שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון: שרי הליכוד הנוכחיים ימונו שוב, יחד עם אולמרט
  בכנס פעילים בחדרה, נקב ראש הממשלה בשמות שרי הליכוד, לפי סדר התמיכה שהביעו בו. את הרשימה חתם מאיר שטרית, שתמך בנתניהו. בצהריים הפיצו אנשי נתניהו מכתב ממנו עולה כי ראש הממשלה לשעבר שמיר תומך במועמדות נתניהו. שמיר ל-ynet: "לא אמרתי לאף אחד שאני תומך בנתניהו".

  ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש (ג') כי בכוונתו להקים ממשלה "רחבה ככל האפשר" ומנה את שרי הליכוד, לפי סדר התמיכה בו. "הנבחרת הזו תצטרף יחד לממשלה הבאה, כשהיא מחוזקת בכוחות נוספים, כמו חברי אהוד אולמרט ואחרים", אמר שרון בכנס פעילים בחדרה.

  השרים הנוכחיים פלוס אהוד אולמרט

  שרון הגיע לכנס הפעילים בחדרה במסגרת כנסי ההמרצה האחרונים לפעילי השטח. איתן סולמי, ראש מטה שרון, אמר לפעילים כי "ככל שהסקרים עולים יותר, כך אנחנו מודאגים יותר". סולמי הבהיר לפעילים שהמאבק הוא על ההפרש בניצחון. "ככל שאחוז ההצבעה יהיה גבוה יותר, אריק ינצח בהפרש גבוה יותר. קחו יום חופש, תפעילו את בני המשפחה וחברים, תפעלו כאילו אתם פועלים לבחירה של עתידכם".
  שרון, שעלה לבמה על רקע מחיאות כפיים רמות ונרגשות, פתח את דבריו בחיצי הביקורת הקבועים שהוא משגר לעברו של יריבו בנימין נתניהו לאחרונה. בתחילת דבריו רמז שרון כי "לא אכנע להתלהמות שלפני בחירות, אמשיך לפעול על פי שיקולים ביטחוניים ומבצעיים בלבד".
  בהמשך הבהיר שרון שוב כי בכוונתו לפעול להקמת ממשלה רחבה ככל האפשר. לאחר מכן הפתיע כשאמר שהליכוד יתייצב לבחירות עם נבחרת השרים הנוכחית, שאליה יצטרף אהוד אולמרט. ההפתעה העיקרית היתה כשפירט שרון את שמות השרים, ברשימה שהמאפיין הבולט שלה היה מידת התמיכה שהביעו בו השרים.
  השמות הראשונים ברשימה היו השרים שלום, ריבלין, ליבני, מילוא ומרידור, אשר הביעו בו תמיכה פומבית. אחריהם מנה את השרים לנדאו, לבנת, נוה, והנגבי. את הרשימה חתם שר המשפטים מאיר שטרית, שהביע תמיכה בנתניהו. "הנבחרת הזאת", אמר שרון, "תצטרף לממשלה הבאה מחוזקת בכוחות נוספים, כמו חברי הטוב אהוד אולמרט".

  "המכתב של יצחק שמיר"

  מטה נתניהו הפיץ אתמול אחר הצהריים לכתבים הפוליטיים מכתב, ממנו משתמע כי ראש הממשלה לשעבר, יצחק שמיר, תומך במועמדותו של נתניהו לראשות הליכוד.
  על פי המכתב, "יצחק שמיר, ראש הממשלה לשעבר, קורא לחברי הליכוד להתנגד להקמת מדינה פלסטינית. מדינה כזו תסכן את קיומה של מדינת ישראל". על פי מטה נתניהו, "מר שמיר נקט בצעד בלתי שגרתי זה מתוך דאגה לעתיד המדינה ולערכים עבורם לחם כל חייו".
  ב-ynet פורסם לראשונה, כי יצחק שמיר אומנם מתנגד למדינה פלסטינית, "אבל תומך באריק לראשות הליכוד". לדבריו, "גם אריק הוא בעד מדינה יהודית". בתשובה לשאלת ynet האם הוא אכן הביע תמיכה בנתניהו, ענה שמיר: "לא אמרתי לאף אחד שאני תומך בנתניהו, מעולם לא הסכמתי לנתניהו". יצויין כי ב-1999 כינה שמיר את נתניהו "מלאך חבלה".
  על הפצת המכתב אמר שמיר: "אינני מכיר את המכתב שהשתמשו בו בשמי". בסביבתו של שמיר ציינו כי מי "שסיפק" למטה נתניהו את המכתב היה שמואל חייק, שהציג עצמו כמקורבו של שמיר. מטה נתניהו "קפץ על המכתב" והפיץ אותו לעיתונאים.
  גורמים במטה נתניהו מסרו בתגובה כי "נתניהו נפגש לפני כחודש עם ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר, ועל פי נוסח המכתב של מר שמיר, היתה ציפייה שהוא יודיע על תמיכתו בנתניהו לראשות הליכוד". בסביבתו של נתניהו אמרו שאם היה ברור שלא מדובר במכתב אותנטי מטעם שמיר, הוא לא היה מופץ.

  נתניהו נלחם על הותיקים

  יומיים לפני ההתמודדות על ראשות הליכוד, ובין שרי המפלגה הביע רק השר מאיר שטרית תמיכה בנתניהו. גורם במחנה נתניהו הודה כי לאור היעדר התמיכה מצד הבכירים, נאלץ המטה "לנער" כמה ותיקים מהנפטלין. נוסף לשמיר, ניסו במטה נתניהו לגייס היום תמיכה של ותיק נוסף בתנועה - יו"ר הכנסת לשעבר, דב שילנסקי.
  במכתב לראש הממשלה, הביע שילנסקי דאגה נוכח תמיכת שרון בהקמת מדינת פלסטינית. "איך אתמוך בך על רקע תמיכתך במדינה פלסטינית? אריק מכובדי, וארשה לעצמי להתבטא גם: ידידי - אני אוהב אותך, אך את ארץ ישראל אני אוהב יותר. תעזור לי בעצה: איך עלי לנהוג, איך היית נוהג במקומי?".
  ה"וותיק" הראשון שהביע תמיכה פומבית בנתניהו, היה שר הביטחון לשעבר, משה ארנס.
  במטה שרון אמרו כי אחרי הבחירות לראשות הליכוד, בכוונתו לעזור לבכירי הליכוד שהתייצבו לצידו. אך הבהירו כי ראש הממשלה לא מתכוון להתחשבן עם אישים שלא תמכו בו. עד כה הביעו תמיכה בשרון השרים ראובן ריבלין, ציפי ליבני, סילבן שלום, שאול מופז, וכן ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  שרון. התומכים - יתוגמלו
  צילום: רויטרס
  שמיר. נגד מדינה פלסטינית. בעד שרון
  ארכיון ידיעות אחרונות
  ארנס. הותיקים עם נתניהו
  ארכיון ידיעות אחרונות
  מומלצים