שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משבר הקיבוצים: האון יהפוך ליישוב קהילתי
  הקיבוץ, שלחוף הכנרת, סובל מבעיות כלכליות קשות במיוחד; בתוכנית לבנות בתחומו שכונה קהילתית ובתמורה לכסות חובות ולדאוג לחברי הקיבוץ המבוגרים

  קיבוץ האון שבדרום-מזרח הכנרת אמור לשנות את אופיו ולהפוך ליישוב קהילתי. לאחרונה התקבלה החלטת ממשלה, לפיה הוסמכו הגורמים הקשורים לנושא כמו מינהל מקרקעי ישראל, התנועה הקיבוצית ולשכת רשם האגודות השיתופיות, לבחון את שינוי סיווגו של הקיבוץ.
  בקיבוץ האון חיים כיום כ-60 חברים בני 50 עד 70. לקיבוץ חובות גדולים לבנקים לסוכנות ולמוסדות אחרים. רוב חברי המשק הצהירו כי אינם מעונינים עוד לקיים את הקיבוץ.
  על פי התוכנית המתגבשת, בקיבוץ תיבנה שכונה קהילתית ובתמורה יכוסו חובות הקיבוץ לנושים ולחברים יובטחו דירה וחלק יחסי בפנסיה. דובר התנועה הקיבוצית (התק"ם), עופר קול, מסר כי עם יישומה של היוזמה בעצם יתאחד הקיבוץ עם השכונה החדשה ובדרך זו ישנה את אופיו. עם זאת ציין קול, שעדיין לא ידוע מתי תתבצע התוכנית וכי ייתכן שזה יקח שנים.
  לפני כשנתיים פורסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבה על קיבוץ האון ובה תואר מצבם הקשה של החברים שהגיעו עד לחרפת רעב.
  "אני לא זוכר מעולם תקופה כזו קשה, ואני חבר בקיבוץ 46 שנים", אמר אז שלמה צ'יפרוט מוותיקי בהאון. "חודשיים שלא קיבלתי שקל מהקיבוץ, ואין לי ממה לחיות. אני אוכל בצמצום ונמצא הרבה מעבר לייאוש". קיצבת הביטוח הלאומי של צ'יפרוט מועברת לקופת הקיבוץ, כמו גם משכורתו מעבודה בענף הבננות. הכסף מועבר לכיסוי חובות הקיבוץ, והוא עצמו לא קיבל כלום כבר חודשיים. איך מסתדרים? "אם האחים שלי לא היו נותנים לי כסף ועזרה, אז לא היה לי מה לאכול. אני מרגיש שפשטנו כאן את הרגל, שאין ממה לחיות. בחלומות הכי שחורים שלי לא חשבתי שנידרדר ככה", אמר צ'יפרוט.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קיבוץ במשבר בנוף פסטורלי
  צילום: סלימאן אבוגוש
  מומלצים