שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפצועים ממרגנית: אנחנו לא אשמים
  שר הביטחון בן אליעזר התייחס לחקירת החדירה אחד הפצועים, איתן כוחמן, אמר לנשיא קצב: "לא היתה שום פשלה שלנו. פעלנו כמיטב יכולתנו וקשה לי לחיות עם זה שכתוב בעיתון שהרגנו את החברים שלנו"

  שר הביטחון בנימין בן אליעזר, אמר היום (א') בביקור אצל פצועי החדירה למוצב מרגנית בבית חולים סורוקה בבאר שבע כי "כאשר בודקים כל פעולה, בין אם היא מוצלחת ובין אם היא פחות מוצלחת, אין אחד פטור. החקירה תבדוק את כל דרגי הפיקוד מלמעלה עד לאותו לוחם שנהרג".
  השר עבר ממחלקה למחלקה, עודד את הלוחמים ושוחח עם בני משפחותיהם. בהתייחסו למה שהתרחש בקרב בין החיילים לבין המחבלים אמר השר: "אני מצר על שהתקשורת יצאה עם כל מיני מסקנות בטרם הנושא נלמד בצבא. אני יכול לומר שהיו כמה גילויי גבורה כמו מעשה החובש שטיפל בסמג"ד, שצריך להתגאות בו למרות כל הכאב והצער על אובדן הלוחמים".
  לדבריו, "הלוחמים עמדו בגבורה. זו לא פעם ראשונה שהם נמצאים בקו האש אחרי שרות ארוך מאוד. הפעולה נלמדת, נפיק לקחים והם יוצאו לאן שצריך לצאת - לכל היחידות בצה"ל כדי שנלמד מהדברים שצריך לתקן".
  שר הביטחון הוסיף גם כי "החיילים עמדו על משמרתם יפה במתקפה. איו משהו שהוא בלתי חדיר ואת זה אנחנו יודעים מההיסטוריה הצבאית. אני יכול לומר שאני מכיר לחימה פנים מול פנים כבר 30 שנה, זה סוג לחימה מאוד קשה ומאוד מסובך".

  "זו לא היתה פאשלה"

  פצועי תקרית הירי במוצב מרגנית, בה נהרגו שלושה חיילי גבעתי, הביעו היום זעם רב על כך "שהתקשורת הזדרזה לכנות את ההתקפה הפלסטינית על מרגנית כפשלה ומחדל". בדו שיח מרגש עם הנשיא קצב, סיפר אחד מפצועי התקרית על תחושותיו הקשות ביום שאחרי.
  הנשיא קצב ביקר את הפצועים, המאושפזים בבית החולים סורוקה. איתן כוחמן, בן 19 מתל אביב, שנפצע בינוני בתקרית הירי, אמר לנשיא: "לא היתה שום פשלה שלנו. אני לא מבין למה כתבו בעיתונים שהחיילים פישלו בהתנהגותם. בגלל זה לא ישנתי כל הלילה".
  קצב אמר בתגובה: "אני מצדיע לכולכם. גיליתם חירוף נפש, אומץ ועוז. לא כל מה שאומרים בעיתונים זה נכון". כוחמן הוסיף: "אני לא רוצה שיחשבו שאנחנו ירינו במישהו. לא פישלנו. אני בוכה על מה שקרה, לא ייתכן שיחשבו שאנחנו ירינו בחבר שלנו צחי, זה לא נותן לי מנוח". כוחמן דחה טענות על חוסר מקצועיות של החיילים. "אין קשר בין הגיל הצעיר שלנו להתנהגות שלנו בשטח. התנהגנו בצורה בוגרת ומקצועית", אמר כוחמן.
  "אני מבקש מאוד שהדברים יובהרו. אנחנו פעלנו כמיטב יכולתנו וכשאני קורא בעיתון שהרגנו את החברים שלנו, קשה לי לחיות עם דבר כזה. אני מצפה שהעיתונאים יוציאו התנצלות. יתקנו את העוול ויטהרו את השם של הגדוד שלנו. צחי היה חייל מקצועי, הוא הראשון שדרך את הנשק. לפתוח בבוקר את העיתון ולקרוא שהוא נהרג מאש כוחותינו, ושאולי אני הרגתי אותו?זה גרם לי לבכות. חברה - תבדקו לפני שאתם כותבים דברים". . הנשיא קצב לכוחמן: "אני מזדהה עם כל מילה שאמרת".
  איתן סיפר לנשיא על חברו צח גרבלי שנהרג בפיגוע כי "צחי היה אדם טוב. ראיתי אותו בחדר כשהוא גוסס לידי. אולי אנשים ישכחו את מה שקרה אבל הזיכרון הזה ירדוף אותי כל החיים".
  הנשיא קצב: "אני מאחל לך הרבה בריאות. זו טרגדיה לכל מדינת ישראל. אתה צודק במאה אחוז. נלחמתם בחירוף נפש והגנתם על אזרחי מדינת ישראל".
  כוחמן, בהתרגשות: "עשינו כמיטב יכולתנו ואני מצטער שהתפרצתי כלפיך".
  הנשיא הבטיח לחייל: "אני אתן ביטוי לדברים שאמרת. המסר שלך יועבר הלאה".
  כוחמן וכמה מחבריו הפצועים התעקשו לצאת להלוויות חבריהם. אחד הקצינים הבכירים ששמע את הדו שיח בין הנשיא לכוחמן אמר לו: "תשתדל להיות רגוע. גם בהלוויה זה לא בריא כשאתה מתעצבן".
  כוחמן בתגובה: "לקרוא דבר כזה בבוקר זה לא קל. זה הלילה הכי קשה שהיה לי בחיים. קראתי על מה שקרה בליל הגלשונים ואני גם יודע שמה שקרה אצלנו במוצב. זה בכלל לא דומה לזה. לצערי העיתונאים צריכים סיפור עסיסי. אני מבין אותם".
  במסיבת עיתונאים מאולתרת אמר הנשיא קצב על האירוע: "התרשמתי שהחיילים נלחמו בחירוף נפש ובעוז. כולנו צריכים להצדיע לחיילי צה"ל על הלחימה והאומץ שגילו בקרב. אנחנו במצב של מלחמה ולצערי מתרחשים אירועים קשים. בעיתונים כותבים על פאשלות שהיו בתקרית מי שטוען שהיתה פאשלה או מחדל הוא שוגה נמהר ופזיז. צריך לחכות לסיום התחקיר של צה"ל ולא להפיץ כל מיני חצאי דברים כאשר החיילים הפצועים והמשפחות השכולות עדיין לא יודעות מה באמת קרה".
  על הלחימה בשטחים אמר קצב כי "החברה הישראלית וצה"ל איתנים ומלוכדים יותר מאשר לפני שנה. האויבים מנסים לתקוע בנו טריז ולזרוע בקרבנו בהלה, אך הנחישות והאחדות שלנו היא זו שתמנע מהם להצליח לפגוע לנו במורל".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום צפריר אביוב
  מוצב מרגנית
  צילום צפריר אביוב
  צילום הרצל יוסף
  החייל איתן כוחמן: "נלחמנו בחירוף נפש"
  צילום הרצל יוסף
  מומלצים