שתף קטע נבחר

ארגון עדאללה מתכנן תביעה בבלגיה נגד "האחראים לטבח בכפר קאסם"

נציגי הארגון נפגשו בהרצליה עם עורך הדין הבלגי שהגיש את התביעה בעניין סברה ושתילה. ראש הארגון אומר ל-ynet כי "נשקול להגיש תביעה גם על הטרנספר שבוצע בערביי ישראל"

נציגים מטעם הארגון הערבי-ישראלי "עדאללה" לזכויות האדם נפגשו באחרונה בחשאי במסעדה בהרצליה עם לוק וולין, עורך הדין הבלגי, שתובע בבלגיה את אריאל שרון בשם ניצולי סברה ושתילה. כך פירסם אמש (ו') העיתון "כול אל ערב".
נציגי הארגון דנו עם עורך הדין הבלגי באפשרות הגשת תביעות משפטיות נגד גורמים ואישים ישראלים שהיו מעורבים באירועים ובעבירות בהם נפגעו ערבים אזרחי ישראל, במהלך השנים.
לדברי ארגון עדאללה "בפגישה עלה לדיון בעיקר הטבח שביצעו שוטרי מג"ב בכפר קאסם במשולש בשנות החמישים שבו מצאו את מותם עשרות ערבים אזרחי ישראל".
ראש ארגון עדאללה, חסן ג'בארין, אמר ל"כול אל ערב", כי לדעתו, במקרים כמו כפר קאסם, אין מקום לחוק ההתיישנות "כי מדובר בפשעי מלחמה ויש לבחון את האפשרות החוקית להעלות את הסוגיה".
בשיחה עם ynet אומר עורך דין ג'בארין, כי יש בעיה להגיש תביעה משפטית את החיילים שנשפטו על הטבח "למרות שהעונשים שהוטלו עליהם היו קלים מאוד". אולם לדבריו, נבחנת אפשרות לתבוע לדין "אנשים מהדרג המדיני שהיו מעורבים בפרשה ושלא הוגשה נגדם תביעה משפטית".
ג'בארין אומר כי הארגון בוחן אפשרות לתבוע גורמים בישראל "על הרבה מאוד עבירות שלא הגיעו לבית משפט". לדבריו, "היה בארץ עם קום המדינה גירוש וטרנספר של ערבים וזה על פי החוק הבינלאומי פשע מלחמה".
הוא הוסיף כי "פרשת רואנדה למשל היא פרשה של פשע מלחמה, ולא רק בגלל ההרג שהיה שם, אלא בגלל שהיה טרנספר ובגלל שהאנשים גורשו מבתיהם. וכאן אצלנו היה טרנספר, טרנספר פנימי של ערבים בתוך הארץ שגורשו ממקום למקום וטרנספר חיצוני של כאלה שגורשו מחוץ למדינה. אנו נתמקד בטרנספר הפנימי ולדעתי הקלפים במשחק ייפתחו מחדש".
לדברי ג'בארין "אין בפגישה גם עורך הדין הבלגי ובהגשת תביעות בבתי דין בינלאומיים נגד גורמים בארץ, שום חתירה נגד המדינה ונגד השלטון במדינה. אנו ארגון לזכויות אדם והארגונים האלה בכל העולם יכולים להגיש תלונות נגד המדינה בה הם פועלים, אם מדובר בעבירה נגד זכויות אדם ואם מדובר בפשע מלחמה. אין כאן נסיון להחליש את המדינה אלא נסיון להגן על הדמוקרטיה על הערכים הדמוקרטיים ועל ערכי זכויות האדם ולדעתי זה אפילו לטובת המדינה ולא נגדה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:הוצאת הקיבוץ המאוחד
הטבח בכפר קאסם
צילום:הוצאת הקיבוץ המאוחד
מומלצים