שתף קטע נבחר

תחיית "שועלי שמשון": אורי אבנרי נגד צה"ל

צה"ל החליט להקים מחדש את יחידת "שועלי שמשון" המיתולוגית, אבל מי שהפך לאחד מסמליה, אורי אבנרי, כועס ואומר ל-ynet: "עצם גניבת השם למטרותיו של אריאל שרון היא שערוריה. המח"ט הראשון של גבעתי, שמעון אבידן, היה רואה כתועבה את מה שחיילי גבעתי נאלצים לעשות היום"

צה"ל הקים בשבועות האחרונים לתחיה את אחת היחידות המיתולוגיות ממלחמת העצמאות: "שועלי שמשון". במלחמה ההיא נקראה כך פלוגת הג'יפים של גדוד 54 בחטיבת גבעתי. היום נקרא כך גדוד הסיור החדש של החטיבה. בעקבות ההקמה, מוחה אחד החיילים המפורסמים של "שועלי שמשון" המיתולוגיים, איש השמאל אורי אבנרי, שאומר ל-ynet כי "השם שועלי שמשון נגנב למטרותיו של אריאל שרון. שועלי שמשון של היום עוסקים בדיכוי אכזרי של עם אחר".
גדוד הסיור של גבעתי החל לפעול במהלך החודשים האחרונים במסגרת מהלך כולל של זרוע היבשה, במסגרתו מאחדות חטיבות הרגלים הסדירות את פלוגות הסיור, החבלה והנ"ט לגדוד אחד. הקמת הגדודים נועדה לכמה מטרות, ובהן השבחת הפלוגות המיוחדות שפעלו עד עתה באופן עצמאי ושמירה על רמת אימון ורמה מבצעית גבוהה ואחידה, אך השיקול העיקרי היה הוספת עוד מסגרות גדודיות לפעילות בשטחים.
חטיבת גבעתי, שעסקה בנסיונות להקים גדוד סיור עוד לפני שהפך לסטנדרט בצה"ל, היתה הראשונה שהקימה את גדוד הסיור לפני כמה חודשים. מפקד הגדוד, סא"ל רון, סיפר ל-ynet כי השם ההיסטורי ניתן לגדוד לפני כמה שבועות, על שם פלוגת הסיור המיתולוגית.
השם נבחר על ידי סגן מפקד הגדוד, רס"ן גל. "היו הצעות שונות: המח"ט, אל"מ עימאד פארס, העדיף בכלל ששם הגדוד יהיה קשור באריה. משהו כמו לביא או אריות שמשון", מספר אחד ממפקדי הגדוד. "כל מ"פ הציע שם אחר. בסופו של דבר, לפני אחד המבצעים בעזה, כינס המח"ט את חיילי הגדוד ואמר שאם לא יהיה לגדוד שם מיד, הוא מפרק את הגדוד. אז החלטנו סופית על שועלי שמשון".
במקביל, החל צה"ל בשורת מבצעים ברחבי רצועת עזה, והגדוד החדש עם השם הישן הוביל את כל 13 המבצעים שהתקיימו עד עתה, בכל רחבי הרצועה, מן העיירות בית חנון ובית לאהיה בצפון הרצועה, דרך מחנות הפליטים של מרכז הרצועה – אל בורג' ודיר אל בלח', ועד לעיר רפיח. החל בסוף השבוע האחרון החלו הכוחות להיכנס גם לעיר עזה עצמה: בסוף השבוע נכנסו הכוחות לשכונות הצפוניות, ואתמול – לשכונות סג'עייה וזייתון בדרום העיר.

היסטוריה מפוארת

פלוגת "שועלי שמשון" המקורית, שפעלה במלחמת העצמאות, הוקמה במהלך ההפוגה הראשונה, ביוני 48, במסגרת גדוד 54 בחטיבת גבעתי, בפיקודו של צבי צור, לימים הרמטכ"ל השישי של צה"ל (61-64), ונלחמה בחזית הדרום, נגד צבא הפלישה המצרי.
ההסטוריון הצבאי, ד"ר מאיר פעיל, מספר כי בכל החטיבות של צה"ל הוקמו אז יחידות ממוכנות שנלחמו על גבי ג'יפים. "צה"ל רכש את הג'יפים, הוריד מהם את גגות הברזנט ואת החלונות והתקין עליהם שני מקלעים – אחד מלפנים, ומקלע נוסף על חצובה מאחור. מאוחר יותר הפכו מרבית היחידות האלה לגדודי חרמ"ש וחלקן לגדודי טנקים".
החייל המפורסם ביותר של "שועלי שמשון" הוא אורי אבנרי, היום עיתונאי ופעיל שמאל ואז מקלען וקשר. אבנרי כתב מן החזית כתבות, שתיארו את מהלך המלחמה ומאוחר יותר איגד את כתבותיו לספר "בשדות פלשת 1948".
"הגדוד כולו היה מבוסס על גדוד חיל השדה התל-אביבי של ה'הגנה', והפלוגה, בפיקודו של אריה שפק, נקראה בתחילה פלוגה ב'", סיפר אבנרי ל-ynet. הפלוגה זכתה בשמה בעקבות הצטיינותה בקרב על גבעה 105, הסמוכה לקיבוץ נגבה, בליל 13 ביולי 48'. אבנרי: "זה היה הקרב המכריע של חזית הדרום. הצבא המצרי, בפיקודו של גמאל עבד א-נאצר, תפס את הדרך לנגבה והיה נדמה שהחזית תיפול. הפלוגה עשתה דבר חסר תקדים: הפלוגה עלתה עם הג'יפים על השוחות של המצרים וגרמה להם לנטוש את העמדות ולברוח. מאותו לילה, היוזמה בחזית הדרום עברה לידי צה"ל".
אבא קובנר, קצין החינוך של החטיבה (תפקיד שכונה אז, בלעג מסויים, "פוליטרוק"), הגה את השם "שועלי שמשון" בעקבות הסיפור התנ"כי על שמשון הגיבור, שקשר לפידים בוערים לזנבות של שועלים והצית כך את שדותיהם של הפלישתים. במהלך המלחמה השתתפה הפלוגה בכ-50 קרבות גדולים, בהם קרב ההגנה על אסדוד (אשדוד), קרב נחשון לפריצת הדרך לירושלים וקרב המיתלה הראשון. אך עיקר פירסומה של הפלוגה בא בזכות הקרבות באיזור נגבה ומבצע יואב. אבנרי נפצע קשה בקרבות על כיס פלוג'ה. באחד הקרבות, מספר המיתוס, הצליחו חיילי הפלוגה לפצוע את המפקד המצרי, רב סרן גמאל עבד אל נאצר - נשיא מצרים לעתיד.

"אנחנו לא עסקנו בדיכוי"

הפלוגה, כמו כל חטיבת גבעתי, פורקה בתום המלחמה על פי הוראה של ראש הממשלה, דוד בן גוריון, כיוון שהיתה מבוססת "יותר מדי" על אנשי ה'הגנה' והיתה למעשה סניף של ה'הגנה' בתוך צה"ל. חטיבת גבעתי הוקמה מחדש בזמן מלחמת לבנון, כחטיבת חי"ר, במטרה להגדיל את סדר הכוחות הסדיר של הצבא.
אורי אבנרי, כיום עיתונאי ואיש שמאל, התאכזב מאוד לשמוע שאת שם יחידתו נושא היום גדוד של צה"ל הפועל בתוככי רצועת עזה: "זו שערוריה שאין כדוגמתה", אומר אבנרי. "אין שום קשר בין מה שעשתה הפלוגה ההיא – מלחמת העצמאות, לבין מה שנדרשים כיום לעשות חיילי חטיבת גבעתי – דיכוי אכזרי של מלחמת שיחרור של עם אחר. עצם גניבת השם למטרותיו של אריאל שרון היא שערוריה. המח"ט הראשון של גבעתי, שמעון אבידן, אדם הומני, היה רואה כתועבה את מה שחיילי גבעתי נאלצים לעשות היום, ואני מוחה על כך בתוקף".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
שועלי שמשון המקוריים. פורקו לאחר המלחמה
צילום: לע"מ
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
אבנרי. השם נגנב למטרותיו של שרון
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים