שתף קטע נבחר

מצנע נבחר ליו"ר העבודה עם 53.9% מהקולות

בנאום הניצחון שלו הבטיח יו"ר מפלגת העבודה החדש "בוקר חדש" וקרא ליריביו להתאחד למחנה אחד בבחירות. הוא פנה לשמעון פרס ואמר לו: "דרכך-דרכי. את דרכך ודרך רבין אנחנו נמשיך". בן אליעזר הבהיר מצידו כי ישמור על מחנהו הפוליטי במפלגה. על פי התוצאות הסופיות, עומד יתרונו של מצנע על 17 אחוזים

עמרם מצנע נבחר הלילה ליו"ר מפלגת העבודה, לאחר שקיבל 53.92% מקולות חברי המפלגה (35,945 קולות) - כך עולה מתוצאות רשמיות שפורסמו לפנות בוקר (ד'). היו"ר לשעבר, בנימין בן אליעזר קיבל 38.17% ואילו ח"כ חיים רמון לא הצליח לעמוד אפילו בתחזיות הצנועות ביותר שלו והסתפק ב-7.24% מהקולות. שיעור ההצבעה הכולל היה 59.5%.
במחווה של אחדות הציע מצנע לבן אליעזר את המקום השני ברשימת המפלגה לכנסת. בן אליעזר טרם השיב להצעה, אך בעבודה מעריכים שיסכים. ל-ynet נודע כי בטרם הציע מצנע את המקום השני לבן אליעזר, שוחח עם שמעון פרס וקיבל את הסכמתו לכך.
בנאום הניצחון שלו בבית המפלגה הלילה ניסה מצנע לפרק כמה וכמה מוקשים - ולהערכת בכירים במפלגה, הצליח. הוא לא חזר על טעויותיו של אהוד ברק והקפיד להציב את המפלגה במרכז ו"לתת כבוד" לבכיריה, במיוחד לאלה שהתמודדו מולו. הנאום, אגב, הוכן במהלך הנסיעה מחיפה לתל-אביב: למצנע היה נאום אחר, שהוכן מראש על-ידי יועצו און לוי, אולם ברגע האחרון החליט להחליפו. הוא האזין כל הדרך לרדיו, ששידר את נאומו של בן אליעזר, והתאים את נאומו החדש לדברים שנאמרו.
"בוקר טוב לכולנו, כדברי השיר: לקום מחר בבוקר עם שיר חדש בלב", פתח מצנע את נאומו, כשהוא ניצב לצד בן אליעזר, חיים רמון ובכירי העבודה. הוא הודה ליריביו ואמר: "נצעד כולנו יחד, בהנהגה מלוכדת - ללא מחנות, אלא מחנה אחד גדול של חברי מפלגת העבודה".
מצנע פנה לשמעון פרס ואמר לו "דרכך-דרכי. אתה שחרשת את התלמים הראשונים עם יצחק רבין ז"ל בנכונות לפשרה היסטורית - את דרכך אנחנו נמשיך. אנחנו רוצים לראות אותך איתנו בהנהגת מפלגת העבודה". לאחר מכן הדגיש: "אציע לוועידת המפלגה מחר שפואד יהיה מספר שתיים ברשימתנו לכנסת - ושזו תהיה ועידה של אחדות". בתום הנאום, אחז מצנע בידיהם של בן אליעזר ורמון והזמין גם את שמעון פרס להצטרף ללחיצת יד משותפת.

"אשמור על המחנה"

בן אליעזר המנוצח, שהגיע ראשון לבית המפלגה, אמר לתומכיו מה שהשתמע כאיום ראשון על מנהיגותו של מצנע: "אני מתכוון לשמור על המחנה הגדול הזה. שאף אחד לא ישלה את עצמו. הלכנו יחד ונמשיך ללכת ביחד".
בן אליעזר הבהיר בנאום לוחמני כי לא ייתן להפוך את העבודה ל"מפלגה של אליטיסטים, אלא מפלגה שפותחת את שעריה לכל עם ישראל. לא נהיה מרצ ב'". הוא קרא לתומכיו "לקבל את ההכרעה בכבוד. ממחר כולנו מתגייסים לניצחון בבחירות. אמרתי למצנע שהתקשר אלי: אני והמחנה שאני עומד בראשו ניתן יד לסייע לך". ואולם הלילה כבר הורגשה תסיסה בעבודה בקרב אנשי מחנהו של בן אליעזר נגד מצנע והושמעו טענות על רקע עדתי.
ויש מי שמנסה לפרק את המתח: מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, יגיש היום הצעת פשרה לפיה בנוסף על שיריון המקום השני ברשימה לבן אליעזר, ישוריין המקום השלישי לשמעון פרס. כמו כן מציע פינס שהמתמודדים ברשימה הארצית יבחרו בפריימריס על ידי כל מתפקדי המפלגה ושאת הרשימה שנבחרת במחוזות השונים יבחרו 4500 צירי ועידת המפלגה. זאת, על רקע המתיחות בין מצנע שדורש כי כל הרשימה תיבחר בפריימריס, לבין בן אליעזר שמבקש כי הרשימה תיבחר במרכז המפלגה, שבו יש לו כוח רב.
חיים רמון אמר במטהו בעקבות תבוסתו כי הדרך שאותה הוביל ניצחה, והוא יפעל מעתה כדי לסייע למצנע בכל כוחו. "עמרם מצנע צילצל אלי, בירכתי אותו. יש לו משימה מאוד מאוד קשה. הניצחון שלו מרשים אבל המאבק האמיתי הוא מול הליכוד", הדגיש רמון.

תוצאות האמת

בקריית חיים, שבה גדל, זכה מצנע לרוב של 75%. בבאר שבע קיבל מצנע - 38 אחוז, בן אליעזר - 54 אחוז, רמון - 8. בקיבוצים זכה מצנע ב- 69 אחוז, בן אליעזר - 22 אחוז, רמון - 9 אחוז.
בזכרון יעקב - 55% למצנע, 35% לבן אליעזר, ו-7% לחיים רמון. ברחובות - מצנע - 65% , בן אליעזר - 26% , רמון - 10%. ברמת אביב - 657 קולות למצנע, 99 קולות לבן אליעזר ו-10 קולות לרמון. נתניה: מצנע - 459 קולות, בן אליעזר - 280, רמון - 79; ; עומר: מצנע - 214 קולות, בן אליעזר - 97 קולות, רמון - 24 קולות ; רהט: מצנע - 147 קולות, בן אליעזר - 18 קולות, רמון - 144 קולות ; דימונה: בן אליעזר - 156 קולות, מצנע - 85 קולות, רמון - 32 קולות ; כסייפה: מצנע - 99 קולות, בן אליעזר - 96 קולות.

הסקרים אמרו: מצנע

קודם לכן כבר הסתמן הלילה ניצחון למצנע בפריימריס: סקר מכון "דחף" של מינה צמח עבור התכנית "משעל חם" בערוץ 2 קבע כי זכה ל-57% מהקולות, בנימין בן אליעזר קיבל 35% וחיים רמון הגיע למקום השלישי עם 8% בלבד.
חברת "טלסקר" העניקה בסקר שהתפרסם במקביל בערוץ 10 51% למצנע, 37% ליריבו בן אליעזר ו-12% לרמון.
כשפורסמו תוצאות הסקרים בטלוויזיה, פרצו הפעילים במטה מצנע כאיש אחד במחיאות כפיים סוערות. למטה זרמו פעילי שטח רבים שבאו לברך. ראש מטה יום הבחירות, ד"ר איתי גלבוע, קיבל את פניהם בעייפות אך בחיוך רחב.
במחנותיהם של שלושת המתמודדים עשו מאמצים קדחתניים להביא את אחרוני המצביעים לקלפיות, כשההתמקדות המרכזית היתה במגזרים הערבי והדרוזי, שהוגדרו "בעייתיים" בשל חג הרמדאן ומסיק הזיתים. שלושת המועמדים סיירו אתמול בקלפיות והתאמצו לשווק את הסיסמאות שלהם: עמרם מצנע קרא למצביעיו לא להשתכר מהסקרים, בנימין בן אליעזר הבטיח שהארגון ינצח את המערכה, וחיים רמון ביקש מתומכיו להצביע כפי שהם באמת רוצים - ולא לפי מה שאומרים הסקרים. ואז, בלילה - זה נגמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
מצנע ובן אליעזר. יילכו יחדיו?
צילום: ערוץ 1
צילום: רויטרס
מצנע עם רעייתו עליזה מגיעים למטה
צילום: רויטרס
צילום: ערוץ 2
בן אליעזר. המחנה יישאר
צילום: ערוץ 2
מומלצים