שתף קטע נבחר

הכרעה: הפריימריז בעבודה לא יידחו

הערב הוחלט כי לא ניתן לדחות את הפריימריס, משום שדרוש לכך שינוי בחוקת המפלגה. בעבודה העריכו כי שמעון פרס עומד מאחורי המהלך בשל חששו מאברום בורג

יו"ר המוסד לבירור עתירות במפלגת העבודה, שפרה גליק, קבעה הערב (יום ה') כי לא ניתן לדחות את מועד הפריימריס לראשות המפלגה. לדבריה, שינוי מועד הבחירות שאמורות להתקיים ב-4 לספטמבר מחייב שינוי בחוקת המפלגה, שכן המרכז קבע את מועד הבחירות לתאריך זה.
גליק נדרשה לנושא לאחר ששני חברי מרכז המפלגה הגישו הבוקר 170 חתימות בדרישה לדחות את הפריימריס לאור המצב המדיני-ביטחוני.
"התאריך שנקבע הוא עניין מהותי וכל שינוי בו מהווה שינוי בכללי המשחק ולכן ניתן לראות בכך שינוי בחוקה", קבעה גליק, "הוועידה לא האצילה על המרכז את הסמכות לשנות את מועד הבחירות. לא ייתכן שישתנה מועד בחירות חדשות לבקרים".
ועדת החוקה של מפלגת העבודה תתכנס ביום שלישי הקרוב כדי להחליט בסוגיה. שר החוץ, שמעון פרס, אמר כי הוא אינו מתערב בסוגיה. "כל אחד מנסה לקשור את שמי. התאריך נקבע על-ידי המרכז ומה שהרוב קובע מקובל עליי", דברי פרס.
במפלגה העריכו שפרס הוא שיזם את המהלך, בשל חששו כי בחירת אברהם בורג תגרום לפרישת העבודה מממשלת האחדות. כמו כן אומרים הגורמים כי ייתכן שמאחורי היוזמה עומדים חברי הכנסת חיים רמון ושלמה בן עמי, שהזמן הקצר שעמד לרשותם להיערך לבחירות לא איפשר להם להציג מועמדות.
יובל פרנקל, ראש מטה הבחירות של בורג: "אין ספק כי דחיית הפריימריז הוא צעד לא דמוקרטי ופחדני המנסה למנוע בחירות חוקיות חמישה שבועות לפני מועדן. זהו ניסיון נוסף לרצף נסיונות שכשלו, למנוע את נצחונו של בורג. מאחורי ניסיון זה עומדים שיקולים פוליטיים ואישיים ולא טובת המפלגה, הרצון לשקמה ולהחזירה לשלטון במדינת ישראל".
המועמד השני, בנימין בן אליעזר, שטען בעבר כי לא יתנגד לדחיית הבחירות, הודיע כי הוא מתנגד כעת לדחייה ואף אחד מאנשיו אינו תומך בה. "השר בן אליעזר בטוח שיש לסיים את הבחירות במועדן ולהתחיל בשיקום המפלגה", נמסר ממטה הבחירות של בן אליעזר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים