שתף קטע נבחר

גז ביתי: התחרות מתחממת
סקר שערכה רשות ההסתדרות לצרכנות חשף פערי מחירים של עד 39% במחירי בלוני הגז לשימוש ביתי בין החברות השונות בת"א. גם בערים האחרות יכולה השוואת מחירים להביא לחסכון של עד 20% בעלויות הגז. איך ניתן לעבור חברת גז, באיזה עיר הגז הכי יקר וכמה זה עולה

השוואת מחירי הגז בין החברות השונות באיזור מגוריכם יכולה לחסוך סכומים משמעותיים, במיוחד אם אתם צרכנים גדולים של גז המרבים לבשל בגז או משתמשים בו לחימום הבית בחורף.
סקר שערכה רשות ההסתדרות לצרכנות חשף פערי מחירים גדולים בתעריפיהם של 6 חברות הגז שנסקרו בתל-אביב וממנו עולה כי לתושבי העיר הגדולה הכי כדאי לבדוק ולהשוות את מחירי בלוני הגז. הבדיקה מצאה פער של 21% במחירי הבלונים הקטנים (12 ק"ג) אשר נעו בין 70 שקל ל-85 שקל לבלון. פערי מחירים של פערים גדולים אף יותר - של 39% נתגלו במחירי הבלונים הגדולים (48 ק"ג) ובמחירים שנעו בין 230 שקל ל-320 שקל לבלון.
גם בערים אחרות יכולה השוואת מחירים להביא לחסכון של 20%-8% במחירי הגז, בעיקר בבלונים הגדולים.

אסור ללחוץ על הלקוח

פסק-דין תקדימי שניתן באחרונה בבית המשפט המחוזי בירושלים מקל על מעבר לקוחות בין חברות הגז. כיום מחויבות חברות הגז לשחרר לקוח אם החליט להחליף חברה, ובפרק זמן של 14 יום עליהן להוציא את ציודן ולהחזיר את הפקדון, מסבירה מנהלת מחלקת הסקרים והבדיקות ברשות ההסתדרות לצרכנות, חני מונין. עד היום יכלו חברות הגז לנסות לנצל תקופת זמן זו כדי לשכנע את הלקוח להישאר עימן. בדרך-כלל ניסו לחזר אחריו באמצעות הצעת מחיר אטרקטיבית יותר שביטלה את כדאיות המעבר.
פסק הדין החדש קובע, כי מרגע חתימת חוזה בין צרכן לחברת הגז - לא יכולה חברת הגז הקודמת, לה היה מקושר הלקוח לנסות ולהפעיל לחצים ושכנועים במהלך 14 היום הקבועים בחוק ולבטל את החוזה החדש, שנחתם בין הצרכן לחברה החדשה.
למעשה מכריז בית המשפט, כי תקופת המעבר מיועדת להסדר המעבר בין החברה האחת לשניה ולא להעניק לחברה הננטשת על ידי הצרכן שהות להחזיר את הלקוח לחיקה. היתרון הגדול של הפסיקה התקדימית, מבהירה מונין, טמון בסיכוי חזק להגדלת התחרות בשוק הגז ולהצעות אטרקטיביות יותר שיקבל הצרכן כדי למנוע מעבר מחברה לחברה.

פערים באמישרגז ופזגז

סוקרי רשות ההסתדרות לצרכנות בדקו טלפונית את המחירים ב-21 סוכנויות גז. המחירים שנבדקו היו של בלונים קטנים (12 ק"ג) ושל בלונים גדולים (48 ק"ג) - שהולכים ונעשים יותר פופולריים בשנים האחרונות. ברמה הארצית נתגלה פער של 37% במחירי הבלונים הקטנים, בדומה לנתוני סקר מקביל שנערך לפני כשנתיים. בבלונים הגדולים הצטמצם פער המחירים בין הזול ליקר מ-72% לפני כשנתיים, ל-52% בהשוואה הנוכחית. אם כי עדיין מדובר בפער מחירים משמעותי.
סופרגז היא החברה היחידה המקפידה על מחירים כמעט זהים בין הערים השונות. למעט סניף באר-שבע שמחיריו נמוכים מעט - 80 שקל לבלון הקטן לעומת 82 שקל בשאר סניפי החברה ו-300 שקל לבלון גדול לעומת 306 שקל בירושלים, חיפה או תל אביב.
במחירי אמישראגז ופזגז נרשמו פערים משמעותיים בין הסניפים השונים. אפילו בשתי ערים סמוכות כמו בני-ברק ותל אביב גובים בסניפים המקומיים של אמישראגז מחירים שונים. 72 שקל נגבים עבור בלון קטן בבני ברק ו-238 שקל לגדול לעומת 81 שקל לקטן בתל אביב ו-298 שקל לגדול.

כדאי להשוות מחירים

בחברות הגז הקטנות המחירים לא בהכרח זולים יותר וכדאי לבחון היטב את הצעות המחיר של חברות אלה. הבדיקה העלתה שתעריפיה של חברת דורגז מתל-אביב אינם נמוכים במיוחד לעומת החברות גל-גז וגז-מרכז שמציעות מחירים נמוכים ממחירי החברות הגדולות.
מחירי הגז הממוצעים הנמוכים ביותר ניתנים בדרום הארץ והגבוהים ביותר בירושלים שתושביה הם צרכנים גדולים של גז, בעיקר בשל החימום.
חשוב שתדעו, חברת הגז חייבת להרשות לך לעבור לחברה אחרת לפי רצונך.

איך עוברים חברה

עו"ד בתיה מילר, מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות ממליצה:
על-פי חוק יש להודיע לחברת הגז הרצון לעבור לספק אחר. בהודעה יש לציין שם, מספר חוזה הגז או לחילופין מס' תעודת הזהות וכתובת. את ההודעה אפשר לשלוח למשרדים הראשיים של החברה או לסוכנות הגז המקומית בדואר רשום או בפקס. במקביל, תוכלו למסור את הודעת ההחלפה גם באמצעות חברת הגז החדשה, בתנאי שתעניקו לה יפוי כוח. חברות הגז, במיוחד הקטנות, ששות בדרך-כלל לטפל בביורוקרטיה הכרוכה בכך, וגם מצוידות, יש להניח, בידע ובנסיון רבים משלכם. ספק הגז המקבל הודעה על רצונו של צרכן לעזוב אותו חייב לפרק ולפנות על חשבונו את מיכלי הגז והציוד המושאל השייכים לו, בתוך 10 ימים ממסירת ההודעה. כמו כן, עליו להודיע לכם על הפירוק 3 ימים לפני כן.
אם ספק הגז לא פירק את המיכלים: תוכלו לעשות זאת גם כן באמצעות הספק החדש אך, בתנאי שהמכלים והציוד יועברו למחסן הולם וכאשר תעבירו הודעה בהתאם לספק הגז היוצא על-מנת לוודא שיוכל לקחת את הבלונים תוך 48 שעות ממסירת ההודעה.
אל תשכחו את דמי הפיקדון שחייב הספק הותיק להחזיר לכם בצירוף מע"מ, תוך 30 יום ממתן ההודעה הראשונית על הפסקת ההתחברות לחברת הגז.
אגב, גם לגבי מערכת גז מרכזית קיימת אפשרות חוקית להחלפת ספק הגז.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "גז ביתי: התחרות מתחממת"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים