שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בשורה טובה: המסע בזמן (כנראה) אפשרי
  אילו נסעת אחורה בזמן ופגשת את הוריך כשהיו צעירים, לא היית מצליח להפריד ביניהם ולמנוע את הולדתך – גם אם היית רוצה, טוען מודל חדש במכניקת הקוואנטים

  לידיעת המטיילים בזמן: בניגוד לתיאוריות הקיימות כיום, תאוריה קוואנטית חדשה אינה שוללת את האפשרות לקיום "מסע בזמן", ומעלה מספר אפשרויות לקיומו של מסע כזה. החוקרים שהציגו את המודל, המתבסס על חוקי מכניקת הקוואנטים, משערים כי מסע בזמן עשוי להתרחש במצב שבו תנועה אחורה בזמן

  מתאפשרת, אך רק בדרך שהיא "משלימה" להווה. במילים אחרות, אדם יכול לקפוץ אחורה ולבדוק מה קורה בעבר, אך לא יוכל לעשות שום דבר שישנה את ההווה שהוא הותיר מאחור.

   

  המודל החדש נפטר מהפרדוקסים המפורסמים האופפים את המסע בזמן. למרות שנראה כי חוקי הפיזיקה מתירים עשיית פעלולים בזמן, עצם הרעיון טעון בסתירות מעיקות. הבעיה העיקרית נובעת מהרעיון שאילו אדם נסע אחורה בזמן, הוא עשויה היה, באופן תיאורטי, לעשות משהו שישנה את ההווה ואולי גם לחולל שורה של שינויים שיעצבו מחדש את פניו של ההווה המקורי - שהוא בשביל אותו נוסע בזמן העתיד.

   

  ישנם רבים הטוענים כי אין ספק כי ההווה אינו עובר שינויים בגין מטיילי זמן זדוניים, שכן אנשים אינם מתאדים להם בעקבות הרצה חוזרת של אירועים שמנעה את לידתם. אך האם שינוי כזה של העבר באמת היה משפיע באופן נראה על ההווה?

   

  אחת האפשרויות התיאורטיות הנגזרות מפרדוקסים אלה ואחרים הקשורים במסע בזמן, טוענת שלא ניתן לערוך מסעות אחורה בזמן, ואילו האפשרות השנייה גורסת כי מעשיו של הנוסע בזמן אינם מסוגלים לשנות את ההווה. לרובנו האפשרות הראשונה נראית יותר סבירה, אולם תיאוריית היחסות הכללית של איינשטיין מובילה כמה פיזיקאים לחשוד דווקא בנכונות האפשרות השנייה.

   

  כשאדם פוגש את עצמו

   

  בהתאם לאיינשטיין, ביכולתו של שריג המרחב-זמן להתעקם בחזרה על עצמו, מה שבאופן תיאורטי מאפשר לנוסעים בזמן לפגוש גרסאות צעירות יותר של עצמם.

   

  כעת טוען צוות פיזיקאים מארצות הברית ומאוסטריה כי התרחיש הנ"ל אפשרי רק במידה שישנן הגבלות פיזיקליות, הפועלות על מנת להגן על ההווה מפני שינויים בעבר.

   

  החוקרים אומרים שההגבלות הללו קיימות בחוקיה המוזרים של מכניקת הקוואנטים, למרות שבמקור הם לא מדברים על תנועה אחורה בזמן.

   

  התנהגות קוואנטית נשלטת על ידי הסתברויות. לפני שדבר מה נמדד, ישנן כמה אפשרויות בנוגע למצבו. ואולם, ברגע המדידה האםשרויות הללו מצטמצמות לאחת – אי הוודאות נעלמת. כלומר, אם אתה יודע מהו ההווה, אינך יכול לשנותו. אם, לדוגמא, אתה יודע שאביך חי היום, חוקי העולם הקוואנטי גורסים כי אין כל אפשרות שהוא ייהרג בעבר.

   

  ההווה מכיל את כל האפשרויות שמקפל המסע בזמן

   

  ניתן להסתכל על כך כאילו, בדרך מוזרה כלשהי, ההווה לוקח בחשבון את כל האפשרויות שכוללות מסע חזרה בזמן, וכיוון שאביך בוודאות חי, אף אחת מהאפשרויות הללו אינה יכולה להוביל למותו.

   

  "מכניקת הקוואנטים מבחינה בין דבר שעשוי לקרות ובין דבר שאכן קרה," אמר פרופסור דן גרינברגר (Greenberger) מאוניברסיטת ניו יורק בארה"ב לאתר החדשות של ה-BBC.  "אם אינך בטוח שאביך חי כעת – אם קיים רק סיכוי של 90 אחוז שהוא חי כרגע, אתה עשוי לחזור לעבר ולהרוג אותו. אך אם אתה יודע בוודאות שהוא חי, אינך יכול להרגו".

   

  במילים אחרות, גם אם תיסע חזרה בזמן בכוונה ברורה להרוג את אביך, כל עוד אתה יודע שהוא ישב בבטחה על הכסא כשעזבת אותו בהווה, אתה יכול להיות בטוח שדבר מה ימנע ממך לרצוח אותו בעבר. ממש כאילו זה כבר קרה.

   

  "אתה חוזר בזמן במטרה להרוג את אביך, אך תגיע אחרי שהוא עזב את החדר, לא תמצא אותו או שתשנה את דעתך", אמר פרופסור גרינברגר. "לא תוכל להרוג אותו, שכן עצם העובדה שהוא חי כיום תקשור נגדך קשר כך שלא יצא מצב בו תהרוג אותו".  גרינברגר ועמיתו קארל סבוזיל (Svozil) מציגים את המודל הקוואנטי שלהם של מסע בזמן בשירות ה-Arxiv.

   

  מתוך אתר "הידען ".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בשורה טובה: המסע בזמן (כנראה) אפשרי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מתוך הסרט
  בחזרה לעתיד. המסע בזמן שינה את ההווה
  צילום: מתוך הסרט
  מומלצים