שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עלייה במספר בני הנוער המעשנים סיגריות ונרגילות
  בעקבות עלייה של חמישה אחוזים בקרב בני ה-13 וה-14 המעשנים סיגריות ונרגילות, מתכנן משרד הבריאות קמפיין חדש נגד התופעה. במשרד מודאגים גם מהנזק שעלול להיגרם לנוער המוקסם מעישון הנרגילות

  עלייה של חמישה אחוזים חלה במספר בני הנוער בגילים 13 עד 14 המעשנים סיגריות – כך עולה מנתונים שפירסמה אתמול (ב') היחידה לחינוך לבריאות, במשרד הבריאות. בעקבות העלייה החדה במספר המעשנים הצעירים, מתכוון משרד הבריאות להעלות בקרוב קמפיין חדש נגד עישון, בשיתוף שירותי בריאות כללית והאגודה למלחמה בסרטן.
  במשרד הבריאות ובאגודה למלחמה בסרטן חוששים כי חומרי הטעם שמוחדרים לנרגילה מסוכנים יותר מטבק רגיל. "אנחנו מתכוונים לערוך בדיקות מעבדתיות לחומרי הטעם בהם עושים שימוש בנרגילות.

  קמפיין חדש: הכיתה הלא מעשנת תיסע לאילת

  הקמפיין החדש נחלק לשלושה חלקים, חלקם בעלי אופני חדשני. במשרד הבריאות יפתחו ב"תחרות הכיתה הלא מעשנת" שתהיה מיועדת לכיתות מכל רחבי הארץ. לקראת התחרות יפורסם תקנון מחייב, על פיו בכיתה המועמדת לזכייה יהיו לפחות 90 אחוז מהתלמידים מוכנים להתחייב לכך שלא יעשנו במשך שלושה חודשים. הפרס לכיתה הזוכה - טיול בן שלושה ימים לאילת, כולל טיסה ואירוח. "לא נשלח בלשים ולא נשים מצלמות כדי לברר אם הכיתה אכן לא עישנה", מבטיחים במשרד הבריאות. "אנחנו מאמינים בתלמידים שלנו".
  חלק שני בקמפיין יורכב מצילומי עדויות של תלמידים שנלחמו בתופעת העישון בסביבתם הקרובה. בני נוער שיש להם סיפור אישי מתאים יתבקשו לכתוב אותו ולשלוח למשרד הבריאות. מתוך כלל העדויות שייאספו, חלק יצולמו וישודרו בטלוויזיה. "אם יבוא תלמיד ויספר לנו שהוא שבר את כל המאפרות בבית לדוגמה, זה סיפור מצוין שמסביר יותר מהכל את הסכנה ואי הנעימות הכרוכים בעישון", מסביר יאיר עמיקם, סמנכ"ל הסברה במשרד הבריאות. "יכול לבוא תלמיד ולכתוב לנו שהוא גמר עם החברה שלו כי היא מעשנת. אנחנו נצלם את הדברים ונשדר אותם, כי ידוע שעדויות של בני נוער הכי מדברות אל הצעירים".
  במקביל עובדים במשרד הבריאות על המשך הקמפיין המוכר "סיגריות – אין מצב". לאחר עבודה בקרב קבוצות מיקוד, ייבחר תסריט שיעביר את המסר, כי העישון מזיק לבריאות, בצורה הטובה ביותר, וגם הוא ישודר בקרוב.

  הילדים מעשנים גם נרגילות

  תחקיר ynet מעלה כי ילדים בני 13 רבים מבלים את זמנם לא רק בעישון סיגריות, אלא גם בעישון נרגילה. במשרד הבריאות מודאגים מהתופעה המתרחבת ומתכוונים לפתוח במערכה שאמורה לחשוף את הסכנה מאחורי הכלי התמים כביכול. סקר שמפרסם המשרד בימים אלה יכול ללמד על העדנה לה זוכה לאחרונה הנרגילה בקרב קטינים. לפי הסקר, 39% מהילדים בגילאי 12 עד 17 כבר התנסו פעם אחת או יותר בעישון נרגילה. עיקר החידוש הוא בירידה החדה בגיל המעשנים.
  בכנסת מתגלגלת מזה זמן הצעת חוק, שתאסור מכירת מוצרי טבק למי שטרם מלאו לו 18, אולם בינתיים רוכשים בני נוער סגריות ומוצרי טבק באין מפריע.
  כך למשל תומר, שי, חיים ואופיר (שמות בדויים), תלמידי בית ספר נחשב בתל אביב, המעשנים נרגילה בקביעות ללא ידיעת ההורים. "אני לא לוקח סיכון שהם יידעו. אני לא רוצה לדעת מה הדעה שלהם על נרגילה", אומר אופיר. לדברי הנערים, כל מכריהם מעשנים. "מדברים על זה כל הזמן, אתה שומע את המלה נרגילה בכל מקום. יש טעמים שונים כמו תות או משמש, את הבסיס ממלאים במים, אבל לא תמיד. יש כאלה ששמים שם עראק, ויסקי, קולה, או חלב", הם מסבירים. "גם חלב יכול למסטל".
  חיים הוא היחיד המעשן באישור ההורים. "אצלי דווקא מעשנים נרגילות חופשי בבית", הוא מספר. "כל שבוע מול הכדורגל אנחנו יושבים ומעשנים, עם ההורים. אני התחלתי לעשן כבר בכיתה ד', וגם אח שלי, בן שמונה, מעשן".
  סקר של משרד החינוך בנוגע להרגלי העישון של בני הנוער קובע, אגב, כי בני הנוער במגזר היהודי מחבבים את הנרגילה יותר מבני הנוער הערבים: מתברר כי במגזר הערבי אמרו רק 21 אחוז מבני הנוער כי הם מעשנים נרגילה, לעומת 39 אחוז בקרב היהודים.

  צריך לבדוק מה מחדירים הילדים לנרגילה

  במשרד הבריאות ובאגודה למלחמה בסרטן חוששים כי חומרי הטעם שמוחדרים לנרגילה מסוכנים יותר מטבק רגיל. "אנחנו מתכוונים לערוך בדיקות מעבדתיות לחומרי הטעם בהם עושים שימוש בנרגילות. הם כנראה לא תמימים כל כך", אומר דב תמיר, מהמחלקה לחינוך לבריאות. "אנחנו גם מתכננים חוק שיאסור מכירת מוצרי טבק לבני פחות מ-18, כדי להילחם בתופעה הקשה של קטינים שמעשנים".
  באגודה למלחמה בסרטן מזהירים מעישון נרגילה, בטענה שגם היא מסרטנת ומזיקה לבריאות. "זה הפך לטרנד בקרב הילדים", כך אומרת איריס פריד, דוברת האגודה. "יש מחשבה שנרגילות לא מזיקות כמו מוצרי טבק. אבל ממחקרים שנעשו בערב הסעודית והודו מתברר כי העישון הזה מסוכן. יש כאן ספיחה של מספר חומרים מסרטנים. הילדים שואפים את כל מה שנמצא שם. חייבים להזהיר אותם".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דלית שחם
  שומעים על זה בכל מקום. נער מעשן נרגילה
  צילום דלית שחם
  מומלצים