שתף קטע נבחר

רמת הגולן: המפל הנעלם

תצפית על מפגש הגבולות בין ישראל, ירדן וסוריה, מסלול הליכה בין שיחי הרדוף ועצי אלון התבור, ומפל מרשים שמסתתר באפיקו של נחל מיצר. טיול באזור הפחות מתויר של הרמה

שניים עמדו שם, על גופם מרוח בוץ צהוב ועל פניהם חיוך ניצחון. מכנסיהם הארוכים והמוכתמים מופשלים עד הברכיים. שרידי בוץ מכסים גם את ידיהם. כיפה סרוגה שמוטה על פניהם, מחוזקת לשיער בסיכת ראש. חבריהם הקיפו אותם: אז מה יש למטה? שני הגיבורים לרגע הישהו את התשובה, כאילו היא מחייבת ניסוח משפטי זהיר. בסוף אמרו: לא כדאי לכם לרדת לתחתית המפל, מכאן הכל נראה הרבה יותר יפה. האמת, בכלל לא היתה לנו כוונה לרדת.

יפה כאן, ובעיקר פראי

אנחנו בדרום רמת הגולן. נטשנו את החגורה הצרה של גב הרמה ופנינו מזרחה לכיוון קיבוץ מיצר. שני מדרונות גולשים מהחגורה של גב הרמה, האחד ממערב, יורד בחדות לכנרת בתוואי נחל עין גב, השני ממזרח, הוא נחל מיצר שיורד בתלילות, בתוך נוף פראי, לירמוך. ממש מתחת לנו גדר הגבול עם ירדן, שמתפתלת לאורך הירמוך. מעבר לגבול, בצד הירדני, כמה ישובים נטועים על הרי גלעד. צפונה מכאן רואים את מפגש הגבולות סוריה, ירדן וישראל.
מסלולי הטיול מזרחית לכביש 98 זוכים לפחות מטיילים, למרות שהמקום הוא אחד האזורים היפים ברמת הגולן. הקיץ הספיק להצהיב את הירוק הרענן שנשם כאן בחורף, וגם כמות המים בנחלים ובמעיינות ירדה פלאים, אבל עדיין יפה כאן, ובעיקר פראי.
נפגשנו עם חבורת הטיילים הצעירים חובשי הכיפות בחלק העליון של המפל הנחבא. המקום מוסווה היטב, ולולא הם היינו מתקשים למצוא אותו. המפל נמצא בהמשכו של נחל מיצר, נופל באחת מגובה של כ-25 מטר. תחילתו של נחל מיצר כקילומטר מהקיבוץ. הנחל נפגש עם נחל ברברה, ומכאן דוהרים המים (דוהרים? בחורף, כאמור) במורד תלול, כשהם סופחים אליהם מים מנחלי הסביבה וגולשים עד לירמוך.
קטע ההליכה היפה של הנחל מתחיל סמוך לכביש 98. מכאן כשעתיים של ירידה רגלית עד לנקודה שבה הכביש המשובש והנחל נפגשים. אנחנו העצלנים ירדנו עם הרכב עד נקודה זו. מכאן יש כ-20 דקות הליכה לא קשה עד למפל הנחבא. לצד הכביש יש בטונדה נמוכה וצינור ירוק. זה הסימן לתחילת השביל. מצד שמאל לשביל זורם בלחש נחל מיצר, עטוף צמחיה ורודה של הרדוף הנחלים. מפעם לפעם נפגשים בשביל עם עצי אלון התבור הכבירים, בצילם אפשר לנוח אם מישהו מתעייף.

בערבית הוא מכונה "הנחל המאושר"

אורכו של נחל מיצר כ-9 ק"מ. את שמו הוא קיבל בגלל השלוחה הצרה על הרמה שמפרידה בינו לבין נחל עין גב, שיורד מערבה. בערבית הוא מכונה נחל מסעוד (נחל מאושר). בחורף יש כאן חגיגה של פריחה. בקיץ אומנם פחות יפה ופחות זורם, אבל אפשר להגיע במכונית ממקום למקום, כי אין זכר לסחף בדרכים. לסיום הטיול כדאי לעבור מערבה בצוואר הצר של גב הרמה. תצפית נהדרת על כל הכנרת מחכה סמוך לקיבוץ מבוא חמה. 500 מטר מתחת נמתחת הכנרת הכחולה לכל אורכה. המקום משמש כאתר המראה לגולשים במצנחי רחיפה. אם המרחפים לא נמצאים, אפשר סתם להנות מהנוף המרהיב.
כדי לא להתברבר באיזור רצוי להצטרף לטיול מסודר ומודרך ולהגיע למקומות היפים ביתר קלות. לפרטים: עמותת תיירות גולן, 6962885-04. אותנו ליווה מדריך של ג'ימי ג'יפ מרמת הגולן. נחסך לנו זמן רב והגענו בקלות ממקום למקום (7634060-04).
איך מגיעים: בעזרת מפת סימון שבילים מס' 1. הכניסה מכביש 98, מזרחה לכיוון קיבוץ מיצר. עוברים את הכניסה, ובצומת, אחרי התצפית למפגש שלושת הגבולות, פונים ימינה לכביש שיורד לאורך גדר המערכת העליונה. בצומת הבא פונים שוב ימינה ונוסעים כ-3 ק"מ עד עיקול חד. כאן מתחיל השביל (כ-02 דקות הליכה). מכאן שתי אפשריות: לחזור באותה דרך עד כביש 98 ושם לפנות שמאלה לכיוון מבוא חמה, או להמשיך בכביש המשובש (שיהפוך להיות גרוע יותר, אך עם נוף מרהיב) ובסופו להיפגש עם כביש 89 בכניסה למבוא חמה.
הערה: אין לרדת לגדר המערכת התחתונה על הירמוך ללא אישור של צה"ל.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובי זכאי
המפל הנחבא. נופל באחת מגובה של כ-25 מטר
צילום: דובי זכאי
מומלצים