שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  24 שנות מאסר לסיגלית חיימוביץ'

  כך גזרו הבוקר שופטי בית המשפט המחוזי. חיימוביץ' הורשעה לפני כחודשיים ברצח הנער אסף שטיירמן ז"ל, יחד עם רעי חורב לפני כחמש שנים. השופטים היו חלוקים בדעותיהם לגבי גזר הדין. אמו של הנרצח: אסף היה צריך להיות עכשיו בן 25. בכך באה לקיצה פרשת רצח שטיירמן

  24 שנות מאסר נגזרו הבוקר (יום ג') בבית המשפט המחוזי בתל אביב על סיגלית חיימוביץ', שהורשעה לפני כחודשיים ברצח הנער אסף שטיירמן ז"ל יחד עם רעי חורב (שקיבל עונש של מאסר עולם). בכך מגיעה לקיצה אחת מפרשיות הרצח המזעזעות בתולדות המדינה.
  השופטים נחלקו בדיעותיהם לגבי גזר הדין: אב בית הדין, השופט נתן עמית, ביקש לגזור על חיימוביץ' מאסר עולם. השופטת רינה משל-שוהם סברה כי יש לגזור עליה 18 שנות מאסר ואילו השופטת שרה ברוש ביקשה לגזור עליה 24 שנות מאסר.
  יעל רוזמן, אמו של אסף שטיירמן ז"ל, מתחה בעקבות ההחלטה ביקורת חריפה על דעתה של השופטת רינה משל-שהם שביקשה להקל עם חיימוביץ': "המזל שלי זה שבית המשפט יושב בהרכב של שלושה שופטים ולא רק עם השופטת משל, שלא התייחסה כלל לקורבן. אני הייתי מחבקת את השופט נתן עמית (אב בית הדין, ו.ל.) ואומרת לו שהחזיר לי את הכבוד. עוד מעט אסף היה צריך להיות בן 25. אני חוגגת לו כל יום הולדת".
  עורך דינה של חיימוביץ', משה מרוז, הודיע לאחר מתן גזר הדין כי יערער על חומרת העונש לבית המשפט העליון. "בית המשפט סתר את עצמו כאשר קבע כי הרוח החיה בביצוע הרצח היה רעי חורב. אני הייתי מצפה שזה יבוא לידי ביטוי בגזר הדין, ולכן נערער".

  חילוקי הדעות בין השופטים

  שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב היו חלוקים בדעותיהם בנוגע לעונש שיוטל על חיימוביץ'. אב בית הדין, השופט נתן עמית, החליט לגזור עליה מאסר עולם. השופט עמית דחה את טענות ההגנה כי חלקה של חיימוביץ' ברצח היה פחות מחלקו של רעי חורב, וקבע כי אם לא הגתה את הרעיון להרוג את שטיירמן, ייתכן שהרצח לא היה בא לעולם כלל.
  השופט הוסיף כי "לא יכולים להיות עוררין לגבי העובדה שאילולא השתתפה בפועל בהכנעתו ובהמתתו של אסף, רועי חורב בעצמו לא היה מצליח בכך. קבענו בהכרעת הדין שהנאשמת היא מבצעת בצוותא, וככזו דין אחד לה, עם מי שביצעה עמו בצוותא את העבירה. אמרנו לא אחת שהיה זה רצח לשם רצח. מעשה רשעות אכזרי ונתעב לשמו. ללא מניע. ללא זיק של היגיון. ללא קינטור, ללא כל סיבה הנראית לעין. ללא רגש של חמלה וללא היסוס של חרטה. ככה סתם, בערבו של יום, בשכונה פסטורלית של עיר, כנגד מי שחצה באקראי את דרכם של הנאשמים. אינני סבור שיש מקרה חמור יותר המצדיק הטלת העונש המירבי שבחוק. הנאשמת גם זקוקה לזיכוך נפשה ולטיהור נשמתה יום יום, ושעה שעה שנים על שנים, ורק מאסר ארוך טווח, הוא שיכול לשמש לה לשיקום".
  השופטת רינה משל-שהם לא קיבלה את דעתו של השופט עמית והחליטה לגזור על חיימוביץ' עונש של 18 שנות מאסר בלבד. השופטת משל קבעה כי מידת מעורבותה של חיימוביץ' נופלת ממעורבותו של רעי חורב. כמו כן החליטה להתחשב במצבה הנפשי של חיימוביץ' בעת ביצוע הרצח.
  השופטת הוסיפה כי היא יודעת כי תיק זה זכה לתהודה תקשורתית חריגה, אשר לדבריה מתחה לעיתים לקצהו את האיזון שבין עקרון פומביות הדיון לבין עקרון הטוהר וההגינות של ההליך השיפוטי. "למרות זאת ולמרות שברי כי בית המשפט חי בסביבתו, המהווה מכשיר חברתי רב השפעה, הרי אין להקריב את זכויותיו של הנאשם על מזבח הצורך בחינוך הציבור, ובמקרה שלנו הקדשת קדושת החיים. גישה זו חותרת תחת כבודו של הנאשם כאדם והופכו לכלי, המקריב את זכויותיו על מזבח הצורך בהעברת מסרים לציבור". השופטת החליטה שלא לסטות מרף הענישה הקבוע בחוק לגבי קטינים לגבי רצח (20 שנות מאסר).
  השופטת שרה ברוש החליטה לגזור על חיימוביץ' עונש של 24 שנות מאסר. לדעתה, המעיטה השופטת משל-שוהם בחלקה של חיימוביץ' בביצוע הרצח: ברוש קובעת כי חיימוביץ' לא הסתפקה בהגשת כלי הרצח לחורב, אלא אף היכתה וניסתה לחנוק אותו, ואף לא נענתה לקריאותיה של ליהי גלוזמן לעזוב את המקום. כמו כן, כותבת ברוש כי השופטת משל התעלמה משתיקתה הארוכה של חיימוביץ' (4 שנים), עד אשר נתפסה. השופטת ברוש גם חלקה על השופט עמית שקבע כי מידת מעורבותה של חיימוביץ' זהה לזו של רעי חורב, וקבעה: "השקפתי היא כי מעורבותה של הנאשמת ברצח הייתה פחותה אמנם מזו של רעי חורב, אך הייתה גדולה בהרבה מזו שחברתי השופטת משל מייחסת לה. והיא הייתה מעורבת במידה רבה ונכבדת במעשה הנקלה. ויש לתת לכך ביטוי הולם בגזר הדין".
  יצויין כי במקרים כאלה, כאשר שלושת השופטים חלוקים בדעותיהם, יקבע אב בית הדין את העונש בסופו של דבר. השופט עמית קבע כי העונש יהיה 24 שנות מאסר בפועל.

  "היתה שותפה מלאה"

  חיימוביץ' הורשעה בכך שב-5 בדצמבר 96', כשהיתה עדיין קטינה, רצחה יחד עם רעי חורב את שטיירמן ביער אוסישקין בכפר סבא. בית המשפט קבע בעת הרשעתה כי חיימוביץ' הייתה שותפה מלאה לרצח ופעלה מתוך מודעות למעשיה. השופטים קבעו בהחלטתם כי חיימוביץ' נתנה לרעי חורב את האבן ששימשה לריצוץ גולגולתו של הנער אסף.
  בהחלטתו דאז כתב השופט נתן עמית: "העובדה היא, שלאחר ששטיירמן ז"ל שכב על הקרקע מתבוסס בדמו ומחרחר, הנאשמת מצטרפת לרעי חורב, אשר רצה לוודא את מותו של אסף בחניקתו על ידי תיל ברזל, ושמה את ידה על צווארו כדי לחנוק אותו". השופטים דחו אז את כל טענות עורך דינה של חיימוביץ' על כך שהיתה במצב נפשי קשה באותה תקופה, ולכן לא הייתה מודעת למעשיה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'רמי פלדמן
  חיימוביץ'. שותפה מלאה
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום אייל פישר
  אמו של הנרצח. מחבקת את השופט
  צילום אייל פישר
  צילום: רפרודוקציה
  אסף שטיירמן ז"ל
  צילום: רפרודוקציה
  מומלצים