שתף קטע נבחר

ביקורת פרסומות: גבולות הפמיניזם של ערוץ 2

בפרסומת של חברת CTV נראית אישה קשורה בצמוד לכיתוב "חלומו הרטוב של ...". איך התשדיר לא נפסל?

מספיק מבט אחד בתמונה שבמדור כדי להתעצבן: עוד פרסומת שוביניסטית טיפשית שמנצלת את האשה כאובייקט. לא משהו חדש. ובאמת, כשראינו את הפרסומת של סי.טי.וי בעיתון, נענענו את הראש קלות ודפדפנו הלאה. אלא שכמה ימים אחר-כך ראינו את אותה פרסומת בערוץ 2 - המצלמה סובבת את האשה הקשורה ושוב מופיע אותו כיתוב הו-כה-מתוחכם: חלומו הרטוב של...
זה כבר מרגיז באמת. האשה הקשורה/שבויה שלנו מופיעה באותו ערוץ שבו לא אושרה לשידור הפרסומת של דודי בלסר לקסטרו. למי שטרם ראה באינטרנט: בלסר מסתובב בחוף נודיסטים ורואה לכל מיני בחורות הכול. מזעזע. גם הפרסומת של מיטל דוהן למשקה חלב אלכוהולי חדש לא עברה את הצנזורה: דוהן מצולמת שם מגבה מבצעת תנועות שמזכירות אוננות. תועבה. והנה ההיגיון המוסרי אליבא דערוץ 2: נשים שמשתזפות בעירום או מאוננות, כלומר נהנות לבד תוך שליטה על גופן ומיניותן, לא עוברות מסך. נשים קשורות, כלומר אובייקט עם יותר מרמז לאלימות, זה סבבה. מילא הפרסומאי הנאור שהגה את הפרסומת למסכי שידור פרסומות בחוצות, אבל איפה הרשות השנייה?
נחמה לאור, דוברת הרשות, מנסה לעשות סדר: מתברר שהרשות לא רואה פרסומות לפני עלייתן. מי שכן רואה הם הזכיינים, ולאור מציינת שאלה הגבילו את שידור הפרסומת לשעה 22.00 והלאה. מעבר לזה, פסילת פרסומות תבוא כמעט תמיד בעקבות תלונות מצד הציבור. בעקבות פנייתנו, היא אומרת, צפו ברשות בפרסומת ושוקלים מה לעשות, כיוון שגם הם הבחינו, מתברר, שהיא מכילה אי-אלו רמיזות מיניות.
לגבי הפרסומת עם בלסר וחשופות החזה, היא מסבירה שהקלטת הגיעה לרשות מראש כדי לקבל חוות דעת מוקדמת, ולכן לא הוקרנה כלל לציבור - אולי בזכות פרסומאי שבנה על הפסילה ועל הרעש התקשורתי. העילה לפסילה - עירום מלא.
הנה מה שלמדנו היום, ילדים: ברשות השנייה ממהרים לקצץ פרסומות עם עירום מלא, והצופים בבית, מסתבר, מתלוננים על נשים שמאוננות (לכאורה), או כשיעל בר-זהר מוכרת בובה בדמותה בפרסומת לפוקס. כשמדובר באשה קשורה - פסיבית וחסרת שליטה על גופה - מספרת הגברת לאור שחוץ מאיתנו אף אחד לא התלונן. אולי לא צריך לבוא בטענות לפרסומאי, לרשות או לזכיינים. אולי מי שאשם בשידור המניפסט האלים הזה ללא הפרעה הם אתם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
CTV. פרסומת עם יותר מרמז לאלימות
מומלצים