שתף קטע נבחר

שרון: הפעולה בשכם - "אחת המוצלחות של ישראל"

מטה החמאס בשכם נהרס כליל בהפצצה, ככל הנראה מפגיעה ישירה של טילים שירו מסוקי צה"ל. הפלסטינים מדווחים על שמונה הרוגים, ובהם בכיר הארגון בעיר, ג'מאל מנסור וכן שני ילדים. בחמאס מאיימים להגיב "בכל הכוח". שר ההסברה הפלסטיני: "שרון יהיה אחראי לתוצאות". מקורות צבאיים: המחבלים שחוסלו אחראים ל-37 הרוגים ישראלים

מהלומה קשה על מטה החמאס בשכם: צה"ל הפציץ בסביבות השעה 14:00 (יום ג') את משרדי תנועת החמאס בעיר. שמונה פלסטינים, שלושה מתוכם בכירים בחמאס, וכן שני ילדים, נהרגו (כתבת פרופיל על המחוסלים - בקישורים מימין).
לשכת ראש הממשלה אישרה אחר הצהריים, כי צה"ל עומד מאחורי החיסול בשכם. "האנשים שנפגעו בפיצוץ בשכם בצעו ותכננו פעולות טרור בעבר ובהווה", נמסר, "וצה"ל פעל כדי למנוע מעשי רצח וחבלה נגד אזרחים ישראלים". מלשכת ראש הממשלה נמסר עוד כ "בנוגע לידיעות לפיהן נהרגו שני ילדים באירוע, הנושא נמצא בבדיקה, ויחד עם זאת יש להביע צער עמוק בכל פגיעה או אובדן חיים של חפים מפשע". ראש הממשלה אריאל שרון אמר הערב כי פעולת צה"ל בשכם הייתה אחת ההצלחות החשובות של ישראל.
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר כי "הפיגוע במפקדה הזו חסך חיים של מאות רבות, ורק אני וכמוני יודעים לאן היו מועדות פניהם ומה הם הכינו. ניסינו לדבר עם הרשות, מסרנו רשימות, ביקשנו 'תסכלו, תעצרו', אולם לצערי כל פיגוע רק שלהב אצלם את היצרים".
מקורות צבאיים מסרו כי "בהתקפה נהרגו ראשי המפקדת החמאס באזור השומרון ומפעילים צבאיים בולטים של תנועה זו. התקיפה בוצעה בעת שפעילים אלה עסקו בהמשך הפעילות החבלנית הצבאית של החמאס, כאשר על הפרק עמדה תוכנית מפורטת להוצאה לפועל של שורת פיגועי תופת בלב ישראל".
לדברי המקורות "מפקדת החמאס בשומרון אחראית לשורה ארוכה של פיגועים קטלניים, ביניהם הפיגוע בדולפינריום. בפיגועים אלה נהרגו 37 אזרחים ישראלים ונפצעו 376. תחת הכוונתם של הפעילים שנהרגו, גילתה תנועת החמאס בשומרון אכזריות חריגה, והתמקדה בביצוע פיגועי ירי כנגד בני נוער וילדים ישראלים".
לדברי המקורות "יש לציין כי בתקופה האחרונה הועברו לידי הרשות הפלסטינית שמותיהם של מספר פעילי חמאס מאזור השומרון, על מנת שתעצור אותם. עד לרגע זה לא עשתה הרשות דבר על מנת לסכל את הפיגועים המתוכננים".
מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ימשיך לפגוע נקודתית במחבלים אשר בכוונתם לבצע פעילות טרוריסטית ונפשעת נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל. אשר סותרת לחלוטין את התחייבותם של הפלסטינים לקיום הבנות מסמך טנט".

התקיפה - בטילים

מקורות בשכם דיווחו כי שבעה פלסטינים נהרגו בהתקפה ופלסטיני נוסף נמצא במצב של מוות קליני. אחד ההרוגים הוא הפעיל הצבאי המרכזי של חמאס בעיר, ג'מאל מנצור. עמו נהרג גם שומר ראשו. שני הרוגים נוספים הם פעילי חמאס בכירים. שני הרוגים נוספים הם עיתונאים. שניים מן ההרוגים הם ילדים, אשרף ובלאל זקזוק, אחים בני 8 ו-10. בהפצצה נפצעו עוד עשרה בני אדם, מתוכם שלושה במצב קשה.
מדובר בבניין בן שבע קומות. מטה החמאס היה בקומה השלישית. המטה נפגע ב"פגיעה נקייה", מבלי שנגרם נזק לקומות האחרות. נראה כי מדובר בפגיעה ישירה של טיל או מספר טילים שנורו ממסוקים.
סביב המבנה נאספו מאות פלסטינים שקראו לנקמה בישראל. מנהיג החמאס, השייח' אחמד יאסין אמר בעזה כי "ישראל חצתה את כל הקוים האדומים ועל הישראלים לדעת כי ישלמו את המחיר. דמנו אינו זול". ד"ר מחמוד א-זהאר, מראשי תנועת החמאס, אומר כי תנועתו תגיב בכל הכוח ל"פשע הישראלי". הוא קרא למדינות ערב להתערב ולהגן על העם הפלסטיני. בכיר החמאס, עבד אל עזיז רנטיסי, אמר הערב: "אני דוחק בלוחמים לרדוף ולפגוע בפוליטיקאים וחברי הפרלמנט הישראלי, הרוצחים".
הרשות הפלסטינית הכריזה על היום ומחר כעל ימי אבל לאומי. בהודעה שפירסם שר ההסברה הפלסטיני, יאסר עבד רבו, נאמר כי "שרון אישית נושא באחריות להריגת השמונה - ולהשלכות הפעולה". ברשות מדברים כעת על כך ש"ישראל החלה במבצע של טיהור אתני".
המחוסל הבכיר, ג'מאל מנצור, נחשב לראש הזרוע הצבאית של החמאס באזור שכם ושימש כאחראי על העברת הכספים לפעילים הצבאיים של הארגון ולניהול מעבדות הנפץ. רק לפני שבוע הוא פירסם הודעה, בעקבות חיסול פעיל הארגון סלאח דראווזה, שבה איים כי החמאס "ינקום בישראל". הוא נמנה על אנשי החמאס שגורשו ב-1992 למרג' א-זהור בלבנון ע"י ממשלת רבין.

רשימת הפיגועים שבוצעו בהנחייתה של מפקדת החמאס בשומרון

1.6 מתאבד פוצץ מטען בדולפינריום בתל אביב. 23 הרוגים (21 אזרחים ישראלים, מרביתם ילדים ושני תיירים מאוקראינה, 84 פצועים.
18.5 מתאבד פוצץ מטען בכניסה לקניון השרון בנתניה, 5 הרוגים ו-74 פצועים
22.4 מתאבד פוצץ מטען סמוך לאוטובוס בכפר סבא. אזרח הרוג ו-47 פצועים (מתוכם 2 באורח קשה).
28.3 מתאבד פוצץ מטען סמוך לתחנת דלק בצומת נווה ימין. 2 ילדים הרוגים ו-4 ילדים פצועים.
27.3 מתאבד פוצץ מטען סמוך לאוטובוס בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים, 12 פצועים.
4.3 מתאבד פוצץ מטען בצומת רח' הרצל ושוהם בנתניה.
1.3 מחבל פוצץ מטען במונית בצומת מי עמי, אזרח הרוג ו-12 פצועים.
1.1 מתאבד פוצץ מכונית תופת בצומת רח' הרצל ודיזנגוף בנתניה. 36 פצועים.
22.12 מתאבד פוצץ מטען בצומת מחולה, 3 חיילים פצועים.
22.11 מכונית תופת התפוצצה ברח' הנשיא בחדרה. 2 הרוגים ו-61 פצועים.

עזה: שוטר פלסטיני ופעיל ג'יהאד נהרגו

מקורות פלסטינים מדווחים כי מוחמד אל חסאני, שוטר פלסטיני בן 22, נהרג אחר הצהריים מירי צה"ל באזור צומת נצרים. מדובר צה"ל נמסר כי שני פלסטינים חמושים התקרבו לכוח צה"ל שעמד על ציר קרני-נצרים במקום בו אסורה תנועת פלסטינים. הכוח ירה לעברם וזיהה פגיעה באחד מהם.
קודם לכן הבוקר, דיווחו מקורות פלסטינים כי פעיל הג'יהאד האיסלאמי, חמודה מדהון, נהרג מירי חיילי צה"ל במעבר קרני ברצועת עזה. מדהון, סטודנט באחת מהאוניברסיטאות בעזה, היה פעיל ב"גדודי ירושלים", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.
דובר צה"ל מכחיש את הטענות. מתחקיר צה"ל עולה כי במקום לא התנהלו היום כל חילופי אש, וככל הנראה מדובר בירי פנים-פלסטיני. מדובר צה"ל נמסר כי "הטענה השקרית מצטרפת להסתה חסרת הרסן של הפלסטינים".
גורם בג'יהאד האיסלאמי אמר ל-ynet כי בארגון דוחים את "פשעי החיסול והמלחמה המלוכלכת". לדבריו, "כדאי לישראל לסגת מהר מאוד מהשטחים מכיוון שהאדמה תבער מתחת לרגליה בעקבות המשך מדיניות החיסולים והכיבוש".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
מטה החמאס שנפגע
צילום רויטרס
צילום: איי פי
יאסין. הישראלים ישלמו
צילום: איי פי
צילום רויטרס
אחד הילדים שנהרגו
צילום רויטרס
הבכיר שחוסל. מנצור
מומלצים