שתף קטע נבחר

נעצרו חברים בחולייה שביצעה את הפיגוע בסבארו

זוג סטודנטים בביר זית הפעילו את המחבל המתאבד. מטען החבלה הוסתר בגיטרה. המחבלת: דיברתי אתו באנגלית וצחקקנו. הגענו מול המסעדה והצבעתי לו על המקום שבו הוא צריך להתאבד. הוא צעד למסעדה, ואני לכיוון שער שכם. בדרכי שמעתי את הפיצוץ"

גיטרה ורומן בין מחבל ומחבלת הם שאפשרו לחמאס לבצע את פיגוע התופת במסעדת "סבארו" בירושלים ב 9 באוגוסט. בפיגוע נהרגו 15 בני אדם.
פרטי הפיגוע נחשפו בעקבות מעצרה לפני כשלושה ימים של אחלאם עארף אחמד תמימי(21), סטודנטית ירדנית באוניברסיטת ביר זית, שעבדה ככתבת באחת מסוכנויות הידיעות והתגוררה בכפר נבי צאלח באיזור רמאללה.
בראש החולייה שביצעה את הפיגוע עמד עבדאללה ברגוטי (29) מהכפר ביר דימא במערב נפת רמאללה. ברגוטי הפעיל מעבדה לייצור מטעני נפץ והיה אחראי לשיגור מתאבדים ומחבלים לרישולים. יד ימינו של ברגוטי היה בילאל עותמאן, גם הוא תושב בית דימא וסטודנט בביר זית.
למרות בקשות חוזרות ונשנות של ישראל לעוצרם פעלו השניים בחופשיות באזור רמאללה. בפעם האחרונה ביקשה ישראל את מעצרם בבוקר התשיעי באוגוסט שעות ספורות לפני הפיגוע ב"סבארו", אבל השניים לא נעצרו עד לאחר הפיגוע. כיום הם כנראה חופשיים.
חבר אחד בחוליה, מחומד דגלאס (29) מהכפר בורקא שבשומרון, סטודנט לתקשורת בביר זית ופעיל בכח 17, נעצר על ידי ישראל בארבעה בספטימבר. חקירתו שפכה אור על הפרשה ואפשרה את מעצרה של המחבלת אחלאם תמימי.
דגלאס גויס במאי האחרון על ידי בילאל עותמן לזרוע הצבאית של החמאס. שבועיים לפני הפיגעו ב"סבארו" הוא התבקש לקנות גיטרה ולהביאה לדירת מסתור ששכר. כמה ימים לאחר מכן הוא קיבל מבילאל עותמאן את מטען הנפץ והתבקש לאתר אדם שיהיה מוכן להתאבד. את חומר הנפץ הכין ראש החוליה, עבדאללה ברגוטי.
דגלאס ניהל באותה תקופה רומן עם תימימי. הוא סיפר לה על היותו פעיל בחמאס וביקש את סיועה בביצוע פיגועים בירושלים. ב30 ליולי החליטה החוליה לבצע פיגוע ראשון. המטרה שנבחרה היתה סופרמקרט הומה במרכז ירושלים. דגלאס העביר לאחלאם פחית נפץ והסביר לה כיצד להפעילו. היא הניחה את המטען בתיקה, נסעה במונית לשער שכם ומשם הלכה ברגל עד לסופרמרקט. את הפחית היא הניחה על אחד המדפים ויצאה מהחנות. בזמן שעשתה את דרכה לשער שכם, היא שמעה את קולות הניידות שדהרו לסופרמרקט לאחר הפיגוע.
כמה ימים לאחר הפיגוע מכן סיפר עותמאן לדגלאס על התכנית להחדיר מחבל מתאבד לירושלים. גם הפעם פנה דגלאס לאהובתו אחלאם וביקש את סיועה. ב 8 באוגוסט, יום לפני הפיגוע, הגיע המחבל, עיז א דין מצרי (21), מהכפר עקבה שבנפת ג'נין לרמאללה. דגלאס ובילאל עותמאן פגשו אותו במסגד והובילו אותו לדירה שנשכרה, שם הראו לו את גיטרת הנפץ והסבירו לו איך לפוצצה. באותו זמן סיירה אחלאם תמימי במרכז ירושלים ובחרה ביעד לפיגוע: מסעדת "סבארו". לאהובה אמרה, כי לא תהיה שום בעיה בביצוע הפיגוע למרות הנוכחות המוגברת של החיילים.
בתשיעי באוגוסט בבוקר, יום הפיגוע, הפגיש דגלאס את אחאם עם המתאבד ברמאללה. אחלאם נסעה במונית עם המתאבד מרמאללה לירושלים, תוך שהם עוקפים רגלית את המחסומים וחוזרים בכל פעם למונית בה נסעו. על מה שאירע כשהגיעו למרכז העיר, סיפרה אחלאם לחוקריה: "עיז א דין (המתאבד) נשא את הגיטרה, צעדנו ברחוב יפו. דיברתי אתו באנגלית וצחקקנו על מנת להסוות את זהותנו. הגענו מול המסעדה והצבעתי לו על המקום שבו הוא צריך להתאבד. נפרדנו, הוא צעד לכיוון המסעדה, ואני לכיוון שער שכם. בדרכי שמעתי את הפיצוץ הגדול. אחר כך נסעתי לרמאללה".

בהכנת הכתבה השתתפו רוני שקד, אלכס פישמן וחיים ברוידא


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
15 הרוגים. הפיגוע
צילום ערוץ 1
מומלצים