שתף קטע נבחר

הרב אליהו: "מותר למסוק זיתים ממטעי פלסטינים"

הרב, מחשובי הרבנים של הציונות הדתית, אמר כי ניתן לקחת את היבול ממטעי הפלסטינים, כי הם "נוטעים באזור שלנו". הדילמה, על פי הרב, היא האם להפריש מהם תרומות ומעשרות. בנו של הרב: "לגבי היישום - יש להתייעץ עם הרב המקומי"

על רקע העימותים בין מתנחלים לבין מוסקי זיתים פלסטינים, קבע השבוע הרב מרדכי אליהו, מחשובי הרבנים של הציונות הדתית, כי מותר למסוק זיתים ממטעים של פלסטינים ולקחת את יבולם. הרב אליהו אמר את הדברים כשביקר שלשום בחוות גלעד והם פורסמו לראשונה על ידי כתב ערוץ 10 ינון מגל.
במסגרת הדברים שנשא הרב אליהו בפני הנוכחים במקום הוא אמר: "כתוב בפסוק 'ארצות גויים ועמל לאומיים ירשו'..מה זה? כשאדם יש לו שדה, יש לו אדמה, בא מישהו ונוטע שם עץ בלי רשות בעל האדמה, ובעל האדמה לא ראה, לא שם לב, או שלא יכל למנוע. אחרי זה בא לו עם כוח – אז הוא אומר לו לבעל העץ: 'אתה נטעת באדמה שלא ברשות, העץ יישאר כאן, הפירות שלי, אתה תלך מכאן!. אז אם הגויים נוטעים עצים באזור שלנו, נוטעים פירות, נוטעים בתים אפילו, וגם בתים שלא בנית ועצים ופירות אשר לא נטעת. מדוע? האדמה היא שלנו, ובנית בית על המקום שלי, אתה נוטע עץ אז המקום שלי וגם הפירות שלי. אז כל הדברים הם של עם ישראל. רק תהיה השאלה אם צריכים להפריש תרומה, או לא להפריש תרומה. לכן אומר: 'ועמל לאומים ירשו' אם לאומים עושים משהו בארץ – הם יעבדו ויעבדו אבל יורישו אותם, זה מגיע לנו – הדבר הזה כולו..."
בנו של הרב אליהו, הרב שמואל אליהו רבה של צפת, אמר בתגובה לדברים כי מדובר בפסיקה מעשית, "אך לגבי היישום המעשי של הדברים צריך כל אדם להתייעץ עם רב מקומי, שכן למרות שברור שאדמת ארץ ישראל היא גזל בידם של הערבים, לא ברור האם אדם פרטי רשאי לקטוף, מה צריך לעשות עם הפרי ולמי מותר להנות ממנו".
ח"כ מוסי רז (מרצ) אמר בתגובה כי "דבריו של הרב אליהו מצטרפים לשורת התבטאויות אומללות המשקפות את ההידרדרות החמורה שחלה לאחרונה במפד"ל וביש"ע. לאור דברים אלה אין פלא שחסידיו השוטים יורים על מוסקי זיתים ומכאן הדרך קצרה לפגיעה בחיילי צה"ל כפי שראינו בחוות גלעד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב מרדכי אליהו
צילום: זום 77
מומלצים