שתף קטע נבחר

ניצולות הפיגוע באלון מורה התחבאו מתחת לשולחן בסלון

שלשום חדר מחבל ליישוב אלון מורה ופתח באש. ארבעה מבני משפחת גביש נהרגו. המחבל חוסל

אלפי בני אדם ליוו אתמול בצהריים (יום ו') למנוחת עולמים את ארבעת בני משפחת גביש, שנהרגו שלשום (ה') בפיגוע באלון מורה. בתה של ראש מועצת קדומים דניאלה וייס, נעמה, הספידה את בעלה אברהם שנרצח. לשניים בת בגיל שנתיים. נעמה, הנושאת ברחמה ילד נוסף, סיפרה כי בזמן שהמחבל נכנס לבית והחל לירות היא נכנסה עם בתה מתחת לשולחן בסלון וסתמה לבת את הפה. במשך כל חילופי האש המשיכו השתיים להתחבא באותו המקום. בעלה, קצין בסיירת מטכ"ל, ביקש שייזרקו לו את הנשק לקומה השניה וכאשר תפס אותו ירה בו המחבל למוות. המחבל עלה לקומה השניה, ואז נעמה ניצלה את ההזדמנות, ברחה והזעיקה עזרה. תושבים מהיישוב הגיעו למקום והצליחו לרתק את המחבל לחדר אחד.
בבית העלמין באלון מורה נטמנו גם דוד גביש, ששימש כרב ומחנך בישיבה בקרני שומרון ובאולפנה בקדומים, אשתו רחל, שניהלה בעבר את בית הספר באלון מורה, ואביה של רחל, יצחק קנר ז"ל.
להלוויה הגיעה שרת החינוך לימור לבנת, שאחיה מתגורר ביישוב, והיא הספידה את בני המשפחה. "בממשלה התקבלו החלטות המתחילות להיות בכיוון הנכון, אך עדיין לא מספיקות", הוסיפה לבנת. את בני המשפחה הספיד גם ראש מועצה האזורית שומרון, בנצי ליברמן.

המחבל השתלט על הבית

מהירי נהרגו ההורים רחל, בת 50, ודוד גביש, בנם אברהם, בן 25, קצין בסיירת מטכ"ל, בחופשת לימודים, תושב קדומים. אביה של רחל, יצחק קנר, בן 74, נהרג אף הוא מאש המחבל.
מהתחקיר שערכו כוחות הביטחון, עולה כי מחבל בודד הסתנן לתוך היישוב מכיוון שכם, ורץ בתוך היישוב עד שזיהה בית פתוח, שבפתח דלתו עמדו בני משפחת גביש, שהיו ככל הנראה בדרכם החוצה. הוא פתח בירי לעבר בני המשפחה ובמטח היריות הראשון נהרגו אם המשפחה רחל, אביה ובנה. אבי המשפחה דוד נפצע באורח קשה מאוד ומת מאוחר יותר על שולחן הניתוחים בבית החולים תל השומר.

אלון מורה: הפצועים חולצו דרך החלון

לאחר מכן המשיך המחבל והתקדם אל תוך הבית. נועם נבו, סגן מפקד כיתת הכוננות, היה בבית סמוך ביישוב. "דקות אחדות לפני החדירה קיבלתי התרעה על חשד לחדירה קרובה", אמר נבו. "לאחר זמן קצר שמענו את צרור היריות הראשון. נכנסנו לבית בצורה די ספונטנית ומשום מה המחבל לא זיהה אותנו ולא ירה לעברנו. התחלנו לחלץ את הפצועים מהקומה הראשונה של הבית. כשהוצאנו את אברהם גביש, המחבל פתח באש והתחלנו בחילופי ירי. בכך מנענו ממנו לעלות לקומה השנייה, שם היו שישה מבני המשפחה. הם יצאו אל המרפסת, אחד התושבים הביא סולם, באמצעותו טיפסנו אל המרפסת וחילצנו אותם מהבית".
בתוך זמן קצר הוזנקו למקום לוחמי יחידת המסתערבים של משמר הגבול. בני קצובר, ממנהיגי ההתיישבות בשומרון, המתגורר בבית סמוך, סיפר כי במהלך חילופי האש זיהו הלוחמים כי דם שותת מתחת לדלת החדר בו שהה המחבל, ומכאן הסיקו כי הוא פצוע.
הכוחות המתינו להגעת כוח אחר מסיירת מובחרת המתמחה בפריצה לבתים. החלפת הכוחות וההמתנה ארכו כארבע שעות. לאחר ההמתנה, הוחלט לפרוץ אל תוך החדר. הדלת פוצצה באמצעות מטען שהוצמד אליה, והכוחות פרצו אל החדר. בתוך שניות התגלה כי המחבל נהרג כבר קודם לכן.
מפקד כוחות צה"ל באזור שכם, אל"מ יוסי אדירי, אמר כי אנשי כיתת הכוננות באלון מורה הגיבו במהירות, ומנעו בכך את עליית המחבל אל הקומה השנייה בבית, ופגיעה בשאר בני המשפחה.
הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז א-דין אל קאסם, נטלה אחריות על הפיגוע, והודיעה כי המחבל הוא אחמד עבד ג'וואד, תושב מחנה הפליטים אסקר בשכם.

קרב יריות עם שני מחבלים נוספים

שעה קלה לאחר האירוע הוקפצה כיתת הכוננות וכוחות צה"ל במקום לאירוע ירי אחר. אזרחים במאחז סמוך לאלון מורה, המכונה 792, זיהו שני מחבלים שהתקרבו למאחז, ופתחו לעברם באש. לאחר שניהלו קרב יריות במשך דקות אחדות, נמלטו המחבלים לכיוון צפון.

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש, אפרת וייס ואלעד טנא

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : רפרודוקציה
אברהם גביש ז"ל
צילום : רפרודוקציה
צילום : רפרודוקציה
יצחק קנר ז"ל
צילום : רפרודוקציה
צילום : רפרודוקציה
דוד גביש ז"ל
צילום : רפרודוקציה
צילום : רפרודוקציה
רחל גביש ז"ל
צילום : רפרודוקציה
מומלצים