שתף קטע נבחר

בלחץ השופטים נמשכה העתירה נגד חנינת הר שפי

ח"כ איתן כבל עתר לבג"ץ בטענה שהחלטת הנשיא לחון את מרגלית הר שפי היא בלתי סבירה באופן קיצוני. נשיא בית המשפט העליון הבהיר לו שהנשיא פעל במסגרת סמכותו, ובית המשפט אינו נוהג להתערב בשיקול דעתו, אלא במקרים קיצוניים. "קצרה ידנו מלהושיע", אמר ברק. ח"כ כבל נענה להמלצת השופטים ומשך את העתירה

ח"כ איתן כבל משך הבוקר (ב') את עתירתו נגד חנינת מרגלית הר שפי, בלחצם של שופטי בג"ץ.
נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, אמר בפתיחת הדיון שנשיא המדינה פעל במסגרת סמכותו להעניק חנינות, וציין כי בית המשפט אינו מתערב בשיקול דעתו של הנשיא, אלא במקרים קיצוניים. השופט ברק ציין שגם שר המשפטים אישר את החנינה.
נשיא ביהמ"ש העליון הוסיף כי הסוגייה נמצאת במישור הציבורי-פוליטי, ולא במישור המשפטי: "אני מציע לאדוני למשוך את העתירה ולהמשיך לנהל את המאבק בפורום אחר. אנחנו, קצרה ידינו מלהושיע", אמר ברק.
ח"כ כבל נענה להמלצה. בתום הדיון הוא אמר: "סמכויות נשיא המדינה רחבות מאוד, ולכן בית המשפט לא מוצא יכולת להגיב על החלטת הנשיא". כבל אמר שהוא מקבל את המלצתו של ברק לפעול במישור הציבורי-פוליטי, ולכן הוא קורא לנשיא המדינה להתפטר.

העתירה: כבל טען שההחלטה בלתי סבירה

ח"כ כבל טען בעתירה שההחלטה לחון את הר שפי היא "בלתי סבירה באופן קיצוני" והוא מבקש מבית המשפט לבטל את החלטת הנשיא. מאחר שלנשיא המדינה מוענקת חסינות מפני כל הליך משפטי הקשור במילוי תפקידו, העתירה הוגשה נגד שר המשפטים מאיר שטרית, אשר חתם על החלטת החנינה.
פרקליטיו של ח"כ כבל, עורכי הדין עומרי כבירי ואורי קידר, טענו שהנשיא התעלם בהחלטתו מחוות הדעת שגיבשה מחלקת החנינות במשרד המשפטים לפיה אין להעניק להר שפי חנינה והם מבקשים להציג את המלצת משרד המשפטים. בנוסף נטען בעתירה כי הר שפי לא הביעה כל חרטה על מעשיה, זאת בניגוד להנמקת הנשיא לפיה התרשם "שהר שפי כואבת את הרצח ומודה שנכשלה בראיית הנולד".
עורכי הדין כבירי וקידר ביקשו מבית המשפט להורות להר שפי להתייצב לדיון כדי להבהיר אם היא אכן מביעה חרטה על כך שלא מנעה את רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, משום שמהפרסומים עד כה עולה כי הר שפי כפרה בהרשעתה וטענה שלא ידעה על כוונתו של יגאל עמיר לרצוח את רבין.
פרקליטה של הר שפי, עו"ד דעואל פלאי, הביע התנגדות להתייצבותה לדיון בבג"ץ משום שלדבריו היא לא צד בדיון. לאור ההתנגדות הציעו כבירי וקידר שהר שפי תעביר תצהיר לבג"ץ בו תבהיר את עמדתה בעניין החרטה וכן תפרט את התנאים בכלא הנשים נוה תרצה אשר מנעו ממנה את מילוי מצוות הדת. זאת לאחר שנשיא המדינה נימק את החלטתו גם בכך שבכלא אין אגף מיוחד לנשים דתיות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
כבל. משך
צילום אתר הכנסת
צילום אייל פישר
הר שפי. לא צד בדיון
צילום אייל פישר
מומלצים