שתף קטע נבחר

הקבינט אישר תוכנית "להפעלת לחץ רצוף על הרשות"

לפי התוכנית, צה"ל יחריף את הפעילות הצבאית נגד התנזים. השר ליברמן דרש לפגוע גם באוכלוסייה האזרחית הפלסטינית על ידי הפצצת שווקים ומרכזי עסקים. פרס השיב לו: "עם הצעות כאלה תזומן לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג"

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט אמש (א') על תוכנית פעולה שנועדה להחריף באופן רציף את הפעילות הצבאית נגד הרשות, בעקבות גל הפיגועים בימים האחרונים. בתום ישיבת הקבינט נמסר כי צה"ל הציג לשרים ולראש הממשלה תוכנית מבצעית, שעיקרה "הפעלת לחץ צבאי רציף על הרשות הפלסטינית", ושרי הקבינט אישרו אותה. גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet כי בעקבות הפיגועים האחרונים, "בקרוב נראה עוד פעולות של צה"ל – יותר אינטנסיביות ובכמות גדולה יותר".
בכיר בממשלה אמר ל"ידיעות אחרונות": אנו מתקרבים להחלטה לכבוש מחדש את השטחים; זו הדקה ה-90 של הרשות הפלסטינית להתעשת.
היעד המרכזי לפעילות של צה"ל יהיה ארגון התנזים של הפתח, שהוביל את הפיגועים בימים האחרונים. עם זאת, מקורות במערכת הביטחון דחו ידיעות שנפוצו אתמול, לפיהן ישראל מתכוונת לחסל את ראש התנזים, מרוואן ברגותי. גורם ביטחוני אמר כי ברגותי הפך לסמל - כמעט ברמתו של ערפאת - ולכן, לפי שעה, "הוא נהנה מחסינות מפני סיכול ממוקד".
בעקבות פיגוע ההתאבדות בירושלים רצה ראש הממשלה להציב מחדש טנקים סביב לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ברמאללה. ואולם שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, התנגד בתוקף להצעה זו, ושכנע את שרון שלא להעלות אותה בישיבת הקבינט. בן אליעזר מתנגד להגבלת תנועותיו של ערפאת, מחשש שהן ישלהבו את הרוחות בצד הפלסטיני - ומפני שהן משתקות את ערפאת, שנמנע מלהפעיל את סמכותו כלפי הארגונים הפועלים נגד ישראל.

ליברמן: לפגוע באוכלוסייה האזרחית

בישיבת הקבינט פרץ ויכוח בין שרי החוץ והביטחון לבין שר התשתיות, אביגדור ליברמן. ליברמן דרש לפגוע גם באוכלוסייה האזרחית הפלסטינית על ידי הפצצת שווקים ומרכזי עסקים. לדבריו, צריך לתת לאוכלוסייה הפלסטינית תחושה שהם משלמים מחיר על תפקוד ההנהגה.
שר החוץ פרס אמר לליברמן: "עם הצעות כאלה תזומן לבית הדין לפשעי מלחמה בהאג". ליברמן השיב שהוא מוכן להיות מוזמן להאג, ובלבד שלא ייפגע ביטחון ישראל. השר בן אליעזר אמר: "לא נפעל בדרכים שלהם, זה ההבדל בינינו לבינם. את המחיר נגבה ממי שצריך לגבות".
כמה משרי הימין דרשו גם להפסיק את המגעים הביטחוניים בין ישראל לרשות. שרי העבודה התנגדו, וההחלטה לא עברה.
שרים שהשתתפו בישיבה מתחו ביקורת על כך שהם משמשים "חותמת גומי" להחלטות הקבינט. השר לענייני ירושלים, אלי סוויסה, אומר כי ראש הממשלה מדווח לשרי הקבינט על החלטות שכבר התקבלו, מבלי לשתף אותם ומבלי להתייעץ אתם. "לא ייתכן", אומר סוויסה, "שנצביע על ההחלטות שאיננו יודעים בדיוק מה עומד מאחוריהם. אם יש בעיה של שרים שמדליפים מידע רגיש, על ראש הממשלה לדאוג שהם ייחקרו ויועמדו על כך לדין, אבל לא ייתכן ששרי הקבינט לא יוכלו לקחת אחריות על פעולות הממשלה"
לדברי סוויסה, שרי הקבינט כלל לא עודכנו בתכנית להיכנס למחנות הפליטים בלאטה ולג'נין. "המצב הוא שמקריאת העיתונים שרי הקבינט יכולים להתעדכן הרבה יותר מאשר בישיבת הקבינט עצמה", הוסיף סוויסה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ליברמן. להפציץ
צילום: גלי תיבון
זום 77
סוויסה. השרים לא מעודכנים
זום 77
מומלצים