שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדש: שירות תרגום אוטומטי מאנגלית לעברית
  אתר חדש בשם "נזגול" מציע תרגום אוטומטי מקוון מאנגלית לעברית - השירות המקוון הראשון מסוגו בעברית. התוצאות מאכזבות

  אתר חדש שהושק בשבוע שעבר מציע תרגום אוטומטי מקוון של טקסטים ואתרי אינטרנט מאנגלית לעברית, בניגוד לשירותים ותוכנות המאפשרים למשתמש לתרגם מלים בודדות. מדובר בשירות המקוון הראשון מסוגו בעברית (תוכנת תרגונט, המתרגמת תכנים מאנגלית לעברית, אינה זמינה כשירות מקוון). האתר, nazgol.co.il, הוא מיזם פרטי של המתכנת פיני קורן, 36, מפתח תוכנה מקריית אתא, שעובד בחברה גדולה בתחום הפיתוח.

   

  "נזגול" (מלה אותה הרכיב קורן משילוב אקראי של אותיות ומושגים נפוצים מתחום התרגום והלשון) מספק שירותי תרגום לדפי אינטרנט ולטקסט חופשי.

  אפשר להקליד כתובת אתר (למשל, www.cnn.com) ולצפות תוך שניות בתרגום אוטומטי של אותו אתר לעברית. ניתן להגדיר כי הטקסט העברי המתורגם יוצג עם יישור לימין. לחלופין, המשתמשים יכולים להדביק טקסט מאתר אינטרנט או כל מסמך אחר לתוך חלון התרגום באתר "נזגול" על מנת לתרגמו לעברית.

    

  קורן מסביר, כי השירות מבוסס על אלגוריתם הסורק את האתר המקורי ומשווה את תכניו למלים וביטויים באנגלית ובעברית המופיעים במאגר נתונים, ולפיו נקבע התרגום. בשלב זה, אפשר לתרגם רק תכנים מאנגלית לעברית אך בהמשך מתכוון קורן להציע גם תרגום עברית-אנגלית, עברית-ערבית וערבית-עברית.

   

  לדברי קורן, האתר עלה לאוויר ביום ראשון שעבר וכבר ביקרו בו למעלה מ-2,500 גולשים. "פנו אלי הרבה אקדמאים מתחום הלשון, העריכה והתרגום, שהציעו להשתתף במיזם או לייעץ", הוא אומר.

   

  למה התכוון המשורר

   

  למרות הראשוניות וההתעניינות הכללית, השירות של קורן סובל ממחלות ילדות קשות, והתרגום בו לוקה בחסר. מלים רבות אינן מתורגמות כלל ופשוט מופיעות בתוך הטקסט המתורגם באנגלית. המשפטים המתורגמים עילגים ומבולבלים, ומקשים על הגולשים להבין למה התכוון המשורר. 

   

  משפט שהופיעה בכתבה מאתר ניו יורק טיימס, "It was a much happier night for Mr. Kerry" (התרגום העברי: "זה היה לילה יותר שמח עבור מר קרי") תורגם על ידי השירות ל"זה היה/הייתה מרובה happier ליל עבור מר. קארי".  כותרת מ-CNN המספרת על אוניה שהתהפכה: "Hopes fade for capsized ship crew", שפירושה "אבדו הסיכויים להציל את צוות הספינה שהתהפכה", תורגם באתר ל"תקוות דועך עבור התהפכות אוניה צוות".  קשה להאמין שאדם שאינו מתמצא בסיפור החדשותי ו/או בשפה האנגלית, יוכל להבין במה מדובר.

   

  הנה כמה כותרות מתורגמות מהדף הראשי של יאהו!:

   

  • בוש lays בחוץ מיבצע סגנונות בנאום
  • אומות מאוחדות נאמר קרוב שליחה צוות לעיראק
  • ישראלי גבר charged עם שיחוד שרון
  • מערכות משתמש מצביע נתונים למוצא תומכים
  • דרישה עבור מהנדסים בארה"ב עולה מהר
  • מזויין כנופיות מאים מקסיקני צבי ים

   

  השירות מצליח יותר בתרגום מלים ומושגים בודדים אשר אינם חלק ממשפט. למשל, תרגום קטגוריות מהאינדקס של יאהו! כמו "מדע", "מוזיקה" או "תרבות". קורן מודה כי "לפעמים העברית עילגת או אף מוצגת מחוץ להקשרה" אך לדבריו הוא עובד על שיפור אלגוריתם התרגום, ועם הזמן הוא מבטיח להציג שיפורים נרחבים ביכולת התרגום של השירות. הוא מקווה להוסיף אפשרות לתרגום מעברית לאנגלית, ומצהיר על כוונתו "להמשיך ולעדכן את האתר במטרה להופכו למוצר מוביל בשוק".

   

  "נזגול" אכן מספק שירות ייחודי לו נדרשים גולשים ישראליים רבים, אך בשלב זה, לא ברור כמה גולשים אינם בקיאים באנגלית ברמה כזו שתאלץ אותם להשתמש בשירות כזה.

   

  לגולשים שאינם קוראים אנגלית

   

  שירותי תרגום אחרים וותיקים יותר, כמו שירות התרגום האוטומטי של "גוגל", מאפשרים לתרגם דפי אינטרנט באמצעות תוכנה ובאופן אוטומטי משפה לשפה. בשלב זה, השירות מסוגל לתרגם מסמכים מצרפתית, גרמנית, איטלקית, ספרדית ופורטוגזית לאנגלית. התרגום של גוגל מתבצע באמצעות לחיצה על הקישור Translate this page, שמופיע לצד תוצאות החיפוש של דפים בשפות אלה.

   

  על אף שיכולות התרגום של שירותים אלה לא מאפשרות להם להציע תרגום רהוט וקריא ברמה משביעת רצון, גולשים ששולטים באנגלית יכולים לצפות בדף המתורגם ולהבין במה עוסק הטקסט המקורי.  

    

  גם מנוע החיפוש אלסטה ויסטה מציע שירות תרגום דומה, בשם BabelFish, התומך באנגלית, ספרדית, גרמנית, צרפתית, סינית, איטלקית, יפנית, קוריאנית, פורטוגזית ורוסית, ומאפשר לתרגם טקסט חופשי משפה לשפה, או להקליד כתובת אינטרנט, ולקבל תרגום אוטומטי של הדף המבוקש. השירות כולל פונצקיות נוספות, של תרגום דואר אלקטרוני, שילוב באתרים ארגוניים והורדת תוספי תוכנה המאפשרים להשתמש בו כתרגומון בתוכנות אופיס של מיקרוסופט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חדש: שירות תרגום אוטומטי מאנגלית לעברית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אתר נזגול. שירות התרגום האוטומטי המקוון הראשון מסוגו בעברית
  תרגום ניסיוני על משפט שנלקח מאתר ניו יורק טיימס
  תרגום ניסיוני של דף מאתר CNN
  מומלצים