שתף קטע נבחר

דו"ח: שמירת החופים בנסיגה חמורה

הדו"ח השלישי של החברה להגנת הטבע בנושא חופי הים התיכון בישראל מצביע על לחצים כבדים מצד הרשויות המקומיות לנצל את החופים לבנייה ולשימושים אחרים, גם בניגוד לרוח פסיקות בתי המשפט; השבוע יונח בכנסת חוק החופים לקריאה ראשונה

דו"ח חופים מס' 3, שערכה החברה להגנת הטבע, הוגש היום (א') לשר לאיכות הסביבה, צחי הנגבי. הדו"ח מציג את מצבם העגום של החופים לשנת 2002, ואת המוצא העיקרי לשימורם על פי דעת עורכי הדו"ח – הצעת חוק חופי הים התיכון שתעלה ביום ד' הקרוב לקריאה ראשונה בכנסת.
הדו"ח, בעריכת ניר פפאי, סוקר כמה תחומים בהם נמצאו פגיעות קשות בחופי הארץ.
* המרינות - על פי הדו"ח לא נלמד הלקח מהנזק לחופים שגרמה הקמת המרינות בשנים האחרונות. בחיפה, נאמר בדו"ח, ממשיך ראש העירייה, עמרם מצנע, לקדם במלוא המרץ הקמת מרינה גדולה מזו שבהרצליה; בעכו מקדם מינהל מקרקעי ישראל תוכנית להרחבת המרינה; עיריית בת ים ממשיכה ללחוץ להקמת מרינה; בתל אביב רוצה העירייה מרינה חדשה; בעכו "חולם" ראש העירייה, להקים מרינה גדולה כולל ארבעה איים בים ובנתניה עדיין מתבלטים.
* דירות נופש - הדו"ח קובע כי "הרשויות המקומיות מעלימות עין ואינן עושות דבר כדי לאכוף את החוק על הפרויקטים הנמצאים בתחומן ברוח הפסיקות המשפטיות". הכוונה לפסקי דין שקבעו כי הדירות שנבנות על החוף יהיו מיועדות לשימושים תיירותיים. בדו"ח מציינים העורכים את הערים אשדוד (פרויקט "אדוית"), עכו (פרויקט "פנינת הים"), אשקלון וחדרה (פרויקט "כפר הים") כמקדמות פרויקטים שכאלה.
* מתקני תשתית - בדו"ח צוין, כי בשנה האחרונה הורגש לחץ בולט להקמת מתקני התפלה ומתקנים להולכת גז. בדו"ח הודגש, כי הוועדה לזירוז ההליכים הנדל"ניים במסגרת חוק ההסדרים, עלולה לקדם פרויקטים תוך עקיפה של חוק התכנון והבנייה, מבלי לאפשר התייחסות סביבתית ראויה.
* הרס חופים ומצוקים – בשנה האחרונה, נקבע בדו"ח, לא חלה שום התקדמות משמעותית בנושא שיקום רצועת החוף והמצוק מצפון למרינות באשקלון ובהרצליה כתוצאה מבנייתן. כמו כן, בנתניה, "נגס" טרקטור עשרות מטרים מתחתית המצוק, ודבר לא נעשה (בנתניה כבר התמוטט בעבר מצוק). בשדות ים נוצל בשני מקרים החול השייך למערכת החופית, לצורכי הקיבוץ.
* גידור חופים - בדו"ח מצוינת התופעה של הפקעת החוף מידי הציבור על ידי גידורו לטובת אירועים פרטיים. התופעה בלטה בעיקר בניצנים. אולם, לדברי מחברי הדו"ח, המועצה האזורית חוף אשקלון לא עשתה דבר כדי למנוע זאת. דוגמאות נוספות - בחדרה ובשדות ים.
* בדו"ח התייחסות גם לנסיעות כלי רכב בחוף, מתקנים צבאיים לאורך החופים, בנייה לא חוקית ועוד.
לדברי מנכ"ל החברה להגנת הטבע, מיקי ליפשיץ, מהדו"ח עולה בבירור, כי הלחצים ההולכים וגוברים על רצועת החוף הקצרה העומדת לרשותנו, מחייבים, שלמדינת ישראל, בדומה למדינות המערב, יהיה חוק חופים. ליפשיץ אומר, כי דווקא ראשי הרשויות לאורך החוף, שבתחום שיפוטן נעשות מרבית העוולות על החוף, הם אלה שדואגים כבר שנתיים וחצי, מאז אושר החוק בקריאה טרומית, לעכב את קידום החקיקה בשל אינטרסים צרים.
לרגל ציון יום החופים יקיימו החברה להגנת הטבע ופורום ארגוני החוף, בחסות המשרד לאיכות הסביבה, הפנינג ענק בחוף הדרומי בחיפה ביום ד' בשעות אחר הצהריים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים