שתף קטע נבחר

פורנו, מוסר ואינטרנט ישראלי

גיא צודקביץ' ניסה לרשום את www.fuck.co.il, אבל איגוד האינטרנט הישראלי הטיל וטו

גיא צודקביץ', מנהל רשתות בן 20, הכריז מלחמה על איגוד האינטרנט הישראלי, בעקבות מה שהוא מכנה "שלילת חופש הביטוי שלו". צודקביץ' ניסה לרשום את כתובת האינטרנט www.fuck.co.il דרך אחד מאתרי הרישום וגילה להפתעתו שהכתובת חסומה לרישום. כאשר פנה למשרדי איגוד האינטרנט הישראלי, הרשם הבלעדי של כתובות במתחם הכתובות שמוקצות לישראל באינטרנט (il.), הוא נענה בסירוב נוסף.
באיגוד הפנו את צודקביץ' לעיין בתקנון רישום הכתובות של האיגוד, שכולל סעיף אשר קובע כי שמות שכוללים מלים גסות, או שמות שאינם עומדים בקנה אחד עם חוקי מדינת ישראל - לא יתקבלו. סעיף נוסף אוסר על "רישום שמות שעלולים לפגוע בסדר הציבורי או ברגשות הציבור".
"האם זה תקין? מי הסמיך את איגוד האינטרנט הישראלי לשחק את תפקיד ש"ס באינטרנט?", שואל צודקביץ באימייל שהפיץ ופרסם ברחבי הרשת הישראלית. ובכן, איגוד האינטרנט הישראלי קיבל בעבר את ההיתר הבלעדי לרישום כתובות ישראליות מגוף שקרוי IANA וכיום מ- ICANN, תאגיד האינטרנט להקצאת שמות ומספרים. "הנהלת האינטרנט", אם תרצו.
"אני מתכוון לנהל את המאבק הזה למען חופש הביטוי וביטול צנזורה על רכישת כתובות. אם לא נילחם היום על סוגיה זו, נקבל את הצנזורה ממקום אחר", כתב צודקביץ באימייל. "פניתי לעורך דין שבודק את הנושא עבורי מבחינה משפטית, ואם יתברר שיש צדק בטענות שלי, אני מתכוון לתבוע על מנת להשיב את חופש הביטוי לשמות דומיין בישראל", אמר היום צודקביץ'.
ייתכן מאוד שצודקביץ אינו זך וטהור כפי שהוא מבקש להצטייר. כתובת אינטרנט ששייכת לרובע "האורות האדומים" עשויה להיות בעלת ערך של כמה אלפי דולרים (למרות שאין לכך הוכחות בשטח, בכל הקשור לכתובות אינטרנט בישראל). אך האם יש בכלל טעם בניסיון לחסום רישום של שמות ברשת שהמידע זורם בה באופן חופשי למדי?
"למקרה הזה ריח של סנסציה זולה", אומר דורון שקמוני, נשיא איגוד האינטרנט הישראלי. "אנחנו לא מהווים גוף צנזורלי ואין לנו יומרה להחזיק את שוט המוסר. לא המצאנו את כללי הרישום בעצמנו אלא גיבשנו אותם בהתייעצות עם גורמים משפטיים. צריך להבין, שמכיוון שיש לנו בלעדיות ברישום כתובות אינטרנט בישראל והמערכת שלנו צריכה לתת את הדין על פי חוקי מדינת ישראל, האחריות המשפטית שמוטלת עלינו דומה לזו של גופי רישום אחרים במדינה. אם צודקביץ יצליח לרשום את המילה fuck כחברה אצל רשם החברות או כסימן אצל רשם סימני המסחר, אני מבטיח שנרשום את הכתובת שהוא מבקש בלי בעיה".

אתם מחזיקים "רשימה שחורה" של כתובות אינטרנט שאסורות לרישום?

"לא, וכמעט אין שמות שנדחים לרישום, אלא אם מדובר בשמות קיצוניים. למשל, דחינו בקשה של אדם שניסה לרשום שם שמרמז על הקונספירציה הציונית העולמית. גם במקרים אלה, הדחיה אך ורק נעשית במקרים קיצוניים ומובהקים, ולאחר קבלת ייעוץ משפטי. חשוב לי לציין שרק מקרים ספורים נדחו".

אבל איגוד האינטרנט הישראלי אינו דומה לגופים האחרים שציינת. אחרי הכל, אתם פועלים באינטרנט. אפשר לעקוף אתכם בקלות ולרשום כתובת בינלאומית שפונה לישראלים, כמו במקרה של האתר www.kusemek.com, או להשתמש בהטיות שונות של הפועל או במשחקי מלים.

"בכל מקרה של ספק, אנחנו לא דוחים את הרישום, אנחנו דוחים רק במקרים ברורים ומובהקים. ההשוואה ל- com לא במקומה מאחר והיא דומה להשוואה בין מלפפונים לאגסים. הכתובות הכלליות .com, .net, .org לא דומות למתחמים על פי מדינות. אם אתה רוצה להשוות את המצב בישראל לחו"ל, תשווה לאיגודי אינטרנט במדינות אחרות מתוקנות שישראל הייתה רוצה להדמות אליהן, כמו גרמניה למשל. אנחנו מאוד מעודכנים במה שקורה במדינות אחרות ותאמין לי שאנחנו לא מהקפדנים".
בדיקה העלתה שדווקא בכתובת בעלת ארבע האותיות במתחם של גרמניה שוכן אתר פורנו שעוסק בסאדו מאזו ובאותה כתובת במתחם של הולנד שוכן אתר סקס המיועד להומוסקסואלים. מסתבר שפורנוגרפיה היא עניין של גיאוגרפיה, גם באינטרנט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים