שתף קטע נבחר

בני בגין: כבודם של הערבים אינו הפקר

בראיון לרשת ב' תקף השר לשעבר את החלטת הממשלה לתמוך בהצעת החוק בנוגע להקצאת קרקעות של ח"כ דרוקמן

השר לשעבר, ד"ר בני בגין, תקף אמש (ב') במילים חריפות את תמיכת הממשלה בחוק עוקף בג"צ בנוגע להקצאת קרקעות ליהודים.
בראיון נדיר עם בגין ששודר בתוכנית "משפט וצדק" ברשת ב' של "קול ישראל" אמר בגין ש"הערבים כקיבוץ, לא רק גופם, אלא גם כבודם, איננו הפקר, ואנחנו נמצאים במצב של הידרדרות לדעתי". הוא הוסיף: "לא זה הדרך ולא ייעשה כדבר הזה במקומותינו".
בגין הזהיר: "הסכנה היא שיש רוב לעניין הזה. המבחן לגבי הרוב הוא מתי לא להפעיל את הרוב. הרי המהות הדמוקרטית איננה בשאלה הטכנית איך מכריעים ברוב או במיעוט, ודאי כשמוכרחים להכריע בשאלות רבות של החיים אז מצביעים, והרוב קובע. אבל לא יתכן שהרוב יקבע בכל עניין כזה שפוגע באופן מהותי, יסודי בזכויות מוקנות של מיעוט ובכבודו של המיעוט. זה נראה לי דברים תיאורטים מרחפים... קלושים".
ד"ר בגין תקף את הדרך שבה קיבלה הממשלה את הצעתו של ח"כ חיים דרוקמן ושיגר חץ ביקורתי כלפי ראש הממשלה, אריאל שרון, שכלל לא נכח בעת ההצבעה: "אני חושב שהשיטה, כמעט שיטה, שבה שרים נמנעים מהחלטות, או עוזבים את החדר בטרם ההצבעה, היא שיטה פסולה מעיקרה. היא גם מתמיהה". לדבריו, חברי כנסת שואפים להגיע לממשלה כדי להיות "בצומת ההחלטות", "ובמקרה הזה, בצומת חשוב ביותר, נמנעים או בורחים מההצבעה".

"דוסים שם ואנחנו כאן"

עוד אמר בגין: "למדתי לפני הרבה שנים מאבי מורי שהכלל 'ואהבת לרעך כמוך' הוא כלל יפה אבל לא ישים, והוא מתאים ליחידי סגולה ומבני אנוש קצת קשה לדרוש דרישה כזו. אבל הכלל הראוי הוא הכלל המתומצת על ידי הלל הזקן 'מה ששנוא עליך, לזולתך לא תעשה'. אני מבקש להזכיר בקשר לכך שיש בארץ מיעוט גדול, אבל מיעוט שאיננו ערבי וזהו המיעוט של יהודים דתיים ואני מעלה בדעתי, שיכול להיות רוב חילוני לחקיקה שתאמר - בשכונה יהודית, שאין בה עד היום דתי לא ייכנס אדם דתי, הם שם בבני ברק ואנחנו כאן בבת ים, וכן הלאה. כלומר, דוסים שם ואנחנו כאן ושלום על ישראל , תמיד יכול להיות עימות כזה".
בגין הזכיר בהקשר זה את זאב ז'בוטינסקי, "הוא כתב בחוכמה רבה לפני שנים רבות ואמר שיש שאלות שאסור להעלות אותן. יש שאלות שמוטב לא לשאול אותן".
בגין שיבח את הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה, שמתנגד לחוק עוקף בג"ץ בסוגיית הקרקעות. הוא שיגר עקיצה בנוגע לדיון בשאלה אם אפשר יהיה לגרש בני משפחה של מחבל שהתאבד בישראל: "את מי שם רוצים בדיוק לגרש? את הגיס? את הדוד? את האחות שהתנגדה? את הסבתא?". בגין שיבח את החקירה הממלכתית בעניין אירועי אוקטובר, שבהם נהרגו 13 ערבים ישראלים: "מישהו העלה בדעתו שהמשטרה, כך או אחרת, יכולה לגרום למותם של 13 אזרחים ערבים והדבר יעבור בלי בדיקה מקפת ממלכתית בכלי הממלכתי הראוי, שיבדוק האם הדברים הם מוצדקים או לא מוצדקים וייתכן שהיו מוצדקים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים