שתף קטע נבחר

הכנסת שילמה מאות אלפי שקלים לשרים בניגוד לחוק

מדיון בועדת הכנסת עולה כי עד היום אושר תקציב 'דף לבוחר' לשרים בניגוד לחוק. היום ניסתה הועדה "להכשיר" את העברת הכספים, כשאישרה תיקון לחוק

הכנסת שילמה בשמונה השנים האחרונות מאות אלפי שקלים לשרים ולסגני שרים ללא סמכות, כך התברר אתמול (ג') בישיבת ועדת הכנסת.
הישיבה עסקה באישור הצעת חוק של הוועדה לקריאה שניה ושלישית, המבוססת על המלצות 'ועדת אלוני' לקביעת שכר חברי הכנסת, השרים וסגני השרים. ההצעה מעלה את תקציב "דף לבוחר" המוענק לכל חבר כנסת מ-40 אלף שקלים לשנה ל-60 אלף שקלים.
תקציב 'דף לבוחר' מנוצל בין השאר לעריכת כנסים, תשלום פלאפונים לעוזרים פרלמנטרים, מחשבים ועוד. השרים וסגני שרים מקבלים מחצית מתקציב חברי הכנסת. הצעת החוק נועדה להסמיך את ועדת הכנסת לתת להם תקציב זה. "זאת אומרת שעד היום לועדת הכנסת לא היתה סמכות לתת להם תקציב דף לבוחר", הסיק ח"כ מוסי רז את המסקנה מהצעת החוק לגבי נהלי העבר. תשובת המחלקה המשפטית של הכנסת: "נכון, לא היתה סמכות, אך עשרות אלפי השקלים ניתנו בכל זאת, והיו ספק חוקיים", כהגדרת היועצת המשפטית של הוועדה.
ח"כ רז מפנה את תשומת הלב לחוק שכר חברי הכנסת משנת 1993, אותו באה הצעת החוק הנוכחית לתקן, בו נכתב בסעיף 10 כי ועדת הכנסת אינה מוסמכת להקצות לשרים ולסגניהם תקציב דף לבוחר. אז מי אישר מאז 1993 עד היום עשרות אלפי שקלים לכל אחד מהם? ועדת הכנסת כמובן.
הוועדה אישרה היום בהצבעה את התיקון לחוק בקריאה שניה ושלישית, כשרז המתנגד היחיד. "זו שערוריה", הוא אומר, "באים להלבין מעשה שנעשה ללא סמכות ובניגוד לחוק במשך שנים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
"זו שערוריה". רז
צילום: אורן אגמון
מומלצים