שתף קטע נבחר

האוצר ישלם 15 מיליון שקל ל"מומחה למובטלים"

שלמה קרמר, לשעבר עובד משרד האוצר, ייעץ כיצד לשלב מובטלים במעגל העבודה. משרד העבודה: "קרמר נבחר ללא מכרז כי הוא מומחה בלעדי בתחום בארץ". קרמר: "הסכום אינו סופי"

משרד האוצר אישר לשכור את שירותיו של שלמה קרמר, מומחה לשילוב מובטלים במעגל העבודה. מחיר העסקת היועץ הכלכלי וצוותו – 15 מיליון שקל.
התוכנית הניסיונית של משרד האוצר לטיפול במובטלים, המוכרת כתוכנית "ויסקונסין", מתמקדת בדרכים לשילוב מובטלים בעבודה תוך ביטול הקצבאות שהם מקבלים. התוכנית כוללת פגיעה קשה יותר במובטלים ובמקבלי הבטחת הכנסה. כעת מתברר שהתוכנית הזו, שמטרתה לקצץ בהוצאות, תעלה למשלם המסים מיליוני שקלים.
המומחה שלמה קרמר, שנשכר על ידי משרד האוצר כדי ללוות את תוכנית "ויסקונסין", מייצג ארבע חברות אמריקניות המתמחות ביישום התוכנית. ההחלטה לשכור את שירותיו של קרמר – ששימש בשנים 1977-1981 כסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר – בוצעה ללא כל מכרז כמתחייב בחוק.
במשרד העבודה והרווחה מודים כי שירותיו של קרמר נשכרו ללא מכרז. "בחוק המכרזים קיימים סעיפים הקובעים באילו מקרים אין צורך בהוצאת מכרז עבור איוש משרה מסוימת", נמסר מלשכת דובר משרד העבודה. "במקרה הזה החליט חשב משרד האוצר לתת פטור ממכרז לשלמה קרמר. החלטתו של החשב נבעה מכך שקרמר הוא מומחה בלעדי בתחום בארץ ובעל קשרים רבים עם חברות מחו"ל העוסקות אף הן בנושא, קשרים שעשויים לעזור ביישום התוכנית הישראלית".

"חוסר רגישות משווע"

בעמותת "ידיד" לזכויות בקהילה, שחשפה את הפרשה, זועמים. "כיצד ייתכן שבימים של הידוק חגורה ופגיעה במובטלים משולם שכר כל כך גבוה וללא מכרז ליועצים חיצוניים. הכספים האלה יכולים להיות מועברים להכשרה מקצועית והשלמת השכלה של מאות מובטלים. זהו חוסר רגישות משווע".
מנכ"ל עמותת "ידיד", שרי ריבקין, אף שיגרה מכתב לראש הממשלה, אריאל שרון, ולשר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי. "המכרז אינו עומד בכללי מנהל תקין", כתבה ריבקין. "בכוונתנו לפנות לערכאות משפטיות כדי למנוע את העברת כספי הציבור ליועצים חיצוניים על חשבון המובטלים".
לדברי שלמה קרמר, הוא אכן קיבל הודעה כי ועדת ההיגוי בחרה בו לתפקיד, אך הוא עדיין לא החליט אם לקבל את ההצעה. "צריך לראות איך הממשלה תקבל החלטות בנושא המובטלים", הגיב אתמול קרמר. "עלות השכר שהוצענו מורכבת משכר ליועצים ומומחים לארגונים בחו"ל המתמחים בעניין. הסכום אינו סופי, וייתכן שישתנה".
על כך שנבחר ללא מכרז אמר קרמר: "ועדת ההיגוי שבחרה בי מורכבת ממנכ"ל שירות התעסוקה, מנכ"ל הביטוח הלאומי, מנכ"ל משרד העבודה והרווחה ובכירים אחרים, ובראשה עמד שר העבודה והרווחה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"חוסר רגישות משווע"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים