שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שיעור ההצבעה הנמוך בתולדות המדינה - 68%
  כל החששות התאמתו: בבחירות 2003 הצביע אחוז הבוחרים הנמוך ביותר אי פעם. השופט חשין מציע: "אולי זה רעיון טוב לקנוס אנשים שאינם מממשים את זכותם"

  הבוחר הישראלי הביע בבחירות 2003 חוסר אמון בולט במערכת הפוליטית: רק 68% מבעלי זכות הבחירה הטילו פתק בקלפי - האחוז הנמוך ביותר בתולדות מערכות הבחירות במדינה, כך עולה מהתוצאות הלילה (יום ג').
  בקרב כלל המצביעים במעטפה בודדת (כל המצביעים, להוציא חיילי צה"ל, מצביעי חו"ל, אסירים וכד') היה שיעור ההצבעה נמוך אף יותר - רק 64.2%.
  בבחירות האחרונות לכנסת, בשנת 99', היה אחוז ההצבעה 78.7. ב-2001 עמד אחוז ההצבעה על 62.3 אחוז, אך זו היתה מערכת בחירות לראשות הממשלה בלבד. שיעור ההצבעה הסופי הנמוך ביותר נמדד בבחירות לכנסת השנייה בשנת 51' - אז הוא עמד על 75.1%.
  פרופ' אבי דיסקין, האחראי על סקר שיעורי ההצבעה בבחירות, מסר כי אחוז החסימה המשוער עומד על 45 אלף קולות. המודד למנדט (מספר הקולות הכשרים חלקי 120 מושבי הכנסת) עומד על 23 אלף קולות. מספר המצביעים בבחירות, על פי דיסקין, עומד על למעלה מ-3,200,000 בוחרים.
  יו"ר ועדת הבחירות, השופט מישאל חשין, אמר כי "אני מתחיל לחשוב אולי זה רעיון טוב לקנוס אנשים שאינם מממשים את זכותם".

  עשרות תלונות על אירועים חריגים

  בוועדת הבחירות המרכזית טיפלו היום בעשרות בגין אירועים חריגים ותקלות בקלפיות. בין השאר, בודקת המשטרה חשד כי בבית אבות בעכו לקח המנהל את תעודות הזהות של הדיירים, כדי לאלצם להצביע כרצונו.
  נציג "עם אחד" בקלפי באשדוד עוכב בתחנת המשטרה בחשד להעלמת פתקי ההצבעה של המפלגות הערביות. יו"ר הקלפי התלונן כי החשוד נכנס לקלפי והעלים את הפתקים. לפי החשד, הוא עשה זאת כדי לגרום לבלבול בקרב המצביעים הערבים, בגלל הדמיון בין פתקי עם אחד "ם" לבין האותיות "עם" המייצגות את מפלגת רע"מ. האיש הכחיש את המעשה ושוחרר למעצר בית. המשטרה מתכננת להגיש נגדו כתב אישום בהליך מזורז.
  במספר מקומות ברחבי הארץ באו אזרחים להצביע, וגילו שמישהו כבר הצביע בשמם. תלונות הוגשו למשטרה.
  בקלפי ברמת גן קשיש כבן 85 התמוטט ומת זמן קצר לאחר שהצביע. צוותי נט"ן שהוזעקו למקום ביצעו באיש פעולות החייאה אולם ללא הצלחה.
  ואילו בוועדת הבחירות סולק בצהריים מגיש בתכנית "אקסיט" בערוץ 10 מחדר המצב, לאחר שהשמיע גניחות בשידור חי. בעת השידור ערך הכתב הצעיר הקבלה בין קיום יחסי מין להצבעה בקלפי, ועם סיומו התבקש הצוות לעזוב את המקום.
  מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, אמר כי הניסיונות לשבש את הליכי ההצבעה היו מעטים מאלה שהיו במערכת הבחירות לפני שנתיים.

  תוצאות ראשונות - אחרי חצות

  27 רשימות מתמודדות בבחירות לכנסת ה-16, מתוכן 13 רשימות שלא היו חלק מהכנסת הקודמת ומרביתן חדשות במפה הפוליטית. לקראת סוף מערכת הבחירות הסירה רשימת "מורשת אבות" של הרב בא-גד את מועמדותה. מפלגת המרכז, בראשות ח"כ דוד מגן, מתמודדת בבחירות, למרות הפרסומים כאילו פרשה מהמירוץ.
  בוועדת הבחירות מדגישים שההצבעה היא בפתק אחד ובמעטפה אחת. זאת בשונה ממערכות הבחירות הקודמות, אז הייתה ההצבעה בשני פתקים - אחד לבחירות לכנסת והאחר לבחירות לראשות הממשלה.
  בוחר הנתקל בבעיה או שאלה יכול לפנות למרכז המידע בטלפון: 131-200-800-1. מידע ניתן לקבל בשפות שונות כולל אנגלית, ערבית, אמהרית, רוסית וספרדית. לכבדי שמיעה יופעל מוקד מידע בפקס שמספרו 130-200-800-1.
  חברת מלם זכתה במכרז של ועדת הבחירות המרכזית והיא תעביר את נתוני ההצבעה המצטברים במשך יום שלישי בלילה ויום רביעי בבוקר לכלי התקשורת, על פי התפלגות אזורי בחירה ומפת ישובים מפורטת. ynet יעביר את התוצאות בעדכונים שוטפים כל הלילה.
  "בין חצות לאחת בלילה נדע תוצאות ראשונות", מבהירה מנכ"לית ועדת הבחירות, תמר אדרי. "התוצאות המלאות של הבחירות יוודעו בין חמש לשש בבוקר. ספירת המעטפות הכפולות, של החיילים והמצביעים מחו"ל תימשך עד ליום חמישי בלילה ואז ימסרו התוצאות המלאות של הבחירות".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סבסטיאן שיינר
  השופט חשין. רעיון
  צילום: סבסטיאן שיינר
  צילום: איי פי
  מצביעים בירושלים
  צילום: איי פי
  צילום: דלית שחם
  מצביעה בתל אביב
  צילום: דלית שחם
  צילום: רויטרס
  מצביע בטייבה
  צילום: רויטרס
  מומלצים