שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: חוק משפחות ברוכות - מ- 2003

שוחט הודיע כי יניח מיידית את הצעת החוק על שולחן הכנסת כדי לשלב במסגרת חוק ההסדרים לשנת 2001

הממשלה אישרה היום (א') את הצעתו של שר האוצר, אברהם שוחט, לדחות את מועד תחולתו של חוק משפחות ברוכות ילדים עד לתחילת שנת 2003 .

שוחט הודיע כי בכוונתו להניח מיידית על שולחן הכנסת את הצעתו לדחות את החוק ולשלבה במסגרת חוק ההסדרים לשנת 2001.

שוחט מבקש בכך לעקוף את החובה לדון בתיקון לחוק בקריאה ראשונה שמשמעותה דיון ארוך. במקום זה, התיקון לחוק יידון במסגרת חוק ההסדרים - אסופה של 27 חוקים שנידונים במהירות רק בוועדת הכספים ומוגשים ביום האחרון של השנה לאישור בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

שר האוצר אומר כי אנו מוכרחים לדאוג לכך שהכנסת תפעל לאי יישומו של חוק שהוא בעל השלכות תקציביות רחבות ביותר בעלות של כ-500 מיליון שקל. לדבריו, זהו חוק סקטוריאלי מפלה הנותן לאוכלוסייה מצומצמת הטבות מפליגות על חשבון כלל משלמי המסים ובמיוחד בימים בהם הממשלה צריכה לדאוג למובטלים לצה"ל למשטרה ולגורמי ביטחון אחרים ולענפי המשק שנפגעו במרוצת האירועים המדיניים בטחונים.

שוחט הביע תקווה כי הכנסת תגלה אחריות לאומית וציבורית ותפעל ביוזמתה לביטול החוק שנתקבל על ידה אך לפני מספר ימים.

שוחט ניסה למנוע

כזכור, בעיצומם של דיוני התקציב בכנסת, חטפה הממשלה ביום ד' שעבר מהלומה כואבת במיוחד: מליאת הכנסת אישרה בקריאה סופית את התיקון לחוק הביטוח הלאומי, הידוע בכינויו "חוק משפחות ברוכות ילדים".

מדובר בהצעת חוק פרטית, שיזם ח"כ שמואל הלפרט מסיעת יהדות התורה. התיקון לחוק מכפיל את מענק הלידה לנשים שיש להן ארבעה ילדים ויותר. בנוסף, מוגדלים במידה ניכרת תשלומי קיצבאות הילדים למשפחות שיש להן חמישה ילדים ויותר. לדברי משרד האוצר, עלות החוק החדש מסתכמת בכ-480 מיליון שקל בשנה.

כן אושרה הסתייגות של הח"כים נסים זאב (ש"ס) ויעקב ליצמן (יהדות התורה), המקדימה את תחולת החוק ל-1 בספטמבר השנה.

בתחילת השבוע שעבר עוד ניסה שוחט נואשות למנוע את אישור החוק ושיגר מכתב אישי נרגש לכל אחד מ-120 חברי הכנסת. במכתבו, תיאר שוחט את המצב הקשה שאליו נקלע המשק בשבועות האחרונים וביקש מהח"כים לא לאשר שלוש הצעות חוק פרטיות, שעלותן הכוללת מסתכמת בכ-865 מיליון שקל.

עם הגשת התקציב לכנסת, שב שוחט ותקף את הצעות החוק הפרטיות. לדבריו מדובר ב"שערורייה לאומית וביריקה בפרצופם של אזרחי ישראל".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
מומלצים