שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שבועון חרדי: "החילונים - מכונות בשר"
  כדי להדגיש כי החילוני הוא חסר אידיאלים קובע עיתון "השבוע": "הדבר שיישאר מהחילוני בן זמננו הוא מכונת בשר, כזאת שטוחנת, וטוחנת וטוחנת". פרשת השבוע על מצוקת העצרות של ש"ס ועל לינץ' בחסיד שנמנע ברגע האחרון - "כשסוככה עליו אשתו"

  מן המפורסמות הוא שכשהחרדים רוצים להביע סוג של אמפתיה לחילונים הם מכנים אותם "תינוקות שנישבו". השבועון החרדי "השבוע" בחר בגיליונו האחרון בהגדרה החריפה יותר - "מכונות בשר", כמאפיינת את החילונים. במדור "תשעה קבין" אשר מופיע בעיתון בלא חתימה, אך מיוחס לעורך העיתון אשר צוקרמן, נכתב כי "אחת הרחמנויות על החילוני בן זמנינו היא אובדן החג. הוא יכול לזלול קישקע ולערות לתוכו כמויות של טשולנט וקניידלעך... אבל את החג הוא לא יקבל בתוך עטיפת נייר הכסף. זה לא. הדבר שיישאר מהחילוני הזה בן זמננו הוא מכונת בשר, כזאת שטוחנת וטוחנת וטוחנת... לא נעים, אבל באמת זה מה שיש".
  כותב המאמר קורא לציבור החרדי לרחם על החילונים במקום להתווכח איתם וקובע "רחמנות היא הנשק הטוב ביותר המוכר בסביבה. אם אתה מרחם על מישהו הוא כבר לא יוכל לשלוט עליך, כמו שקורה עכשיו". עורך "השבוע" אשר צוקרמן הסביר כי הכינוי "מכונת בשר, כזאת שטוחנת וטוחנת וטוחנת" הוענק על ידי עיתונו לחילונים "כדי להדגיש את העובדה שהאיש החילוני הוא חסר אידיאלים" וביקש להבהיר כי "מכונת בשר זה לא תואר אלא תיאור מצב של חומרנות". צוקרמן הוסיף בקשה לעיתונות הוגנת ואמר: "אם אתה כותב על זה, תתקיף אותי כמה שיותר. מה אכפת לך? בציבור שלי זה טוב לי, ובציבור שלך זה טוב לך".

  פרק נוסף באלימות הפנים חרדית

  בשבוע שעבר דווח כאן על חרדי שהרהיב עוז והפריע לפתיחת נאומו של הרב אהרון לייב שטיינמן בעצרת התעוררות שנערכה בהיכל ישיבת פוניבז' בבני ברק.
  החרדי, שרצה למחות על ה"ליברליות" של הרב שטיינמן ובעיקר על עובדת היותו הרב המזוהה ביותר עם התמיכה ב"חוק טל" החל לצעוק "אני מוחה", לא סיים את מחאתו ונגרר אל מחוץ לאולם כששובל ארוך של בעיטות וחבטות עזות מלווה אותו. מסתבר כי בכך לא הסתיימו תלאותיו של החרדי המוחה - אליהו בלאט מקרית ספר (מודיעין עילית). חסידיו הליטאים של הרב שטיינמן, יצאו ליטול נקמה כשהם מגובים בהכשר של ביטאון "דגל התורה" - "יתד נאמן" שם נכתב לאחרונה כי יש להגיב על מעשי החרדים "הקנאים" (שהפריעו גם להופעות פומביות נוספות של הרב שטיינמן ושהואשמו גם באחריות על שריפת משרדי "דגל התורה" בירושלים). ב"תרועת מלחמה" וכי "קולות השתיקה מפנים עתה את מקומם לקולות של מלחמה על כבודם של אלה היקרים לנו מכל - גדולי התורה שליט"א, עיני העדה... יד שתורם כנגד הקדוש לנו - תיגדע".
  קבוצה של כעשרים אברכים פרצה לביתו של בלאט בשעת לילה ואחד מהם תיאר את שאירע שם: "הדלת לא הייתה נעולה, נכנסנו לבית והוא ישב עם מישהו ליד השולחן ושוחח איתו, הפכנו לו את השולחן, כל הכוסות התנפצו, הוא ברח לפינה וזרקנו עליו את כל הכיסאות של הבית, הכל מסביב נשבר. אשתו התחילה לצרוח, ניסינו להוציא אותו מהבית אבל אשתו הגנה עליו וסוככה עליו אז לא יכולנו כדי לא לנגוע בה. הבן שלו בערך בן חמש, התחיל לצרוח ולבכות, לא רצינו שתהיה טראומה לילד, מה הוא אשם? אברהם אבינו היה אברהם אבינו למרות שאבא שלו היה תרח, אז יצאנו". לקראת השעה שתיים בלילה פרצה קבוצה נוספת של חסידי הרב שטיינמן לביתו של בלאט, הם שברו את הדלת בבעיטות והכו אותו. בבוקר התקבלה הוראה מגבוה שלא לאפשר לבנו של בלאט להמשיך וללמוד ב"חיידר" בו למד. משפחת בלאט ארזה את חפציה ועזבה, לפחות זמנית, את קריית ספר. בירושלים קיבלו את פניה פשקווילים אוהדים שהדביקו על הקירות חוגי הקנאים שהיללו את האברך הליטאי בלאט על מחאתו והבטיחו את המשך המאבק ברב שטיינמן. אחד מהמקורבים ביותר לרב שטיינמן אמר: "לא נורא, זה טוב לנו. זה בונה את הרב שטיינמן בציבור שלנו".

  סוכות בלי עצרת של ש"ס

  הימים הנוראים חלפו, את ברכת "גמר חתימה טובה" שכבר אינה רלוונטית, החליפו החרדים באיחול "פתקא טבא", זאת על פי התפיסה המסורתית שלמרות שחתימת הדין היא ביום כיפור, ניתן לכל אחד מקצה שיפורים לשנות את דינו עד יום "הושענא רבה" (היום האחרון של חג הסוכות), שרק אחריו נמסרים למלאכים הפתקים עם פסקי הדין, לשם "הוצאה לפועל".
  עדיין לא ידוע מה נכתב בפתק של ש"ס, אבל בחג הסוכות הנוכחי לא תקיים ש"ס עצרת "עליה לרגל והקבלת פני רבו". בעבר, היוו עצרות העלייה לרגל בסוכות ובפסח את שיאי פעילותה של התנועה והפכו למפגני תמיכה גדולים, בהשתתפות עשרות אלפי תומכים. מאז כניסתו של אריה דרעי לכלא נמנעה ש"ס מקיום עצרות אלו. כזכור, הניסיון הבודד בחול המועד סוכות בשנה שעברה לקיים עצרת באצטדיון טדי בירושלים הסתיים בכישלון צורב, כ-3000 איש בלבד הגיעו לעצרת והותירו את כ-21 אלף המושבים ב"טדי" מיותמים. כמו בחול המועד פסח האחרון, כך גם בחג הסוכות הזה ש"ס אפילו לא מנסה לקיים עצרת. התירוץ הקבוע הוא המצב הביטחוני, דובר התנועה איציק סודרי, מהמתנות הגדולות להן זכה יו"ר ש"ס אלי ישי, הסביר: "הסיבה היא ביטחונית לחלוטין, סדרת הפיגועים בימים האחרונים מוכיחה כי המצב הביטחוני אינו מאפשר להעמיס על כוחות הביטחון בתקופה רגישה זו, במיוחד בירושלים". סודרי מטיב להגדיר כהצלחה גם את עצרות חודש אלול של ש"ס, שאף בהם נמנעה ש"ס מלהעמיד במבחן אמיתי את יכולתה לגייס המונים. האירועים נערכו במקומות קטנים יחסית (ישיבת "פאר משה" בפתח תקווה במקום רחבת העירייה בעבר, לדוגמא) או בריכוזים חרדיים מובהקים (הקריות החרדיות בבאר שבע ובבית שמש). עם זאת יש לציין כי אלי ישי ערך השבוע ביקור במעוז מובהק של דרעי - כלא מעשיהו, ישי הגיע כדי לבחון את תנאי כליאתם של העובדים הזרים, הצהיר כי אינו רואה בהם עבריינים וכי יש להוציא אותם מהארץ אך קודם לכן לשכן אותם באכסניות נוער, לאחר מכן קפץ לביקור באגף הדתי במעשיהו, בו שהה דרעי בתקופת מאסרו.

  יציאת השבת:

  האסיר המשוחרר והקצת משועמם אריה דרעי בילה השבוע שעות ארוכות בבחינת הידורם של אתרוגים משלל סוגים - תחביב ישן שלו. לביתו ולבית המדרש "יחווה דעת" שם הוא לומד, זרמו מאות אתרוגים, אתרוגים מרוקאים, אתרוגים איטלקים, אתרוגים תימנים ועוד. בין היתר הגיע למקום סוכן אתרוגים עם שני ארגזים עמוסים שהגיעו היישר ממרוקו. דרעי בחן את האתרוגים המרוקאים ומצא בכל אחד מהם פגם, באחדים מצא נקודות שחורות באחרים שינוי צבע קל, בלעטל (כתם), שריטות קלות, ועוד. דרעי הלין בפני סוכן האתרוגים כי אין בארגזים ולו אתרוג מרוקאי אחד מושלם, וזה השיב לו: "מה אתה רוצה? ראית פעם מרוקאי מושלם?"

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מכונת בשר
  הרב שטיינמן
  צילום: גלי תיבון
  ישי. לא מקיימים עצרות
  צילום: גלי תיבון
  מומלצים