שתף קטע נבחר

מה מגיע לכם מהמדינה לרכישת דירה
הריבית על המשכנתא מטפסת למעלה, וזוגות צעירים רבים מוותרים על חלום הדירה. איך מחשבים את נקודות הזכאות, כמה כסף יוסיפו לכם שני אחים, ומה מגיע למשפחות חד-הוריות

יותר ויותר זוגות צעירים, חסרי דיור ועולים חדשים מרימים ידיים ומתייאשים מהסיכוי לרכוש דירה. הריבית הקבועה לנוטלי משכנתאות מתקרבת ל-7%, ובתנאים כאלה הם פשוט לא מסוגלים להחזיר את ההלוואה.
לפי הסטטיסטיקה, אם טרם לקחתם משכנתא, סביר להניח, כדברי המשורר, ש"זה סימן שאתה צעיר". "רוב אוכלוסיית המדינה נעזרת במשכנתאות לרכישת דירה או בית", מסביר מאיר נחשון, מנכ"ל רשת אנגלו-סכסון.
למעשה, מדובר בייקור מחירי הדירות עצמן. התייקרות ריבית מ-6% ל-7% בהלוואה ל-20 שנה, מייקרת את ההחזר החודשי ב-60 שקל לכל 100 אלף שקל שנלקחו בהלוואה. לפיכך, על מי שלווה 400 אלף שקל מוטל להחזיר 3,100 שקל בחודש, במקום 2860 שקל.
תקציב הסיוע לדיור של משרד השיכון - כ-7 מיליארד שקל ב-2001 נחלק ל-3 מסלולים עיקריים: משכנתאות לרכישת דירה, מענקי השתתפות בשכר דירה והקצאת דירות בשכר דירה מסובסד בשיכון הציבורי. המסלול הראשון והעיקרי - משכנתאות לזכאים לרכישת דירה - ניתן באמצעות אשראי מסובסד ומענקים. מסלול זה נועד להשיג מספר מטרות: מתן פתרון דיור בהתאם לזכאות אישית (נקודות זיכוי), עידוד פריסת אוכלוסין באזור עדיפות לאומית ופתרון בעיות סביבתיות בשכונות שיקום.
מ"ערכת הסיוע לרכישת דירה", אומר אבי מעוז, מנכ"ל משרד השיכון, "כוללת בעיקר שני מרכיבים: סיוע על-פי קריטריונים המדרגים את רמתם הכלכלית של הזכאים, וסיכוייהם לרכוש דירה, ותוספת סיוע לפי מספר חודשי השירות בצה"ל".
חסר דירה על-פי הגדרת משרד השיכון, נקרא מי ש"אין ולא היתה לו דירה או חלק ממנה בבעלות", או מי שעל שמו דירה - אך היא אינה זמינה ומאוכלסת על-ידי בני משפחה בקרבה ראשונה.

הוא זכאי?

לדברי רם אמית מחברת אם-סי-פי לייעוץ משכנתאות, הזכאות האישית נקבעת לפי הנתונים הבאים: שנות נישואין, מספר הילדים, מספר אחים ואחיות של הבעל ושל האישה ותוספת בגין שירות צבאי. יש לכפול את מספר חודשי השירות הצבאי/לאומי של כל אחד מבני הזוג, בתוספת החודשית המתאימה לקבוצת הניקוד. מקסימום חודשי שירות: לגבר 36, ולאישה 24.

תנאי הסיוע

קבוצות ניקוד 599-0 זכאיות להלוואה בריבית בהתאם לריבית המקובלת בבנקים למשכנתאות, ל-25 שנה, כשסכום הסיוע מסתכם ב-46,080 שקל.
לקבוצות 999-600: ההלואה ל-25 שנה בריבית שלא תעלה על 5.5% בסכום סיוע של 54,240 שקל, בתוספת 1% על כל חודש שירות צבאי. לקבוצות 1,399-1,000 ההלוואה תינתן בריבית 4%. ליתר הזכאים: הסיוע מורכב ממענק מותנה והיתרה בהלוואה בריבית 4%. כל ההלוואות צמודות למדד המחירים לצרכן.
לדוגמה, מסביר יונתן הולצר, מנכ"ל בנק אדנים: אם אתה חייל משוחרר, נשוי שנתיים, יש לך 2 אחיות ולאשתך 3 אחים, כך יתחלק הניקוד שלך: על שנות הנישואין 300 נקודות, מספר אחים ואחיות של האשה 150 נקודות, של הגבר 100 נקודות. סך הכל 550 נקודות. סכום הזכאות מסתכם 46,080 שקל.
אם שירתת 36 חודש, הדבר מעלה את הסכום ל-62,676 שקל, ועם 22 חודשי השירות של אשתך, תגיעו ל-72,818 שקל. יש להוסיף מענק שיחרור (121 שקל כפול חודשי הזכאות).

יש גם פיקדון

יש להוסיף לכך את כספי הפיקדון לרכישת דירה. גובה הפיקדון מחושב על-פי 432 שקל לחודש כפול תקופת הזכאות, וניתן להשתמש בו ללימודים, הכשרה מקצועית, רכישת דירה והקמת עסק. לצורך ניצול הפיקדון לרכישת דירה על שם הזכאי יש להביא חוזה רכישה, שנחתם ממועד הגיוס, נסח מהטאבו המוכיח בעלות בה, או אישור בעלות אחר. במקרה של הזוג המדובר, לה נוספו 9,072 שקל מכספי פיקדון, ולו 13,824 שקל. סך הכל 23 אלף שקל נוספים. לסיכום, הגיע הזוג הצעיר לזכאות כוללת של 105 אלף שקל.

חייבים להתחתן

"גם רווקים זכאים לזכאות", אומר עו"ד יונתן הולצר, מנכ"ל בנק אדנים, "אבל זוגות שעומדים להינשא בתוך 3 חודשים, יוכלו לממש הלוואתם כזוג עם הצגת אישור ההרשמה לנישואים מהרבנות".

מה עם אזורי עדיפות?

"באזור עדיפות א'", מסביר שמעון אייזנברג, מנכ"ל רשת התיווך האמריקנית רילטי אקזקיוטיב, שהחלה לפעול באחרונה בארץ, ברוב היישובים תינתן תוספת סיוע של 80 אלף שקל, מתוכם 42.5 אלף שקל מענק. באזורי עדיפות ב' התוספת היא של 60 אלף שקל, מתוכם 20 אלף שקל מענק. באזורי עדיפות ג' לדירות חדשות בבניית קומות תינתן תוספת הלוואה של 30 אלף שקל".

למה זכאיות חד הוריות?

משפחות אלו זכאיות למשכנתא מוגדלת. משפחה חד-הורית בעלת ותק של 59-36 חודשים, זכאית למשכנתא בגובה 161,280 שקל, ואילו בעלת ותק של 60 חודשים או יותר זכאית ל-182,400 שקל. עבור כל חודש שירות בצבא, כאמור, יש תוספת של 1%.

למי עוזרת הזכאות

כנראה שהיא לא עוזרת יותר מדי. הריבית הגבוהה על ההלוואות המשלימות, בתוספת המצב הכלכלי במשק, אינם מסייעים לזוג צעיר, שחייב לשלם עבור דירה נורמלית באזור המרכז 150 אלף דולר. בפריפריה זול יותר, והמדינה אף מעניקה מענקים לזכאים. רבים שוקלים את האפשרות לנטוש את המרכז בגלל גורמים אלו, אך מוותרים בגלל בעיות תעסוקה קשות באזורים אלו.
איציק גביש, מנכ"ל רשת התיווך סנצ'ורי 21, אומר כי בכל שנה מתחתנים כ-30 אלף זוגות, ומאחר ששכר הדירה צמוד לרוב לעליית שער הדולר, הזוגות הצעירים נאלצים לשלם ריבית משלימה גבוהה, או לוותר על רכישת דירה. גביש מפנה אצבע מאשימה לממשלה, שאינה מגדילה את חלקה בריבית המסובסדת.

לסבסד ריבית

שלא במפתיע, שר השיכון, נתן שרנסקי, מסכים. משרד השיכון הגיש באחרונה לאוצר תוכנית כוללת המכונה "רוויזיה במשכנתאות לזכאי הסיוע".
"את בעיית המשכנתא לזכאים יש לראות בהקשר הכולל של שוק המשכנתאות במדינה", כתב השר נתן שרנסקי לשר האוצר סילבן שלום, "בחודשים האחרונים ניכרת מגמה חדה ועקבית של עלייה בריבית, ומגמה זו מכבידה על כל מי שנאלץ לקחת משכנתא למימון רכישת דירתו". בין יתר הצעות הרוויזיה שלו לאוצר, הוא דורש לסבסד חלק מעלות הריבית לקבוצות ממוקדות מבין הזכאים. לדבריו, לבעיה השלכות חברתיות קשות, בגלל ההחרפה במצוקת הדיור, וכמובן גם כלכליות - החרפת המשבר בענף הנדל"ן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "מה מגיע לכם מהמדינה לרכישת דירה"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים