שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נדחתה ההחלטה בדבר פרסום שמות רוצחי רוט

  בית המשפט העליון ימשיך לדון בערר שהגישו שני בני ה-20, בהחלטת בית המשפט המחוזי לפרסם את שמותיהם

  בדיון שמתקיים בבית המשפט העליון טרם הכריעו השופטים בבקשת המדינה לאשר את פרסום שמם של רוצחי דרק רוט. השופטים אליהו מצא, טובה שטרסברג-כהן ודליה דורנר החליטו לאחר ששמעו את הצדדים להמתין זמן מה עד לקבלת ההחלטה. הסניגור עו"ד ששי גז טען שחשיפת שמם של הנערים בטרם יידון הערעור, תהווה גזר דין מוות עבורם ויגרום להם נזק בלתי הפיך. לעומתו טען נציג המדינה עו"ד ז`ק חן כי למעשה הנערים "נהנים" מכך שהורשעו בעבר ברצח, ולכן אי פרסום שמם גורם נזק לציבור ואיסור הפרסום למעשה מסכן את החברה. השופטים החליטו, כאמור, לדחות את מתן החלטתם.

  הפרשה מתחילה בינואר 1994, כאשר שני נערים בני 15 מהרצליה עלו על מונית בה נהג דרק רוט. זמן קצר לאחר מכן נמצאה גופתו של רוט, לאחר שנורה חמש יריות מטווח אפס ומת במקום.
  למחרת בבוקר התרברבו הנערים בפני חבריהם לכיתה במעשה, המידע הגיע למשטרת מחוז תל אביב ובערב כבר נעצרו השניים.
  בחודש אוקטובר 1994 נגזרו על כל אחד מהם 16 שנות מאסר בפועל, למרות שהתביעה דרשה מאסר עולם, ולמרות דברי השופטים בפסק הדין: "זאת היתה רשעות לשם רשעות. לא שוד היה שם כי אם ירי לשם ירי".
  במהלך מאסרם של הנערים, סיפק להם השב"ס טיפול פסיכולוגי, אפשרות להשלמת בגרויות, חוגי העשרה ואפשרות ללימודים אקדמיים.
  בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו שני הצעירים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין, דוקרים אותה בידה, ומאיימים לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. אחד החשודים נצפה על ידי משטרת הרצליה, בסמוך לאזור השוד, כשהוא רץ לבניין סמוך. בדירת הוריו נמצאו סכין מוכתמת בדם, כובע גרב, אקדח מפלסטיק, כפפות וכמה מאות שקלים.
  חוקרי המשטרה עצרו אותו ואת שותפו לרצח, בחשד לביצוע השוד. בית המשפט המחוזי אסר את פרסום שמותיהם בנוגע לשוד, למרות שכבר לא היו קטינים. השניים הורשעו ולפני כשבוע נגזרו עליהם 5 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי. הם צפויים להשתחרר מהכלא בשנת 2015. בעקבות ההרשעה הגישה הפרקליטות בקשה לפרסום שמם בשל היותם בגירים בעת השוד, ובטענה כי זכות הציבור להישמר בפניהם.

  לפנייה לכתב/ת
  דודו פריד
  שני הצעירים בבית המשפט
  דודו פריד
  מומלצים