שתף קטע נבחר

צה"ל ביטל את האיסור על מסיק זיתים בגדה

בשעות הבוקר הודיע צה"ל: אסור לפלסטינים לצאת למסיק זיתים, משום שצה"ל אינו מסוגל להגן עליהם מהתנכלויות של מתנחלים. בעקבות איומים בבג"ץ, חזר בו הצבא והחליט לאבטח את מסיקי הזיתים. השר אפי איתם הורה להפסיק את קידוחי המים החדשים בשטחים "בגלל הגניבות והביוב המזהם"

צה"ל חזר בו מהנחיה אשר אסרה על הפלסטינים לצאת למסיק זיתים ברחבי הגדה, בטענה שצה"ל אינו מסוגל להגן עליהם מפני אלימות של מתנחלים. אלוף פיקוד מרכז, האלוף משה קפלינסקי, ביטל הנחיה זו והורה שכוחות צה"ל יהיו במקומות שבהם מתבצע המסיק וישמרו על הפלסטינים.

האגודה לזכויות האזרח איימה בבג"ץ

בשעות הבוקר (ג') הודיע צה"ל לפלסטינים שנאסר עליהם לצאת למסיק זיתים ברחבי הגדה. גורמים בפיקוד מרכז הסבירו כי ההוראה ניתנה מכיוון שצה"ל מפנה כעת את כל הכוחות לצורך כיתור הערים הפלסטיניות וסיכול פעולות טרור, ולפיכך הוא אינו יכול לספק אבטחה מספקת למוסקי הזיתים מפני פעולות המתנחלים. כמו כן, טענו בצה"ל שפלסטינים עלולים לנצל את המסיק כדי לבצע פיגועים.
הסיבה לשינוי בעמדת צה"ל היא ככל הנראה הביקורת הציבורית שנמתחה על ההנחיה, והחשש שהיא לא תעמוד במבחן בג"ץ. בצהריים פנתה האגודה לזכויות האזרח לפרקליטות המדינה והתריעה שבכוונתה לעתור. עו"ד מנאל חזאן אמרה כי "מדובר בהוראה בלתי חוקית ובענישה קולקטיבית שנגועה בחוסר סבירות קיצונית. הוראה זו רק מוכיחה קיומה של מדיניות של הצבא המתעלמת מחובתו לאפשר את התנהלותה התקינה של עונת מסיק הזיתים, וממחויבותה של מדינת ישראל להבטיח את הזכות לפרנסה ותנאי חיים מינימליים של האוכלוסיה האזרחית הפלסטינית". גם ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש איים לעתור לבג"ץ. "מדובר בהחלטה בלתי חוקית בעליל שגורמת נזק בלתי הפיך. אם המסיק לא יתבצע יאבדו החקלאים הפלסטינים פרנסה של שנה שלמה", אמר.
ארגון "בצלם" מסר בתגובה כי "במהלך השבועיים האחרונים תקפו מתנחלים מוסקי זיתים פלסטינים באזורים שונים בגדה המערבית. לפיכך נראה כי להטלת האיסור היום על הפלסטינים למסוק את עציהם אין כל קשר לחוסר יכולתו של הצבא להגן עליהם שכן הצבא נמנע מלעשות זאת בשבועות האחרונים. בצלם מעלה חשש כבד כי מדובר בענישה קולקטיבית, האסורה לחלוטין במשפט הבינלאומי. חובתה של ישראל, ככוח הכובש בשטחים, לספק הגנה נאותה לכל התושבים ללא הפליה, ולהבטיח כי יוכלו לעבוד ולהתפרנס. האיסור הנוכחי מעניק פרס לאותם מתנחלים פורעי חוק, שכן הוא הופך את צה"ל לסוכן המבצע ומממש את מטרותיהם".

דיון בכנסת על ההתנכלויות לפלסטינים

ועדת חוץ וביטחון דנה בין היתר בנושא התנכלויות המתנחלים למוסקי הזיתים הפלסטינים. ח"כ אבשלום וילן (מרצ), אשר העלה את הנושא לדיון, הציג בפני חברי הוועדה שבעה מקרים של התפרעות ופגיעה במוסקי זיתים באזור עקרבה בשכם, על ידי מתנחלים מתפוח, איתמר ויצהר. באחד המקרים, טוען וילן, נהרג מוסק ונפצע אחר, ובמקרה נוסף נגנב כל היבול מן השדה.
הרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון אישר את העובדות וציין כי נפתחה חקירה בנושא. לטענתו, הצבא נערך לנושא המסיק מראש, אך לא הצליח למנוע את ההתעללויות. לדבריו, נמסרו לפלסטינים מספרי טלפון של קציני צה"ל בגזרה, כדי שיוכלו לאבטח את המוסקים מראש, כאשר ברוב המקרים מדובר בשטחי B, הנמצאים בשליטה ביטחונית ישראלית.
תוצאות החקירה יובאו בעתיד לידיעת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, כך מסר הרמטכ"ל.
במהלך הישיבה ציטט ח"כ וילן את פרק כ"א בספר מלכים א', פרשת נבות היזרעאלי, ושאל: "הרצחת וגם ירשת?". וילן הוסיף: "לא ייתכן שהמתנחלים יתנהגו כמו קאובויים במערב הפרוע. הגיע הזמן לפעול ביד קשה נגד הפורעים המטילים אימה על מוסקי הזיתים, ומשחיתים את יבולם".

עימותים קשים בימים באחרונים

בימים האחרונים היו עימותים קשים בשטחים בין מתנחלים לפלסטינים שעבדו במסיקי זיתים. אתמול היו עימותים סמוך לעמיעד, שליד ההתנחלות שבות רחל בגזרת בנימין.
תושבי הכפר טורמוס עיה טענו כי בזמן שעסקו במסיק זיתים במטעיהם הגיעו מספר מתנחלים, כשהם חמושים ורעולי פנים, ודרשו מהם לעזוב את המקום. הפלסטינים סרבו, ובתגובה הציתו החשודים שבעה כלי רכב שחנו במקום ונמלטו.
היום החזירו פלסטינים את האקדח שנעלם מאחד המתנחלים במהלך העימות שפרץ אתמול סמוך להתנחלות שבות רחל שבגזרת בנימין על רקע מסיק זיתים. כמו כן, בלשי משטרת שומרון עיכבו לחקירה שני מתנחלים מתפוח החשודים שגנבו זיתים ממטע של פלסטינים סמוך לכפר יסוף
גם בכפר חווארה ליד שכם דיווחו הפלסטינים על ירי של מתנחלים לעבר מוסקי הזיתים. לדבריהם, המתנחלים הרסו חלק נכבד מן המטעים במקום.

אפי איתם: לעצור קידוחי המים ברשות

ובתוך כך, שר התשתיות הלאומיות, אפי איתם, הורה היום להקפיא פרויקטים חדשים של קידוחי מים ברשות הפלסטינית עד שיופסקו לחלוטין הקידוחים הפירטיים, גניבות המים ויטופל הביוב המזהם את מקורות המים בישראל.
לטענת איתם, הפלסטינים מפירים את הסכמי המים עם ישראל, באמצעות קידוחים פיראטיים, שמטרתם "לגנוב" מים, וכן באמצעות הזרמת מי-ביוב שמקורם ברשות הפלסטינית למספר נחלים, באופן שמזהם את מקורות המים של מדינת ישראל.
לדברי איתם, על פי דו"ח של נציבות המים במשרדו, ביוב פלסטיני גולמי מג'נין זורם לנחל הקישון, ביוב משכם וטול כרם זורם לנחל אלכסנדר, שפכי קלקיליה וחבלה זורמים לנחל הירקון, ביוב מסלפית זורם לנחל רבה, נחל שילה ונחל הירקון, מי-ביוב מביר-זית זורמים לנחל נטוף, מי הביוב של רמאללה מוזרמים אל נחל מודיעין, ומי נחל חברון עד בקעת באר-שבע מזוהמים על ידי מי הביוב של חברון.
לדברי איתם, "ישראל מקיימת את הסכם המים בינה לבין הרשות הפלסטינית, ואף מספקת לפלסטינים יותר מים ממה שנקבע בהסכם, אך הפלסטינים מפירים אותו".
ממשרד התשתיות נמסר כי משמעות ההחלטה היא שלא יאושרו לפלסטינים תוכניות עתידיות לביצוע קידוחי מים לצורך חקלאות ברשות הפלסטינית. לדברי המשרד, לא מדובר על קידוחים לצורך מי-שתייה.
אפי איתם: "הרשות הפלסטינית נוקטת אינתיפאדת מים נגד מדינת ישראל. המצב חמור מאוד עם פוטנציאל פגיעה קשה ביותר במשק המים. מדובר במאות אם לא בעשרות קידוחי מים פיראטיים בניגוד לחוק, והביוב של הפלסטינים זורם בנחלי יהודה ושומרון ומזהם את מי התהום שלנו. אנו נגד הכנסת המים לסכסוך, אך ברור שהרשות הפלסטינית אינה עושה דבר להילחם בתופעה. ברגע שנראה פעילות בנושא ברשות הפלסטינית, נאשר מחדש את ביצוע קידוחי המים בשטחים".

בהכנת הכתבה השתתפו אפרת וייס ודיאנה בחור.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מוסקים זייתים (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים