שתף קטע נבחר

חוק ורסאי אושר לקריאה ראשונה

ועדת הפנים של הכנסת אישרה את חוק ורסאי. בשל פגרת הקיץ בכנסת, תכונס ככל הנראה ישיבת פגרה מיוחדת כדי לאשר את החוק בקריאה שנייה ושלישית. כמו כן מתברר כי נפגעי האסון חלוקים בדעותיהם בנוגע לדרך המאבק

ועדת הפנים של הכנסת אישרה הבוקר (ב') לקריאה ראשונה את "חוק ורסאי", שיזם ח"כ רוני מילוא. מאחר שהכנסת יוצאת לפגרה ביום ד' הקרוב, ייעשו מאמצים לזרז את הליכי החקיקה כך שהחוק יאושר בקריאה שנייה ושלישית עד תום המושב בנוכחי. ולא, תכונס הכנסת לכינוס פגרה מיוחד, כדי לאשר את החוק.
לחוק נוסף היום סעיף הקובע כי יש לפצות גם נפגעי נפש כתוצאה מהאסון, ולא רק את מי שנפגע בגופו. בקשת עיריית ירושלים לפצות גם את בעלי המוסכים באזור האולם, שעסקיהם נפגעו כתוצאה מהאסון, לא התקבלה.
בישיבת הוועדה נדונה השאלה האם החוק אמור להיות חוק ספציפי לאסון ורסאי או שיש לחוקק חוק המגדיר אסון לאומי ככלל. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, תומך בחקיקת חוק כחוק ספציפי, ובכך תומכים גם חברי הכנסת יהודית נאות ויגאל ביבי. "אם נהפוך את החוק לחוק כולל, תהליך החקיקה ייגמר תוך שנה", אמר ביבי, "וכאן יש מקרה חמור שיש לפתור מיידית".
לעומתם, טוען חבר הכנסת איוב קרא כי יש לראות את הדברים בראייה רחבה יותר ולנסח חוק כללי. הממשלה שבה והביעה את התנגדותה לחוק בטענה שכעת יוכלו כל נפגעי אסון כלשהו לדרוש גם הם פיצויים מהממשלה, כשהאשמה לא מוטלת עליה אלא על בעלי האולם, הקבלנים ומפעיליו.
בישיבה נכחו חלק מפצועי אסון ורסאי, ביניהם אבי הכלה, חיים יוסף. שבתאי לוי, שאמו ודודתו הרגו באסון, כועס על עמדת הממשלה: "ב-50 שנות המדינה אני לא מכיר אסון שמתקרב לאסון ורסאי, אז שיפסיקו להפוך אותנו למקבצי נדבות, הרי לא ביקשנו הנצחה".
עם תום הישיבה התברר כי קיימים חילוקי דעות גם בקרב הנפגעים, והם התארגנו בשתי קבוצות - האחת של משפחת החתן והכלה, אותם מייצג עו"ד יגאל מלמד, והשנייה כוללת חלק מאורחי החתונה מהמעגל המרוחק יותר, קרובי משפחה ומשפחות עובדי האולם שנפגעו. הוויכוח נסוב על דרכי המאבק, למרות המטרה המשותפת - השגת פיצויים. אחד מנציגי הקבוצה השנייה אמר כי "דברים תמוהים קורים אצל משפחת החתן והכלה. למה למשל מסרבים החתן והכלה להצטלם? הרי זה אמור לשרת את המטרה. כמו כן, יש כאן ניסיון למנוע מהלך דמוקרטי שלנו, לבחור את מי שיעמדו בראש המאבק וייצגו אותנו".
עו"ד יגאל מלמד טוען מנגד כי "ויכוחים תמיד יהיו, ואנחנו ננסה להביא למצב שבו כולם מרוצים. משפחת החתן והכלה רואה עצמה מחויבת לפעול בכל דרך כדי להביא לפתרון הבעיה שנוצרה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
הריסות אולם ורסאי. חילוקי דעות
צילום גלי תיבון
מומלצים