שתף קטע נבחר

עשרות לוחמי שייטת חלו בסרטן לאחר שצללו בקישון

תחקיר 7 ימים חושף: לפחות 20 מלוחמי הקומנדו חלו בסרטן * חלקם משוכנעים שהסיבה להתפרצות המחלה היא הצלילות בנחל הקישון, שבו התגלו ריכוזים קטלניים של חומרים מסרטנים * מומחים: יש קשר סיבתי * דובר-צה"ל: צלילות האימונים הופסקו, למרות שהקשר לא הוכח

לפחות 20 לוחמי שייטת חלו בסרטן לאחר שנים בהן נהגו לצלול בנחל הקישון לצורך אימונים צבאיים. חלק מהלוחמים נפטרו כתוצאה מהמחלה. כך עולה מתחקיר שבעה ימים שיתפרסם מחר במלואו.
התחקיר מגלה כי לוחמי הקומנדו נהגו במשך 25 שנה לצלול בשפך נמל הקישון, המוגדר כנחל המזוהם בישראל. הרשויות מתריעות כבר שנים שבמי הקישון נמצאים ריכוזים קטלניים של חומרים מסרטנים מסוג ארסן, ניקל, קדמיום, בנזן וכרום. מזה שעשרות שנים שכל דגת הנחל מתה, והרחצה בו אסורה.
מהתחקיר עולה שיש קשר סיבתי ישיר בין החומרים המסרטנים שהתגלו בקישון, לבין היקף ומהירות ההתפרצות של הסרטן אצל לוחמי הקומנדו. בתחקיר מצוטטת חוות-דעת רפואית, שכתב מנהל היחידה לרפואה תעסוקתית וסביבתית של בית-הספר לרפואה בירושלים, ד"ר אליהו ריכטר. לפי חוות הדעת, "גידולים סרטניים כאלה אצל אנשים בריאים, דווקא בגילאים צעירים ובזמני דגירה שמתקצרים והולכים, מעידים על קשר סיבתי בין החשיפה למי הקישון לבין הגידולים".
התחקיר חושף עוד שכבר בתחילת שנות ה-80 החליט פיקוד חיל-הים להרחיק מהקישון את אימוני קורס חובלים. למרות זאת המשיך החיל לשלוח לצלילות בנחל את לוחמי הקומנדו במשך 12 שנים נוספות. מפקד החיל לשעבר, אלוף (מיל") זאב אלמוג: "אני עצמי צללתי בקישון. כבר אז הוא היה מסריח ומלא רפש, אבל לא ידענו שזה מזיק. לו הייתי יודע את מידת הסיכון לחיילי היחידה, הייתי מורה להפסיק לצלול שם".
יובל תמיר (42), קצין לשעבר בשייטת ובילת"מ (היחידה למשימות תת-מימיות) לקה בשנה האחרונה במקביל בסרטן המעי הגס ובסרטן העור. תמיר צלל שנים בקישון, ומשוכנע שזו הסיבה למחלתו. "אין לי הסבר אחר", הוא אומר.
ב" (33), חייל בשייטת, חלה בסרטן הבלוטות כבר בגיל 25. "היו מקומות בקישון שם ידענו שאסור לנו אפילו לנשום", הוא אומר, "אבל לא רק שנשמנו, אלא גם בלענו מים. אחרי כשהשתחררתי חשבתי שייתכן קשר בין המחלה שלי לצלילות בקישון".
דובר-צה"ל מסר בתגובה, שצלילות האימונים בקישון הופסקו בשל "איכות המים הירודה", וכיום נערכות שם רק צלילות מבצעיות מצומצמות. "בכל מקרה, לחיל-הים אין נתון המצביע על כל קשר בין השירות בשייטת ובילת"מ לבין תחלואה בסרטן".

לפנייה לכתב/ת
מומלצים