שתף קטע נבחר

תל-אביב: מסמכי אימוץ חסויים נמצאו ברחוב

מאות מסמכים שמכילים פרטים אישיים על ילדים מאומצים והוריהם, חלקם אישי ציבור, נמצאו זרוקים ברחוב. מומחה בתחום האימוץ: "זו פגיעה חמורה ביותר בפרטיות. מי שעשה זאת – חייב לעמוד לדין". שר העבודה והרווחה מינה ועדת חקירה

עשרות תיקי אימוץ, הכוללים פרטים אישיים וחסויים ביותר על ילדים מאומצים, נמצאו אתמול בשעות הצהריים (יום ה') חשופים לעין כל בערימת זבל ברחוב צייטלין בתל-אביב. המסמכים, שמכילים פרטים אינטימיים על ילדים מאומצים והוריהם, חלקם אנשי ציבור ואמנים ידועים, נמצאו על-ידי אזרח שהעבירם לרשויות.
עיריית תל-אביב והשירות למען הילד פתחו בבדיקת הפרשה. לאיש עדיין לא ברור כיצד הגיעה חבילת המסמכים החסויים לערימת האשפה. תיקי האימוץ נמצאים ברשות שלושה גורמים: שירות הרווחה בעירייה, השירות למען הילד ובית המשפט. התיקים אמורים להימצא בכספת בעיריית תל-אביב, אך הם נזרקו מדירת פרקליטה תל-אביבית, תושבת רחוב צייטלין, שכיהנה בעבר כיועצת המשפטית של לשכת הרווחה בעירייה.
"זה לא מסתדר עם האחריות הכבדה המוטלת על מי שמופקד על שמירת תיקי האימוץ ועל החיסיון שבהם", אמר עו"ד רמי צוברי, מומחה לענייני אימוץ ומשמורת ילדים. "זו פגיעה חמורה ביותר בפרטיותם של המאומץ, הוריו הביולוגיים והמאמצים. מי שאיפשר למסמכים כאלה להגיע לרחוב – חייב לעמוד לדין על כך".

מוצא המסמכים: לא האמנתי למה שאני רואה

המסמכים שנמצאו בתל אביב כוללים את כל תיקי האימוץ בעיר בשנות ה-70. כמה דוגמאות לרגישות המסמכים, שחלקם נוגעים לחיי אנשים המוכרים לציבור כולו: "הקטינה הייתה בטיפולנו בתקופת הריונה והביעה רצונה למסור את הילד לאימוץ", נכתב באחד מהם, הכל כמובן בשמות מלאים. "היא חזרה על בקשתה זו לאחר הלידה וחתמה על הסכמת הורה לאימוץ... האב ידע על הריונה, אך ניתק עמה כבר בתחילת ההריון את קשריו, ובפני החברים הכחיש את דבר אבהותו..."
"זו שערורייה", אומר עו"ד רמי צוברי. "דיני האימוץ בישראל ובכל העולם נועדו לשמור על זכויות הילד וטובתו. בפניות שלי לשירות למען הילד, המופקד על עיון בתיקי האימוץ, אני נתקל בבעיות שונות ומשונות, שנועדו לאפשר כמה שפחות גישה לתיקים – אפילו אם המאומץ עצמו רוצה לראות את התיק. עובדות סוציאליות לא מאפשרות למאומצים לצלם את תיקי האימוץ ורק מקריאות להם פרטים נבחרים. מסמכים כאלה באמצע הרחוב מהווים פגיעה חמורה ביותר בפרטיות האנשים שמופיעים בהם".
מעיריית תל-אביב נמסר, כי לא ברור כיצד הגיעו המסמכים לרחוב. "מדובר במסמכים רגישים ביותר, והנושא ייבדק".
שר העבודה והרווחה, זבולון אורלב, הודיע אמש על הקמת ועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה לפרשה, שתגיש לו מסקנותיה בתוך שבועיים.
אלה גלאס, מנהלת השירות למען הילד במשרד העבודה והרווחה, אמרה אמש: "זה מעשה חמור, ואני שוקלת להגיש תלונה במשטרה נגד מי שגרם לכך".
"זה פשוט מזעזע", מסכים חיים טלברגו, האזרח שמצא את המסמכים ומנע את חשיפתם. "אני מחפש חומרים ממוחזרים לצורכי אמנות, ולכן התקרבתי לזבל. נדהמתי כשנתקלתי בערימת המסמכים, לא האמנתי למה שאני רואה. באותו רגע הבנתי שאסור שהמסמכים האלה יישארו שם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסמכים חסויים (אילוסטרציה)
מומלצים