שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ד"ר עירית בקר, מומחית ברפואת שיניים לילדים ולטיפולים בהרדמה כללית, עונה לשאלות הגולשים
  סיכום המפגש שהתקיים ב- 19.2.2002
  רפואת שיניים צחצוח שיניים סרבני צחצוח זמני צמיחת ותחלופת שיניים 
  אורתודנט מחלות פלואור כללי 

  רפואת שיניים
  מתי מומלץ ללכת לראשונה לרופא שיניים? (תיור)

  ת:מומלץ ללכת לראשונה בגיל שלוש , אלא אם כן נצפתה בעיה בגיל מוקדם יותר כמו עששת בקבוק.

  איך בוחרים רופא שיניים לילדים, כזה שיהיה מקצועי ויחד עם זאת לא יגרום לילד טראומה בעקבותיה יסרב לבקר אצל רופא שיניים בהמשך? (מלכה ב.)

  ת:יש לבחור ברופא שיניים שהוא מומחה לילדים. את רשימת המומחים, תוכלי להשיג דרך הסתדרות רופאי השיניים טלפון 5288054-03 או 5280507-03.

  חזור למעלה
  צחצוח שיניים
  מאיזה גיל מצחצחים שיניים? או לחילופין:מכמה שיניים? מתי מתחילים לצחצח עם משחה? קניתי לקרן מין ערכה כזאת של 3 שלבים, שיש בה מין מברשת שיניים עם שיניים מגומי ומברשת שיניים אמיתית לתינוקות. לפני כשבועיים יצאו לה שתי שיניים ראשונות. בינתיים אני נותנת לה 'לצחצח' עם המברשת עם שיני הגומי. האם לעבור למברשת הרגילה? (אביבה1)

  מתי באמת הכרחי להתחיל לצחצח שיניים? הרי השיניים הן שיני חלב. לבני בן השנה יש 6 שיניים, לא נראה פשוט להתחיל לצחצח לו שיניים. אחות מטיפת חלב המליצה להתחיל בגיל 3 כשמתחילים ללמוד הרגלי ניקיון, ואילו כל אימא מספרת בגאווה שמצחצחת כבר מהשן הראשונה, האומנם צריך? לא צריך קודם ללמד אותו לירוק...(תיור)

  ת:מרגע בקיעת השיניים לחלל הפה יש לצחצח אותם. ניתן לצחצח במברשת קטנה ורכה או באמצעות גזה רטובה. אין צורך להשתמש במשחת שיניים עד גיל 4 שנים - עד גיל זה קשה לילדים להימנע מבליעת המשחה ולכן הניקוי המכני מספק. אין חשיבות עם איזו מברשת, העיקר לצחצח.

  ראיתי את תשובתך לגבי משחת השיניים, אבל בתי מתעקשת על צחצוח עם משחה ולא מסכימה בלי משחה (כן, עקשנית מגיל צעיר), מה מידת הסיכון בכך בהנחה שחלק מהמשחה נאכל על ידה. ושאלה נוספת: במסגרת עקשנותה היא מתעקשת לצחצח לבד, יעיל במיוחד זה בטח לא. עד כמה להתעקש? נכון לעכשיו אני נוקטת בגישה שצריך להרגיל אותה לצחצוח פעמיים ביום ואח"כ נשיג את היעילות. מה דעתך? (אמאיה)

  ת:לגבי המשחה יש להקפיד על משחה ללא פלואוריד עד גיל ארבע כיוון שאין שליטה על כמות המשחה הנבלעת. לגבי נושא הצחצוח, להערכתי את נוהגת נכון.

  חזור למעלה
  סרבני צחצוח
  אולי זו לא שאלה רפואית, אבל קריטית ומניעתית: מה עושים עם סרבן צחצוח (שפתיים קפוצות, אי אפשר להכניס מברשת...) בן שנתיים? רעיונות יצירתיים כגון בחירת המברשת בעצמו, הסברים, כולל קריוס ובקטוס, צחצוח הדדי (הוא לאמא ואני לו) - לא עוזרים. במשפחה יש היסטוריה לא נעימה של בעיות שיניים. יש משהו לעשות? (הלית+)

  ת:קודם כל לא לעשות מצחצוח שיניים מאבק כוחות. במידת האפשר להפוך את העניין למשחק, לתת לילד מברשת שיניים שיצחצח את הכיור, החרסינה , הברזים (מקסימום תרוויחי ניקיון לפסח) ועם הזמן שתחושת מברשת השיניים נרכשה הוא יגיע גם לפה. צחצוח שיניים הוא חלק מהחינוך וכמו כל דבר יש צורך בהתמדה ואורך רוח.

  חזור למעלה
  זמני צמיחת ותחלופת שיניים
  בני בן שנה ושבעה חודשים וכל בוקר אנחנו מצחצחים שיניים. הוא פותח פה ולא עושה בעיות. אני שמה לו על המברשת משחת שיניים לילדים מחברה מוכרת וטובה. לפני זמן מה אמרו לי שלא טוב לשים לקטנים משחה (אני שמה ממש טיפה, רק בשביל טעם וריח) האם זה נכון ולא כדאי לשים או שאפשר להמשיך? ועוד שאלה, עד איזה גיל בערך ממשיכות לצמוח שיניים וכמה יש בסוף? (שיני חלב כמובן. רק כדי שאדע כמה זמן בערך יש לנו לסבול כאבים) (יערה)

  ת:אין צורך להשתמש במשחת שיניים עד גיל 4 שנים - עד גיל זה קשה לילדים להימנע מבליעת המשחה ולכן הניקוי המכני מספק יש עשרים שיני חלב, בדר"כ הבקיעה מסתיימת בגיל שלוש.

  האם יש חשיבות או משמעות לסדר צמיחת השיניים? רועי, כיום בן 11 חודשים, הצמיח תחילה את שתי השיניים החותכות התחתונות, ואח"כ את הניבים העליונים, ורק כעת את השיניים החותכות העליוניות. האם זה מצביע על בעיה לעתיד? (Netoy)

  ת: אין בכך בעיה, הילדים לא תמיד קוראים את הספר.

  שיניים מתנדנדות בגיל חמש וחצי, כלומר הן יפלו ויוחלפו לשיני בשר, האם מומלץ לתת להן ליפול לבד? או בכלל איך להתמודד עם זה? (פקרי)

  ת: תן לטבע לעשות את שלו אלא אם כן זה מציק לילדה ואז מומלץ ל"עזור" להן ליפול, אבל רק אצל רופא שיניים מומחה לילדים על מנת למנוע טראומה.

  חזור למעלה
  אורתודנט
  אשמח לדעת החל מאיזה גיל או שלב התפתחותי יש טעם לפנות לאורתודנט. (אמא של YYY)

  ת: קיימות שתי גישות בנושא:

  1. להתחיל טיפול בטרם התחלפו כל שיני החלב בשיניים הקבועות. טיפול מוקדם שיביא להרחבת הלסת העליונה. לפי גישה זו יש ללכת לאורתודנט בגיל שבע-שמונה .

  2. הגישה הנפוצה יותר: טיפול כולל לאחר התחלפות כל השיניים. לפי גישה זו אין טעם ללכת לאורתודנט לפני גיל 11-12. לטעמי הגישה השניה נכונה יותר מכיוון שהצלחת טיפול אורתודונטי תלויה בשיתוף פעולה של הילד בגיל שבע קשה להשיג את שיתוף הפעולה הנדרש מה שימנע הצלחת הטיפול ויתרה מזאת לרוב יש צורך בטיפול נוסף עם התחלפות השיניים (המשנן) ואז "בזבזנו" את שיתוף הפעולה עם הילד.

  לבתי בת תשעה וחצי חודשים, בוקעות שיניים: נראה כי שתי השיניים הקדמיות "פתחו" שורה ואלו הצומחות בהמשך הן לא באותו קו, אלא צומחות יותר פנימה לתוך הפה. האם זה תקין, המצב אמור להסתדר לבד? בנוסף בעת הבקיעה יש תחושה לעיתים כאילו השן "חוזרת פנימה" אל תוך החניכיים, היא רכה למגע, האם מצב תקין? (מלכה ב.)

  ת:גיל תשעה חודשים הוא מוקדם מדי להתייחסות לסידור השיניים בקשת, ראי תשובתי לאמא של YYY בנושא אורתודונטיה. לגבי מרקם השן קשה לענות בלי לבדוק, אנא פני לרופא שיניים מומחה לילדים.

  ליואב (שנתיים) שיניים (בעיקר הקדמיות העליונות) שגדלו במרווחים די גדולים (1 מ"מ בין השתיים הקדמיות ומרווחים קצת יותר קטנים בין שאר השיניים הקדמיות). לצערנו, הוא ירש את המרווחים מהוריו האוהבים אך דפוקי השיניים.... האם יש משהו שניתן לעשות כדי למנוע בעתיד טיפול אורתודנטי (מניעת שימוש במוצץ?) או שאין טעם לעשות דבר עד לצמיחת השיניים ה"בוגרות", למעט חסכון לטובת האורתודנט? ועוד שאלה קטנה - עדיין לא צמחו לו 4 השיניים הטוחנות האחרונות (האחוריות ביותר). באיזה גיל זה אמור לקרות והאם לשיניים אלה תהיה השפעה על המרווחים הקיימים בין השיניים שכבר צמחו? (אמא אווזה)

  ת: המשנן החלבי הוא משנן מרווח ואין שום אינדיקציה שגם המשנן הקבוע יהיה כזה. לשימוש במוצץ אין השפעה על רווח בשיניים עד גיל שלוש צפויות כל השיניים החלביות לבקוע ככה שיש לו עוד זמן.

  חזור למעלה
  מחלות
  הבת שלי בת שנתיים וחודשיים יש לה כבר את כל השיניים אנחנו מצחצחות שיניים כל יום אבל נראה שלשיניים הקדמיות שלה אין ציפוי אמייל. כלומר אחרי הצחצוח הן נראות צחורות ומהר מאד הן מקבלות גוון חום במין ציפוי כהה על השן. מה עליי לעשות האם היא צריכה ללכת איתה לביקור קצר אצל הרופא. היא ינקה עד גיל שנה וחצי ומאז היא שותה דייסה 3 פעמים ביום. (איילת)

  ת: על פי התיאור שלך סביר להניח כי הילדה סובלת מ"עששת בקבוק". זוהי עששת שנגרמת כתוצאה משתייה מתוקה בלילה והיא מאופיינת בפגיעה בשיניים חותכות עליונות בשלב הראשון שמתפשטת עם המשך ההרגל לכל השיניים. אבל , על מנת לאבחן נכונה יש לפנות בדחיפות לרופא שיניים מומחה לילדים.

  קורן מתעורר לרוב באמצע הלילה והדבר היחיד שמצליח להרגיע אותו הוא קוואקר סימילק. הוא לא נשאר לישון עם הבקבוק. האם נגרם לו נזק כתוצאה מהרגל זה? (לילך & קורן)

  ת: לגבי עששת בקבוק ראי תשובתי לאיילת. לגבי מיגור ההרגל, לא בכדי נאמר כי הרגל הופך לטבע שני, מאד רצוי להפסיק את השתייה המתוקה בלילה כיוון שהנזק הוא מצטבר. כתחליף וכשלב מעבר למים רגילים הייתי מציעה לך לתת לקורן שתייה ממותקת בממתיק מלאכותי.

  בגן של בתי בת השנתיים וחצי יש ילד שכל השיניים שלו שחורות והבנתי שזה נובע מאיזו שהיא בעיה נקראת "כלורופיגמנציה" (או שם דומה). לבתי הופיעו לאחרונה שתי נקודות שחורות קטנטנות על שתי השיניים הקדמיות התחתונות שלה , שלא יורדות בצחצוח ושפשוף רגיל. האם ניתן לקשר בין שני המקרים? האם יתכן שהבעיה של הילד מדבקת? (שירי של טל)

  ת:שירי, קודם כל זה לא מדבק.שנית על מנת לענות תשובה אחראית יש לבדוק את הילד. אבל "שיניים שחורות" יכולות לנבוע משתי סיבות עיקריות:

  א. עששת דוהרת - דורש בדיקה וטיפול מהיר אצל רופא שיניים מומחה לילדים.

  ב. חיידקים כרומטוגניים שגורמים ל"צביעה " של השיניים-"פגם" אסתטי שניתן לטיפול אצל שיננית.

  חזור למעלה
  פלואור
  בתי שותה מאז שנולדה רק מים מינראליים, שבהם כאמור אין פלואור. עכשיו היא בת שנה ושלושה חודשים. האם יש צורך להוסיף לה פלואור ? ובאיזו דרך ניתן הפלואור? (שירי &נועה)

  ת: יש צורך להוסיף פלואור בצורת טיפות "טיף טף" שתי טיפות ליום עד גיל שנתיים.

  חזור למעלה
  כללי
  ליובל, בן שנתיים ועשר היה מאז ומתמיד המון רוק וגם כיום, כשיש לו את כל השיניים, פיו מלא רוק ולעיתים עליו לעצור ו"לשתות" את רוק. האם הדבר מצביע על בעיה במבנה הפה? (קרן+)

  ת: הבעיה אינה במבנה הפה, אם הבעיה חמורה אנא התייעצי עם רופא הילדים.

  בני, בן ארבע וחודש, לפני כשנה נפל, קיבל מכה חזקה ודימם מפיו. בדיקת רופא מיידית (אחרי שנפסק הדימום) לא העלתה שום ממצא. בהמשך נדמה היה לנו ששן חותכת עליונה משנה את צבעה (אני כותבת נדמה, כי זה לא היה שינוי צבע ברור) ואת זוויתה, בדיקת רופא שוב לא העלתה דבר. השן חזרה לצבעה המקורי והילד לא התלונן על דבר, עד לאחרונה. מזה ימים אחדים, בעת צחצוח השיניים, הילד נרתע לאחור כשהמברשת מגיעה לשן הנ"ל, הוא לא מתלונן על כאב ואומר ש"לא נעים" לו, האם זה מצריך בדיקה מעמיקה יותר? על מה זה יכול להצביע והאם ייתכנו השלכות לטווח רחוק? (מלכה ב.)

  ת: קשה לענות בלי לבדוק ולצלם. יש לפנות לרופא שיניים מומחה לילדים. על מנת לאבחן את מצב השניים החותכות כיוון שלטראומה של שן חותכת חלבית יכולות להיות השלכות לגבי בקיעת החותכת הקבועה.

  לבתי בת ה- 3 נשברה לפי כמה זמן הפינה של השן החותכת העליונה. זה לא מפריע לה (לא חותך אותה או משהו כזה) אולם תהיתי אם בכ"ז צריך לעשות משהו או פשוט לחכות בכיליון עיניים לשן הקבועה? (ליאת+)

  ת: יש לפנות לרופא שיניים מומחה לילדים על מנת שיבדוק ויחליט האם יש צורך לעשות משהו או רק להיות במעקב.

  חזור למעלה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ד"ר עירית בקר, מומחית ברפואת שיניים לילדים ולטיפולים בהרדמה כללית, עונה לשאלות הגולשים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא פשוט לגדל ילדים ושיניים.
  הכל מתחיל ונגמר בצחצוח נכון.
  אפשר להגיד לו לא?
  מומלצים