שתף קטע נבחר

בדרך ל"עזה ובית לחם תחילה"?

אופטימיות זהירה בעקבות המפגש בין שר הביטחון לבכירים הפלסטינים. לטענת מקור פלסטיני בכיר, בית לחם תהיה העיר הראשונה בגדה שבה יופעל ה"פיילוט" שהציע בן אליעזר, יחד עם עזה. בישראל מכחישים: בשלב זה מדובר רק על אפשרות לעזה - אם ייבלם גל הטרור

האם בית לחם ועזה יהיו שתי הערים הראשונות שבהן יחזרו הפלסטינים לשלוט מבחינה ביטחונית? הפלסטינים טוענים שכן - אבל בישראל מכחישים ואומרים שרק בלימת הטרור תכריע - ובשלב ראשון מדובר בעזה בלבד.
מקור פלסטיני בכיר אומר ל-ynet כי בימים הקרובים צפוייה סדרת פגישות ברמת מפקדי השטח בין קצינים ישראלים ופלסטינים, כדי לדון בהעברת האחריות הבטחונית לידי הפלסטינים בעיר בית לחם, במסגרת נסיגת צה"ל מן העיר. זאת, במסגרת תוכנית ה"פיילוט" של שר הבטחון בן אליעזר, לפיה תשמש כ"מודל מבחן" ליכולתם של הפלסטינים לשמור על הסדר ולמנוע פעולות טרור.
עם זאת, גורמים בלשכת שר הבטחון בן אליעזר הכחישו בשיחה ל-ynet כי הושגה הסכמה לגבי בית לחם. לדבריהם, בן אליעזר אמנם הציע לפלסטינים את תוכנית ה"פיילוט", אבל ישראל מצפה לראות ראשית ירידה משמעותית בטרור. לאחר מכן, אומרים בלשכה, ידובר בכל מקרה על עזה תחילה ורק אז על ערים בגדה. "כמובן שלפני היישום יפגשו דרגי השטח של שני הצדדים, אבל בינתיים אין כל הסכמה כזו ולא תואמו פגישות" אמר גורם בטחוני בכיר.
מקורות פלסטינים מסרו מנגד ל-ynet, שמפקד הביטחון הלאומי הפלסטיני בגדה, חאג' איסמעיל, הורה לאנשיו להתכונן לקראת תפיסת עמדותיהם בבית לחם לקראת נסיגה אפשרית של צה"ל מן העיר.
לדבריהם, התאפשר הדבר משום שהפגישה בין שר הביטחון לבכירים הפלסטינים היתה "טובה" והצדדים סיכמו כי כוחות הבטחון הפלסטינים יחלו בהקדם למלא את תפקידם בעיר בית לחם, שתהיה, לטענת הפלסטינים, העיר הראשונה שתועבר לרשות בגדה. המקור הפלסטיני הבכיר העריך כי לפלסטינים צפויה עבודה רבה בשיקום מפקדותיהם ההרוסות.
הפלסטינים היו מעדיפים את רמאללה כעיר ראשונה שממנה יסוג צה"ל, אולם כתוצאה מן הלחץ הבינלאומי ומצבה של האוכלוסייה הפלסטינית מקווים ברשות שהפעם יצליח המהלך - גם בבית לחם. "אנחנו מקווים שישראל רצינית", אומר המקור הפלסטיני.
גם יועצו של ערפאת, נביל אבו רודיינה, אמר כי הפגישה עם בן אליעזר היתה "התחלה טובה". לדבריו, הימים הקרובים יהיו מבחן לממשלת ישראל ויוכיחו אם היא אמיתית בכוונותיה לסגת מהערים הפלסטיניות.
הבנות אלה אמורות לשרת את הצד הפלסטיני לקראת המפגש בסוף השבוע בין קבוצת בכירים פלסטינים לבין מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול והיועצת לבטחון לאומי קונדוליזה רייס. במשלחת הפלסטינית חברים סאיב עריקאת, שר הפנים עבד אל רזאק יחיא ושר המסחר מאהר אל מסרי.
תנועות האופוזיציה הפלסטיניות, ובהן חמאס והג'יהאד האיסלאמי כבר הביעו את התנגדותן להבנות שהושגו. בכירים בתנועות אלה הבהירו כי "ההתנגדות לכיבוש צפויה להימשך".

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בית לחם. תפונה?
צילום: רויטרס
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
בן אליעזר. הסכמה
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים