שתף קטע נבחר

במקום לקנות - צה"ל שוכר מכוניות יקרות לאלופים

בצה”ל סירבו להסתפק במכונית השרד שמציעה המדינה למנכ"לים של משרדי הממשלה, וטענו: "לאלופים מגיע פז'ו 607, שמחירה 217 אלף שקל". בינתיים שוכר צה”ל את המכוניות, בשל סירוב משרד הביטחון לרכוש אותן. חה"כ שריד: זו שערורייה ציבורית

על אף שמשרד הביטחון אסר על צה”ל לרכוש עבור האלופים מכונית מפוארת מסוג פז'ו 607, שמחירה בשוק עומד על 217 אלף שקלים, מצאו בצבא שיטה לפנק את האלופים בכל זאת: במקום לקנות את המכונית החל צה”ל לשכור אותה מחברה פרטית.
על פי הנהוג בצה"ל כל קצין המקבל דרגה ומתמנה לתפקיד חדש מקבל אוטומטית רכב שהולם את מעמדו החדש. הרכב ששימש בשנים האחרונות את האלופים הותיקים היה מסוג פז'ו 605, אך מדובר בדגם שיצורו הופסק.
בצה"ל טענו כי מכונית פז'ו 607 היא "ממשיכה טבעית" של הפז'ו 605, אך במשרד הביטחון התנגדו בתוקף. הדגם החדש יקר בעשרות אחוזים מהדגם הקודם, הן במחירו והן בעלות התחזוקה. משרד הביטחון שרוכש עבור האלופים את כלי הרכב, התכוון לאפשר לקצינים לבחור באחד מארבעת הדגמים של מכוניות מנהלים המוצעים למנכ"לים של משרדי הממשלה. הדגמים הם פולקסוואגן פאסט (שמחירה בשוק כ 125,500 ש"ח), יונדאי סונטה (112 אלף שקלים), שברולט אלרו (136,500 שקלים) או הונדה אקורד (140-167 אלף שקלים). אולם בצה"ל טענו כי לאלופים מגיע רכב יוקרתי יותר מאשר למנכ"לים.
לאחר ויכוח ממושך סוכם על "פשרה": המדינה לא תקנה בשלב זה את המכוניות היוקרתיות, אלא תשכור אותן. התוצאה: שש מכוניות ראשונות מסוג פז'ו 607 נשכרו באחרונה עבור האלופים החדשים במטכ"ל – ובהם ראש אכ"א גיל רגב, מפקד זרוע היבשה יפתח רונטל, ומפקד עוצבה בפיקוד הצפון בני גנץ. עלות השכירות מוערכת בעשרות אלפי שקלים בחודש.
כל אלוף יכול ליהנות מהאיבזור המשוכלל שמגיע כסטנדרט, וכולל תא כפפות מקורר שאפשר לאכסן בו פחיות שתייה, וחיישנים המפעילים באופן אוטומטי את המגבים.
גורמים בצה"ל ומחוצה לו מתחו ביקורת על המהלך. "האלופים מתנהגים בצורה ראוותנית. איך אלוף יוכל לדבר בפני הפקודים שלו על הצורך בחיסכון, כשהוא נוסע בפז'ו 607?" טענו קצינים בכירים. יו"ר האופוזיציה, חה"כ יוסי שריד, טען כי "זו שערורייה ציבורית", וקרא לרמטכ"ל לבטל את ההחלטה.
דובר צה"ל סירב להתייחס לנושא. ממשרד הביטחון נמסר כי בשל חוסר הסכמה עם צה"ל, טרם הוחלט סופית איזה רכב לרכוש לאלופים לטווח ארוך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים