שתף קטע נבחר

קלינטון: ברק וערפאת ייכנסו לרופא השיניים

הנשיא האמריקני ייפגש היום בניו-יורק עם ברק וערפאת וישמע את עמדתם על יוזמות הפשרה האמריקניות

הנשיא האמריקני, ביל קלינטון, הגיע לדיוני עצרת המילניום בניו-יורק, וייפגש היום (יום ד') בנפרד עם אהוד ברק ויאסר ערפאת, בנסיון לבנות מחדש את האמון בין הצדדים.
ברק נועד הלילה עם שרת החוץ האמריקנית מדלן אולברייט, והבהיר לה כי ישראל כבר התפשרה ככל יכולתה. מלשכתו של ברק נמסר כי "ראש הממשלה ומזכירת המדינה הסכימו שללא גישה פתוחה ומציאותית מצדו של ערפאת, לא תתרחש פריצת הדרך החיונית להשגת הסכם. השניים העריכו את המצב, והסכימו שלא היה שינוי מהותי בגישתו או בעמדותיו של ערפאת מאז קמפ דייויד".

בכל זאת פגישה?

ראש הממשלה הקנדי, ז'אן קרייטין, נועד עם ערפאת אתמול. לאחר הפגישה, אמר כי ברק וערפאת ייפגשו היום בניו יורק. עם זאת, מלשכת ברק נמסר כי לא מתוכננת פגישה כזו. האמריקנים אמרו כי גם להם לא ידועה על פגישה בין שני המנהיגים, וכי הם מעדיפים להתמקד בתוכן השיחות ולא במפגשים מתוקשרים.
סנדי ברגר, יועצו של הנשיא האמריקני לבטחון לאומי, אמר ל"ניו-יורק טיימס" כי "קלינטון מתכנן סבב שיחות אינטנסיבי של שלושה ימים בין הישראלים לפלסטינים". לדברי ברגר, "זהו הנסיון האמיתי האחרון של קלינטון להביא לפריצת דרך במשא ומתן התקוע בין הצדדים". ברגר טוען כי הסכם במזרח התיכון הוא ההישג היחיד אותו רוצה להשיג קלינטון בימיו האחרונים כנשיא, "אחרי שחזר לבית הלבן זועם ומאוכזב בעקבות כשלון הפסגה ביולי". לדברי ברגר, קלינטון מודע להכרעות הקשות שצריכים המנהיגים לעשות, ואמש הישווה את ההכרעות המדיניות שצריכים לעשות ברק וערפאת ל"כאבים שעוברים אצל רופא השיניים בטיפול ללא הרדמה".
בפגישות היום ישמע קלינטון את תגובות ברק וערפאת על הסיכום האמריקני של הבנות "קמפ דייויד" ואת דעתם על יוזמות הפשרה האמריקניות בירושלים, בהן גם מצרים הביעה תמיכה.

עבדאללה

אמש נועד ברק גם עם עבדאללה מלך ירדן. מלשכת ראש הממשלה נמסר שבמהלך השיחה נדונו המשא ומתן עם הפלסטינים, המצב בלבנון בעקבות הבחירות והמצב באיראן. עבדאללה אמר בפגישה כי שוחח עם ערפאת, והתרשם שראש הרשות מודע היטב למימד הזמן ולעובדה כי המהלך הנוכחי אינו יכול להימשך זמן רב. המלך אמר גם שהתרשם שהכרעתו של ערפאת קרובה, אך אינו יודע באיזו דרך יבחר.

הצעה חדשה של אבו עלא

אתמול התקיים כינוס משותף של יו"ר הכנסת, אברהם בורג ויו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא, עם הפרלמנט האירופי. בכינוס אמר אבו עלא כי אם לא יימצא פתרון, ייתכן שירושלים צריכה להיות בריבונות בינלאומית, ולא בירת ישראל או פלסטין. הפרלמנט האירופי לא התנגד לאפשרות זו. אבו עלא הוסיף, כי המועצה הפלסטינית אמורה להתכנס ב-9 בספטמבר כדי לדחות, כנראה, את הכרזת המדינה, שהיתה צפויה ב-13 בחודש.
בורג אמר במפגש, כי חייבים להגיע להסדר שלא ינשל אף אחד מהצדדים מהמקומות הקדושים לדתו. הוא הדגיש, כי מעולם לא נהנתה ירושלים מחופש דת ופולחן, כמו ב-30 השנים האחרונות, מאז מלחמת ששת הימים.
ממלא מקום שר החוץ, שלמה בן עמי הגיב על הצעתו של אבו עלא, כי זו הצעה ישנה שהוא שמע כבר לפני כחצי שנה, "מה זאת אומרת עיר בינלאומית, זה לא לעניין", אמר בן עמי, "זה בוודאי לא על הפרק".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים לארצות הברית. קלינטון, ברק וערפאת
צילום משה שי
אבו עלא. הצעה ל"ירושלים בינלאומית"
צילום משה שי
אתר הכנסת
בן-עמי. דוחה את דברי אבו עלא
אתר הכנסת
צילום: איי פי
פגישת ברק אולברייט
צילום: איי פי
מומלצים