שתף קטע נבחר

שר הפנים הוציא צו סגירה לבטאון התנועה האיסלמית

השר אלי ישי עשה שימוש נדיר בסמכותו לסגור עיתון, בנימוק שבטאון התנועה האיסלמית משמש שופר להסתה ומעניק במה לעמדות החמאס. התנועה האיסלמית תערער על ההחלטה. עורך העיתון: "זו מלחמה בוטה באיסלם"

שר הפנים, אלי ישי, החליט לעשות שימוש נדיר בסמכותו לפי פקודת העיתונות ולסגור את ביטאון התנועה האיסלמית, "סאות אל-חק ואל-חוריה", למשך שנתיים. ישי חתם אתמול (א') על צו סגירה לעיתון, המאפשר לבעליו להציג נימוקים נגד סגירת העיתון בתוך 15 יום.
העיתון "סות אל-חק ואל-חוריה" מופץ בכלל המגזר הערבי בארץ מדי שבוע. הצו שהוציא שר הפנים מנמק את סגירתו בנימוקים הבאים: "העיתון הינו בטאון של התנועה האיסלמית (פלג צפון) המשמש כשופר להסתה קשה נגד היהודים, הציונות ומדינת ישראל. העיתון נותן במה נרחבת לעמדות ארגון החמאס, מהן משתמעת הצדקה של שימוש באלימות ובטרור נגד ישראל תוך האדרת הגישה המיליטנטית והטפה מתמדת למות קדושים. בעיתון אף מתפרסמות כתבות רבות של חברים בארגון החמאס".
בהודעה שפרסם השר ישי, נאמר כי "הצו הוצא על פי דרישת השב"כ ובתיאום עם ראש הממשלה, ועל דעת ובאישור פרקליטות המדינה, וזאת מכיוון שמהחומר שהוצג בפני הגורמים הרלוונטיים בדיון ממצה ומעמיק, עולה לכאורה כי יש בפרסומו של העיתון כדי לסכן את שלום הציבור".
ישי עצמו אמר: "כמדינה דמוקרטית אנו דוגלים בחופש הביטוי, ולא בחופש השיסוי וההסתה. סגירת העיתון היא חלק ממאמצינו במלחמה בטרור ובמסיתים לטרור".

"השהידים הם מעצבי החיים"

כדי להצדיק את החלטת הסגירה, פרסם משרד הפנים קטעים שפורסמו בבטאון. כך למשל, מצוטט קטע ממאמר שפרסם באפריל 2002 החוקר סאלח לטפי מאום אל-פאחם: "על הנער המוסלמי לזכור, כי השהידים שדמם הטהור השקה את אדמת פלסטין הגזולה, מפיחים רוח חדשה באומה, שכן השהידים הם מעצבי החיים. אללה ישתבח אמר: הוי המאמינים, היענו לאללה ולשליחו, בקראו לכם לעשות דבר שמחיה אתכם. הטבח הנתעב והנפשע שהתרחש במחנה הפליטים ג'נין, לא ירפה ידנו, שכן משהידים אלה אנו שואבים את החיים. הם הנרות שמאירים את הדרך…".
שייח כמאל ח'טיב, סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, כתב באוגוסט 2001 מאמר המדמה את ישראל "לכינה, שמקננת בגוף העולם הערבי ומוצצת את דמו ומשאביו תוך בולמוס של כיבושים". ח'טיב מצוטט כאומר כי "הכינה ישראל הרשתה לפרעושים הרבנים לפגוע באל-אקצא, ואז מצאה עצמה כנגד עולם איסלמי שלם, שנכון להקריב כל יקר למען אל-אקצא".

העיתון יערער על הצו בתוך 15 יום

מייד עם קבלת הצו, כינס ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, השייח' ראאד סלאח, ישיבה דחופה במערכת העיתון באום אל-פאחם. בישיבה הוחלט שהתנועה האיסלמית תערער על הצו בתוך 15 יום, ובינתיים תמשיך להפיץ את העיתון.
עורך העיתון, תאופיק עריער, אמר בתגובה להחלטתו של ישי: "'סות אל-חק ואל-חוריה' משמעותו, בתרגום לעברית, 'קול האמת והחירות', והאמת לא תיעלם. אף אחד, גם לא שר הפנים, לא יוכל להשתיק אותה". לדבריו, ההחלטה היא מלחמה בוטה באיסלם, המשקפת את מדיניות הממשלה מזה תקופה ארוכה. "זה החל בהחלטה של שר הפנים לשלול אזרחות לתושבים ערבים המתגוררים במדינה, המשיך בפסילת הסרט של מוחמד בכרי 'ג'נין, ג'נין', ועכשיו מגיע גם אלינו", אמר עריער.

ח"כ עיסאם מחול: "החלטה על סגירת הדמוקרטיה"

במפלגות הערביות סערו הרוחות בעקבות ההחלטה לסגור את העיתון. ח"כ עיסאם מחול מתנועת חד"ש אמר ל-ynet כי ההחלטה על סגירת העיתון היא למעשה "החלטה על סגירת הדמוקרטיה ופתיחת שערי המלחמה וההסתה". מחול אומר כי זהו "צעד נוסף בתהליך הפאשיזציה שעובר הממשל בישראל". לדבריו, הציבור הערבי לא ייתן שההסתה נגדו תהפוך לחלק מרכזי במערכת הבחירות בישראל. "בשעה שבישראל מלגלגים על סגירת עיתון ברשות הפלסטינית ובעולם הערבי אני מזמין אותם להתבונן בראי ולראות את המראה האנטי-דמוקרטי האמיתי שלהם", אמר מחול.
ח"כ עזמי בשארה אמר כי ההחלטה היא התקפה נוספת העל הדמוקרטיה ועל זכות הביטוי. לדבריו, זהו צעד נוסף במסע הטרנספר הפוליטי של הנציגות וכלי הביטוי של האזרחים הערבים בישראל. "זוהי סתימת פיות שערורייתית, "אמר בשארה, "השר ישי רוצה כנראה להשיב עטרה ליושנה ולחזור לתקופת הממשל הצבאי".
ח"כ עבד אלמאלכ דהאמשה, איש התנועה האיסלאמית בתנועת רע"מ, אומר כי זהו "צעד מגונה וחסר אחריות". לדבריו, "ישנו חוק, ודרכו ניתן לשפוט את הבטאון אם הוא עבר על החוק. הדרך שבה השר ישי מתנהג כלפי הציבור הערבי בכלל והתנועה האיסלאמית בפרט מעידה על לחץ אדיר שנמצא בו ראש ש"ס ערב הבחירות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
השר ישי. דוגלים בחופש הביטוי
צילום: גלי תיבון
השייח' סלאח. ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית
מומלצים