שתף קטע נבחר

"הח"כים מתנהגים כמו ילדים לפני החופש הגדול"

האופוזיציה הצליחה להעביר 11 הצעות חוק בקריאה טרומית, למרות שהממשלה מתנגדת להן. הסיבה: חברי הקואליציה, ביניהם השרים, לא הגיעו להצבעות. ראש הממשלה מתכוון לזמן לבירור את ראשי סיעות הקואליציה

מבוכה בקואליציה: האופוזיציה הצליחה להעביר היום (ד') בקריאה טרומית 11 הצעות חוק שהממשלה מתנגדת להן.
יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים, פנה לראש הממשלה אריאל שרון והתלונן על חבריו: "זה בגלל הפגרה שמתקרבת, הח"כים והשרים הם כמו ילדים שעשרה ימים לפני החופש הגדול מאבדים משמעת. למרות שזו לדעתי אפיזודה חולפת, אני מודאג מהמצב".
בוים מפנה אצבע מאשימה לעבר שרי מפלגת העבודה, למרות שגם שרי הליכוד לא הגיעו להצבעות. גם יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, לא אופטימי: "הנצחונות של האופוזיציה מבשרים את קריסת ממשלת האחדות", הוא אומר ומציין שחברי הכנסת של העבודה סירבו להשתתף בהצבעות בגלל שהשרים ממפלגתם לא הגיעו. אושעיה פנה לשר החוץ שמעון פרס בדרישה לדון בנושא בישיבת פורום שרינו מחר.
בעקבות האירועים החליט ראש הממשלה אריאל שרון לזמן לביתו ביום א' הקרוב את ראשי סיעות הקואליציה לפגישת בירור, שכן לא מדובר בפעם הראשונה בה הח"כים והשרים אינם מגיעים לכנסת, ובפעמים הקודמות המחיר ששילמה הממשלה היה נפילתה של הצעת החוק למניעת הסתה, פעמיים, וקבלתם של חוקים שהיא מתנגדת להם.

"חבל שלא פיזרנו את הכנסת"

ראש האופוזיציה, יוסי שריד, הביע שביעות רצון מהמפלה שנחלה הקואליציה, ואמר: "ההודעות על מותה של האופוזיציה הפרלמנטרית היו מוקדמות מדי. לא היה תקדים שממשלה כה גדולה שנתמכת על ידי קולאציה עצומה בהיקפה, נופלת שוב ושוב בהצבעות. בשביל מה שילם שרון למפלגות השונות במינוי 40 שרים וסגני שרים?"
במהלך ההצבעות עלה דני נוה, השר המתאם ביו הממשלה לכנסת, לדוכן הנואמים, ונזף בחברי הכנסת שנכחו במקום: "מה שקורה כאן היום הוא שערוריה, אתם עושים מה שאתם רוצים כדי להיות פופולריים ולא חושבים על טובת הכלל".
ואילו האופוזיציונר ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) חוגג: "חבל שלא העלינו היום הצעת חוק לפיזור הכנסת, היה לנו רוב".

מחוק הספריות הציבוריות ועד יצוג לנשים ערביות

בין 11 הצעות החוק להם מתנגדת הממשלה, שעברו בקריאה טרומית, ישנן ארבע הצעות חוק העוסקות בתקצוב ממשלתי של ספריות ציבוריות בשיעור של 50%, הקלות מס לאמנים ויוצרים, שיתוף ארגוני איכות סביבה בלתי ממשלתיים בוועדות ממלכתיות העוסקות בנושא, חובה להעסיק נשים ערביות בשירות המדינה, כך שיינתן להן ייצוג הולם, פיצוי לנכי רדיפות הנאצים, וכן זיכוי ממס לסטודנטים לתואר ראשון.
הסיכוי שהצעות החוק האלה יצלחו את הקריאות השנייה והשלישית אמור להיות קלוש, אם חברי הקואליציה יתעוררו ויתחילו להופיע להצבעות. עם זאת, נוכח סדרת התקלות המביכות של הקואליציה לאורך השבועות האחרונים, מציעי החוקים צפויים לנחול הצלחה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
שריד. ההודעות על מות האופוזיציה היו מוקדמות מדי
צילום: דודו פריד
מומלצים