שתף קטע נבחר

התחקיר ברפיח: "הבתים לא היו מאוכלסים"

אלוף פיקוד דרום, דורון אלמוג, הציג את ממצאי התחקיר, על פיו המבנים שנהרסו לפני כשלושה שבועות לא היו מאוכלסים. הכשל העיקרי בפעולה, אמר האלוף, היה הכשל ההסברתי

הבתים שהרס צה"ל ברפיח לפני כשלושה שבועות לא היו מאוכלסים. כך עולה מהתחקיר שערך אלוף פיקוד דרום, דורון אלמוג, ושהוצג היום (א') בפני התקשורת. לדברי האלוף אלמוג, נהרסו בסך הכל 21 מבנים, חלקם ללא גגות. כמו כן נהרס מאוחר יותר מבנה אשר תחתיו היתה מנהרה. ממצאי התחקיר הועברו בימים האחרונים לרמטכ"ל שאול מופז.
"על סמך תצפיות של צה"ל בחודשים האחרונים, על פי תחקור הכוחות בשטח, ועל סמך נתונים מודיעיניים נוספים, נקבע שהמבנים שנהרסו לא היו מאוכלסים זה מספר חודשים", אמר האלוף אלמוג, "במהלך הפעולה לא נפגעו פלסטינים ולא נמצאו פריטים המעידים על קיום אורח חיים שוטף בבתים אלה".
אלמוג אמר כי ייתכן ובעלי הבתים שנהרסו תכננו לחזור אליהם כשישתרר שקט באזור, אולם בינתיים הם עברו להתגורר במרכז רפיח, רחוק מאזורי הירי.
לדברי האלוף אלמוג, במהלך הפעולה היתה טעות בניווט הכוחות וכך נהרסו כמה מבנים שלא היו בתוכנית המבצע. עם זאת, האלוף אלמוג הדגיש כי היתה כוונה להורסם במועד אחר.
מהתחקיר עולה עוד כי הכשל העיקרי, כפי שהצבא רואה אותו, היה בתחום ההסברה. לדברי אלמוג, צה"ל לא היה ער למניפולציה שהרשות הפלסטינית תבצע בעקבות הפעולה. אלמוג ציין כי לרשות היה עניין להוריד מסדר היום הציבורי והעולמי את תפיסת אוניית הנשק "קארין A" ולשם כך היא ניצלה את הפעולה ברפיח.
לדברי האלוף, היה צורך צבאי מובהק בפעולה, לאחר פניות חוזרות ונשנות אל הרשות לעצור את הברחות אמצעי הלחימה דרך המנהרות ברפיח. הרשות, אמר האלוף, לא עשתה דבר למנוע את ההברחות, כיוון שהן משרתות את האינטרס האסטרטגי שלה, בייחוד לאחר סגירת נתיבי ההברחות האחרים – שדה התעופה בדהניה ותפיסת ספינת הנשק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מוטי סנדר
טעות בניווט. האלוף אלמוג
צילום מוטי סנדר
מומלצים