שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אמצעי מניעה - הדור הבא: יותר יעיל, פחות מטריד
  הרבה נשים מפסיקות את השימוש באמצעי מניעה בגלל אי נוחות, תופעות לוואי או עלות גבוהה. המחיר: הריונות לא רצויים והפלות. יו"ר האגודה הישראלית לאמצעי מניעה, פרופ' דניאל זיידמן, מציג את שלל האמצעים החדשים – יותר יעיל, פחות מטריד. מהמדבקה ועד הסליל

  אמצעי מניעה הם עניין מציק, עד כדי כך שלעיתים קרובות נשים מפסיקות להשתמש בהם, בשל תופעות לוואי, אי נוחות או עלות. חוסר שימוש או שימוש לא נכון באמצעי מניעה אחראים לכמיליון הריונות לא מתוכננים מדי שנה בארה"ב, שמחציתם מסתיימים בהפסקת ההריון.

   

  "גם בישראל חלה בשנים האחרונות עלייה במספר הפסקות ההריון המאושרות על ידי הוועדות, מכ-18 אלף בשנת 1998 ליותר מ-20 אלף בשנת 2001", אומר פרופ' דניאל זיידמן, יו"ר האגודה הישראלית לאמצעי מניעה, מנהל יחידת המחקר, אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שיבא תל השומר. ברור על כן שבישראל מבוצעות כל שנה אלפי הפסקות הריון על רקע של חוסר שימוש או שימוש לא נכון באמצעי מניעה.

   

  לדברי פרופ' זיידמן, עורך אתר האינטרנט הישראלי לפריון והפריה חוץ גופית, אמצעי מניעה חדשים מציעים היום לנשים יותר אפשרויות – נוחות בשימוש, יעילות מקסימלית (יותר מ-98%) ומיעוט תופעות לוואי. "הדבר צפוי להקל על נשים להתמיד בשימוש באמצעי המניעה ולשפר את שביעות רצונן. שביעות הרצון הגבוהה שמדווחת על ידי הנשים שמשתמשות בתכשירים החדשים למניעת הריון מבטיחה היענות גבוהה לשימוש בהם. ראוי שזמינות אמצעים חדשים תעודד נשים נוספות לבחור ולהתמיד בשימוש באמצעי מניעה יעילים ובטוחים", הוא מדגיש.

   

  עם זאת, מתריע פרופ' זיידמן, חשוב לזכור שכל התכשירים הנסקרים בכתבה זו אינם מספקים הגנה מפני מחלות מין, ולכן נשים שחשופות להדבקה חייבות להקפיד על שימוש מקביל בקונדום. כמו כן, הפסקת עישון מאוד מומלצת עבור כל מאוד באמצעי מומלצת מניעה עבור הורמונלי – גלולה, מדבקה או טבעת".

   

  הגלולה

   

  הגלולות למניעת הריון, שנמצאות בשימוש כבר יותר מ-40 שנה, מהוות את אמצעי המניעה הפופולרי ביותר בקרב נשים צעירות בישראל. "השימוש בגלולות הוא בעיקר למניעת הריון, אך נשים רבות היום מודעות ליתרונות הנוספים של השימוש בגלולה, כגון הסדרת המחזור, הפחתת הדמם הווסתי, הפחתת כאבים בעת המחזור, הפחתת התופעות של תסמונת קדם המחזור (PMS) והורדה משמעותית של הסיכון ללקות בעתיד בסרטן השחלות ובסרטן רירית הרחם", אומר פרופ' זיידמן.

   

  הגלולה הנפוצה למניעת הריון מכילה שילוב של נגזרות סינתטיות של ההורמונים הנקביים – פרוגסטרון ואסטרוגן. ההורמונים האלה מונעים הריון על ידי דיכוי הביוץ, הפיכת ריר צוואר הרחם לצמיג, כך שזרע לא יוכל לחדור דרכו, ושיבוש מוכנות רירית הרחם לקליטת הביצית המופרית.

   

  עם הדור החדש של הגלולות נמנות שתי גלולות ששיווקם התחיל לאחרונה בישראל – 'יסמין' ו'מינס'. ייחודה של ה'יסמין' הוא בכך שהיא מכילה סוג חדש לגמרי של פרוגסטרון – נגזרת פרוגסטרון שדומה מאוד לפרוגסטרון הטבעי, יותר מכל פרוגסטרון סינתטי אחר שקיים בגלולות שבשימוש היום.

   

  "לאסטרוגן שבגלולות יש נטייה לגרום לאצירת נוזלים בגוף, תופעה שאחראית לחלק מתופעות הלוואי שנשים חשות בעת תחילת נטילת הגלולות, כמו גודש בשדיים, מלאות בבטן ועלייה חולפת במשקל הגוף. הפרוגסטרון הטבעי שב'יסמין' סותר את אצירת המים על ידי הגברת מתן השתן", מסביר פרופ' זיידמן. בנוסף, יש לגלולה השפעה שנוגדת את הורמוני המין הזכריים, כך שיש לה יתרון בשיפור מראה העור ומניעת אקנה. מחקרים הראו ששימוש ב'יסמין' גם מונע חלק מהתסמינים שאופייניים לתסמונת קדם המחזור".

   

  ייחודה של ה'מינס' הוא בכך שהיא מציעה את המינון הנמוך ביותר היום של אסטרוגן, 15 מק"ג אתניל אסטרדיול בלבד בכל גלולה בהשוואה ל-20 עד 35 מק"ג בגלולות האחרות. לדברי פרופ' זיידמן, ההפחתה במינון האסטרוגן שבגלולה התאפשרה בין היתר הודות לקיצור משך ההפסקה ברצף הגלולות הפעילות משבוע ל-4 ימים בלבד. בחפיסה של 'מינס' יש 24 גלולות פעילות ועוד 4 גלולות לא פעילות. זאת בניגוד לכל הגלולות האחרות שמשווקות בישראל, שמכילות 21 גלולות בכל חפיסה ונלקחות עם שבוע הפסקה בין חפיסה לחפיסה. הפחתת מינון האסטרוגן, לצד הפסקה קצרה יותר בנטילת הגלולות, עשויות להפחית את שיעור תופעות הלוואי, למשל פחות גודש בחזה, וכך לשפר את איכות החיים ואת ההתמדה בנטילת הגלולות. הדבר גם עשוי להקל על חלק מהנשים את נטילת הגלולות, בשל היעדר הצורך לזכור מתי להתחיל חפיסת גלולות חדשה.

   

  המדבקה

   

  המדבקה ('אורטו-אוורה') היא אמצעי מניעה חדשני, שמציע לראשונה את כל היתרונות הידועים של תכשירים הורמונליים, כלומר הגנה מצוינת מפני הריון ומחזורי וסת סדירים, ללא ההכרח ליטול מדי יום גלולות.

   

  המדבקה משחררת באופן מבוקר מינונים נמוכים מאוד של הורמונים, שנספגים מהעור למחזור הדם. ההורמונים שבמדבקה דומים לאלה שבגלולה למניעת הריון, כלומר נגזרות סינתטיות של ההורמונים הנקביים פרוגסטרון ואסטרוגן.

   

  המדבקה נוחה וקלה מאוד לשימוש, והיא למעשה מעין פלסטר מרובע בגודל של בול גדול. היא מוצמדת לעור באזורים החלקים בגוף, כמו הירך, הזרוע או העכוז, ומוחלפת כל שבוע במשך שלושה שבועות, כשהשבוע הרביעי חופשי משימוש במדבקה. במשך שבוע ההפסקה מופיע המחזור החודשי.

   

  למדבקה יעילות גבוהה ביותר במניעת הריון (99%) ויתרונותיה כוללים בין היתר את קלות ופשטות השימוש, חוסר הפרעה לפעילות המינית והיעדר השפעה של הפרעות במערכת העיכול על ספיגת ההורמונים, כפי שייתכן לפעמים בעת לקיחת גלולות.

   

  החסרונות של המדבקה כוללים אפשרות נדירה שהיא תישמט מהעור (כ-2%), אם כי השימוש אינו מושפע מהזעה או מרחצה. המדבקה גם קשורה בשיעור נמוך מאוד של תופעות לוואי קלות, כמו רגישות יתר בעור באזור ההדבקה. בדומה לגלולות למניעת הריון גם המדבקה עלולה לגרום, בשיעור נמוך, לגודש בחזה, כאבי ראש ובחילות, ואינה מומלצת לנשים בסיכון גבוה ליצירת קרישי דם (פקקת). המדבקה אינה מגינה כמובן מפני מחלות מין ומחייבת מרשם רופא.

   

  לדברי פרופ' זיידמן, המדבקה כבר משווקת בהצלחה בארה"ב ובאירופה, ונראה שתוך כמה חודשים יוכלו גם הנשים בישראל לבחור באמצעי המניעה החדש והיעיל הזה.

   

  טבעת

   

  הטבעת "Nuvaring" עשויה חומר פלסטי, דקיקה, גמישה, בקוטר של 5 ס"מ. אופן השימוש: האישה מחדירה אותה לנרתיק, כאשר המיקום המדויק לא חשוב. כעבור שלושה שבועות מוציאים את הטבעת מהנרתיק, ואחרי שבוע הפסקה מחדירים טבעת חדשה.

   

  היתרונות: הטבעת מוחדרת בקלות על ידי האישה עצמה. אין דרך לא נכונה להחדרתה, כך שאם היא מונחת באופן נוח בנרתיק, היא מונחת באופן נכון. היא שיטה חודשית – כלומר, מוחלפת פעם בשלושה שבועות ואין צורך בנטילה יומית כמו בגלולות. שחרור רציף מהטבעת בנרתיק מבטיח רמות נמוכות, אך קבועות, של הורמונים בדם. השימוש בטבעת, בניגוד למצב בעת נטילת גלולות, לא מושפע מהפרעות בספיגה במערכת העיכול. היעילות של הטבעת גבוהה, 98% עד 99%.

   

  החסרונות של הטבעת כוללים אפשרות שהיא תיפלט בטעות מהנרתיק. כמו כן, הטבעת מאבדת את יעילותה אם היא נמצאת מחוץ לנרתיק יותר משלוש שעות. לטבעת תופעות לוואי קלות, כולל הפרשות מהנרתיק (6%) וגירוי ודלקת בנרתיק (5%). הטבעת היא תכשיר הורמונלי שקשור באותם סיכונים שמיוחסים להורמונים שנמצאים היום בגלולות, ולכן נדרש מרשם של רופא. הטבעת אינה מהווה אמצעי מניעה חוצץ, כלומר היא לא מונעת הריון על ידי הפרעה למעבר תאי הזרע בנרתיק. אין לטעות בין אמצעי המניעה ההורמונלי החדש לבין הדיאפרגמה או ההתקן התוך רחמי, שאף הם כונו בעבר בשם 'טבעת'. הטבעת כבר משווקת בהצלחה בארה"ב, ועומדת להיות משווקת בישראל בתוך כשנה.

   

  התקן תוך רחמי שמשחרר פרוגסטרון

   

  'מירנה' היא התקן תוך רחמי חדש יחסית. "ה'מירנה' אמנם משווקת בהצלחה מספר שנים בישראל, אך ראויה לאיזכור קצר במסגרת כתבה זו על חידושים, בשל היותה אחד מאמצעי המניעה המוצלחים והייחודיים שמשווקים היום", אומר פרופ' זיידמן.

   

  ה'מירנה', כמו כל ההתקנים התוך רחמיים, מוחדרת על ידי הרופא במרפאה ונותנת הגנה מצוינת מפני הריון למשך 5 שנים. ייחודה בכך שהיא מכילה גליל זעיר שמשחרר לאורך שנים ברחם כמויות זעירות של נגזרת של פרוגסטרון. להורמון יש השפעה מקומית באזור הפרשתו בחלל הרחם, דבר שמבטיח שרירית הרחם לא תצמח ותיוותר דקה. השפעה זו מובילה להפחתה משמעותית במשך ובכמות הדמם הווסתי. עם זאת, לא נדיר שב-3 עד 6 החודשים הראשונים אחרי התקנת ה'מירנה' הדמם המחזורי יהיה לא סדיר.

   

  למרות שעלותה של ה'מירנה' גבוהה בהרבה בהשוואה להתקן תוך רחמי רגיל, ייחודה בכך שהיא מבטיחה וסת קצרה וקלה, וזאת בניגוד להתקנים האחרים שלעיתים אפילו מגבירים את הדמם הווסתי.

   

  הסליל

   

  הסליל "Essure" הוא תחליף ייחודי לקשירת חצוצרות. חסימת החצוצרות מהווה אמצעי מניעה תמידי, כלומר בלתי הפיך, מפני הריון. הסליל הוא רשת מקופלת שמוחדרת לתוך פתחי החצוצרות שפונים לחלל הרחם, מבעד לצוואר הרחם, תחת הנחיה של היסטרוסקופ. הסליל נפתח ומקבע את עצמו במקום מיד אחרי ההחדרה, ומתאים את עצמו לקוטר החצוצרה של האישה. הסיבים של הסליל מעודדים צמיחה של רקמה לתוך הסליל ולחסימת החצוצרה באופן בלתי הפיך. זו השיטה היחידה היום לחסימת החצוצרות שאינה מחייבת ניתוח בדופן הבטן, כלומר בעיקר נמנע הצורך בביצוע לפרוסקופיה תחת הרדמה כללית.

   

  יתרונות הסליל ביעילותו הגבוהה (במשך שנתיים 99.8%), חזרה לפעילות מלאה תוך 1-2 ימים והיעדר הסכנות של לפרוסקופיה.

   

  החסרונות של הסליל כוללים צורך במיומנות גבוהה בביצוע היסטרוסקופיה וכשל בהחדרת הסליל ביותר מ-10% מהנשים. כמו כן, הסרתו מחייבת היסטרוסקופיה חוזרת ועלותו גבוהה. יש לזכור שהסליל מהווה אמצעי מניעה בלתי הפיך, כלומר מתאים אך ורק לנשים שבוחרות לא להרות יותר.

   

  הסליל עדיין אינו משווק בישראל.
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אמצעי מניעה - הדור הבא: יותר יעיל, פחות מטריד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נוחה לשימוש. המדבקה ('אורטו-אוורה')
  צילום: כרמי יועצים
  צילום: סי די בנק
  לא רק נגד הריון. הגלולה
  צילום: סי די בנק
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים