שתף קטע נבחר

סופו של "עלי הכימי"

מי שנחשב לאחד ממקורביו של סדאם חוסיין ומונה על ידו למפקד חזית הדרום, נהרג בהתנקשות מהאוויר. בקואליציה יכולים כעת לסמן "וי" ליד מי שכונה "פושע מלחמה" והיה אחראי למותם של אלפים

ביום שבת, ה-5 באפריל 2003, יצאו שני מטוסי קרב אמריקנים למשימת התנקשות. בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהתקבל בפנטגון, הנמיכו שני המטוסים טוס מעל בצרה, העיר השניה בגודלה בבגדד, ושיגרו מספר פצצות מונחות ליזר. הפצצות פגעו באופן מדויק בבית שאותו סימנו כוחות הקואליציה מראש והרסו אותו לחלוטין. היום (ב'), יומיים לאחר מכן, מודיעים האמריקנים: הרגנו את "עלי הכימי". פרק חשוב במלחמה הסתיים.
בבית שבו פגעו הפצצות שכנה מפקדתו הזמנית של אחד המפקדים הבכירים של סדאם חוסיין, בן דודו, הגנרל עלי חסן אל-מג'יד. אכזריותו במהלך דיכוי מרד הכורדים ומלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80 הקנו לאיש את הכינוי המאיים "עלי הכימי". סוג הנשק שאותו הפעיל אז - שהביא לרבבות הרוגים, פצועים ונכים - היה מה שבקואליציה חששו ממנו גם הפעם - חשש שנתבדה.
אבל עלי הכימי לא היווה מלכתחילה איום של ממש. הוא מונה אמנם, בתחילת המלחמה, למפקד זירת הדרום ונשלח לבצרה. אבל במבט לאחור, זה היה כמעט מינוי של התאבדות. ייתכן שבבגדד סברו כי אל-מג'יד המנוסה, מגובה בכוחות הפידאיין של סדאם, יוכל לגרום צרות צרורות לאמריקנים ולבריטים ולעכב אותם בדרך לבגדד. זה לא קרה. כוחות הקואליציה שעטו קדימה והשאירו את בצרה מכותרת היטב, עד שהגיע המידע המדויק על מיקומו של אל-מג'יד. ואז בוצעה ההתנקשות.
עלי חסן אל-מג'יד, אף הוא, כמו סדאם, יליד העיר תכרית, נמנה עם "רשימת ה-11", אותם מנהיגים שמהם דרשו האמריקנים לעזוב את עיראק כדי למנוע את המלחמה. אל-מג'יד נחשב לאחד ממקורביו הספורים של סדאם חוסיין, המלווה אותו מאז תחילת דרכו בהנהגה. עיקר "תהילתו" הגיעה בשנת 1987, כשמונה "לטפל" במרד הכורדי בצפון עיראק. אל-מג'יד הורה להשתמש בנשק כימי, בין היתר בעיר חלבג'ה, שם נהרגו 5,000 בני אדם. בעקבות האירועים האלה, "זכה" באופן רשמי בסטטוס של פושע מלחמה.
במלחמת המפרץ ב-1991 מונה מטעם סדאם כמושל של כווית הכבושה - מינוי שלא החזיק מעמד זמן רב, לאחר שגורשו העיראקים על ידי כוחות הקואליציה של הנשיא ג'ורג' בוש האב. לאחר המלחמה עסק בדיכוי אכזרי של המרד השיעי בדרום נגד סדאם. רבבות שיעים נטבחו (בין היתר כי ציפו לסיוע אמריקני - שלא הגיע מעולם).
גופתו של "עלי הכימי" נמצאה יחד עם כמה משומרי ראשו, לאחר שכוחות הקרקע הבריטים נכנסו לבצרה וסרקו את הבית המופצץ. בקואליציה מקווים כי המכה המורלית הזו בגזרת הדרום - תשלח גלי הלם צפונה, לבגדד - גם סדאם חוסיין בדרך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עלי הכימי. סופו של פושע מלחמה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הבריטים בבצרה. הגופה זוהתה
צילום: איי פי
מומלצים