שתף קטע נבחר

גירוש העובדים הזרים מתחיל

לפנות בוקר אמורים היו הכוחות המיוחדים של "מינהלת העובדים הזרים" לפשוט על בתיהם של כ-250 עובדים זרים לא חוקיים ולעצור אותם, בדרך לגירושם חזרה לארצותיהם. בכלא מעשיהו פונו מקומות לצורך כליאת העצורים. התוכנית: לגרש כ-50 אלף עובדים זרים בלי חוקיים מבין רבע מיליון עובדים השוהים בישראל

מאות שוטרים, נציגי משרד הפנים ואנשי משרד העבודה והרווחה נפרשו אמש ברחבי הארץ לקראת השלב הראשון במבצע גירוש העובדים הזרים. לפנות בוקר אמורים היו הכוחות לפשוט על מוקדים של עובדים זרים בירושלים, בתל אביב ובבאר שבע, ולעצור כ-250 מהם, בדרך לגירוש.
הכוחות המיוחדים של "מינהלת העובדים הזרים" קיבלו הנחייה לפרוץ לבתים ולריכוזי אוכלוסייה של עובדים בשעות הבוקר המוקדמות, כדי שיוכלו לתפוס אותם לפני שהם יוצאים לעבודתם. בכלא מעשיהו פונו כ-200 מקומות כליאה לצורך העניין ובשב"ס נערכים לקליטת העצורים.
מדובר במבצע הראשון של המינהלת שהחלה אתמול באופן רשמי את עבודתה. המטרה הסופית היא להביא לגירושם של 50 אלף עובדים זרים בלתי חוקיים מבין רבע מיליון העובדים המתגוררים כיום בישראל.
באמצעות מעצרים ראשונים אלה מתכוונים במשטרה לבדוק את שיתוף הפעולה בין הגורמים השונים המעורבים בתהליך הגירוש, כמו משרד הפנים ומשרד העבודה והרווחה. בין היתר תיבחן עבודת המחשבים והתנהלות ההליכים המשפטיים של הגירוש.
אתמול בבוקר התייצב מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב גנות, במשרדים החדשים של "מינהלת העובדים הזרים", וחנך למעשה את עבודתה. בשלב ראשון תפעל המינהלת באופן חלקי, עד לגיוס כל השוטרים הנחוצים – דבר שיארך עוד כמה חודשים.
עשרות שוטרים שכבר סופחו ליחידות לגירוש עובדים זרים יעברו השבוע הדרכות והכנות. בשלב הראשון גויסו למינהלת בעיקר שוטרים שסיימו את שרות הקבע במג"ב וביקשו להישאר במשטרה. מרבית תפקידי המטה במינהלת כבר אוישו, ובשבועות הקרובים יאוישו התקנים המיועדים לגורמי משרד העבודה והרווחה שיתלוו לאנשי המשטרה בשטח. ההערכה היא כי בשבועות הקרובים תחל המינהלת לפעול על פי התכנית העבודה שהוכנה במשטרה בשיתוף עם גורמים נוספים.
הבעיה העיקרית שעומדת כרגע בפני מינהלת היא היעדר מקומות כליאה. בסוף השבוע יבוא לידי סיום המכרז שיכריע אילו בתי מלון ישמשו כמקומות משמורת לעובדים הזרים שייעצרו.
במשטרה עדיין מתלבטים כיצד לנהוג במקרים שבהם ייעצרו עובדים זרים בעלי משפחות בארץ. לא ברור עדיין היכן ייכלאו משפחות שלמות עד לגירושן. נראה כי לצורך כך ימתינו להכרזה על המלונות כמתקני משמורת, שבהם אמורים להיות תנאים נוחים יותר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
מחפשים בתי כליאה לעובדים
צילום: דודו פריד
מומלצים