שתף קטע נבחר

ערפאת גרם לדחיית פגישת שרון ואבו מאזן

ערפאת דרש לקיים דיון בהנהגה הפלסטינית באשר לסדר היום של פגישת שרון ואבו מאזן. "אם הפגישות לא יובילו לשום מקום, עדיף לא לקיימן", אמר יו"ר הרשות. הפלסטינים דורשים מישראל הצהרה ברורה לגבי הכוונה לקיים את מפת הדרכים. ברקע נמשכים המגעים לקראת הפסקת אש

הרשות הפלסטינית הודיעה רשמית כי פגישת שרון ואבו-מאזן שתוכננה למחר (יום ד') נדחתה. שר ההסברה הפלסטיני, נביל עמרו, אמר שמדובר ב"דחייה טכנית". גורמים פלסטינים אמרו שיו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת הוא שדרש לדחות את הפגישה.
בכיר פלסטיני אמר ל-ynet שהפגישה תידחה עד שיגבשו הפלסטינים את עמדתם הסופית ביחס להצעותיה של ישראל, כמו למשל העברת איזורים לשליטה ביטחונית של הפלסטינים. ערפאת אמר לאנשיו שהפגישות "צריכות להצליח". לדברי ערפאת: "אם הפגישות לא יובילו לשום מקום, עדיף לא לקיימן".
ערפאת מבקש לקיים דיון בהנהגה הפלסטינית באשר לסדר היום של פגישת שרון ואבו מאזן. גורמים פלסטינים אמרו שברשות מעדיפים להמתין ולראות אם אכן תתקיים בשבוע הבא פסגה משולשת בין בוש, שרון ואבו מאזן. הפלסטינים מעדיפים להעביר את הצעותיהם ישירות לאמריקנים ומדגישים ש"ערפאת אינו מנסה להכשיל את אבו מאזן".
בשעות האחרונות נעשים מאמצים גדולים להוציא אל הפועל את הפגישה. ייתכן והפלסטינים יבקשו שישראל תודיע לפני הפגישה "באופן רשמי" על קבלת המפה על כל סעיפיה. בישראל היו מעדיפים לוותר על שלב ההצהרות, והמגעים בעניין נמשכים.
השר גדעון עזרא אמר בעקבות ההתפתחויות האחרונות: "ערפאת לאורך כל הדרך לא מאפשר לאבו מאזן לפעול. אם ימשיך להכתיב לאבו מאזן את צעדיו - מינויו לא יוביל לשום דבר".

דיונים מתקדמים ברשות על הפסקת אש

ברקע נמשכים המגעים בניסיון להשיג הפסקת אש. מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי גברו הסיכויים לכך שתנועת החמאס והממשלה הפלסטינית יגיעו להסכם בנוגע להפסקת אש. ייתכן שפרטי ההסכם יוצגו בפגישת שרון-אבו מאזן.
מקור פלסטיני אמר ל-ynet שאישור מפת הדרכים על-ידי ממשלת ישראל והתבטאויותיו של ראש הממשלה שרון האיצו את המגעים בין הרשות לחמאס בנוגע להפסקת אש, ובימים הקרובים צפויים מגעים דומים גם עם הג'יהאד האיסלאמי. אבו מאזן צפוי להציג את תוצאות השיחות עם החמאס והג'יהאד בפגישתו עם ראש הממשלה שרון ובפסגה עם הנשיא בוש שצפויה בשבוע הבא.
שר החוץ של הרשות הפלסטינית, נביל שעת', אמר במסיבת עיתונאים ברמאללה כי החמאס עומד להכריז על "הודנא" (הפסקת אש) למשך שנה. מקור פלסטיני אומר כי הדברים אינם ברורים ונחרצים כפי שהציג אותם שעת', אולם אכן חלה התקדמות במגעים. בתנועת החמאס אמנם ממשיכים לתקוף את מפת הדרכים ולכנותה "מזימה שנועדה לחסל את העניין הפלסטיני", אולם לדברי המקור, קיימת הבנה שהחמאס יימנע מפעולות, ובעיקר מפיגועים בתוך תחומי ישראל, אשר ישחקו לידי סרבני המפה בישראל.
המקור הוסיף כי החמאס ויתר על הדרישה שהציב לשחרור על האסירים הפלסטינים, אולם בתנועה עדיין מבקשים התחייבות להפסקת ההתנקשויות של ישראל ולהפסקת הפגיעה באזרחים פלסטינים. אבו מאזן יעלה את הדרישות האלה בפגישות עם שרון ועם בוש. אם תהיה התקדמות בפגישות המדיניות, ייתכן שיחודשו השיחות הרשמיות בין הרשות לחמאס בקהיר.

ישראל: לא נשלים עם "הודנא" בלבד

בלשכת ראש הממשלה מתקיימת היום התייעצות לקראת פגישת שרון ואבו מאזן, ובפרט לקראת הפסגה בהשתתפות בוש, שרון ואבו מאזן. בהתייעצות ישתתפו נציגים ממשרד החוץ, הביטחון, המוסד, השב"כ וצה"ל.
מבחינת ישראל תעמוד במוקד השיחות המדיניות הצעת ישראל להעביר אזורים לשליטת הפלסטינים, בתנאי שאלה ידאגו להשליט בהם סדר. ישראל מוכנה להשלים עם הפסקת אש למספר שבועות, מכיוון שמנגנוני הביטחון הפלסטינים הרוסים, ודרוש לדחלאן זמן כדי לבנות מחדש את כוחו. אולם ישראל אינה מוכנה להסתפק בהפסקת אש לטווח רחוק, והיא דורשת שהפלסטינים ינקטו צעדים של ממש נגד ארגוני הטרור, כולל מעצרים ואיסוף כלי נשק.
הפסגה המשולשת של בוש, שרון ואבו מאזן תיערך כנראה בעקבה שבירדן. האמריקנים ביקשו לקיים פסגה בשארם א-שייח, שישתתפו בה הנשיא בוש, ראש הממשלה שרון, ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן, נשיא מצרים מובארק, מלך ירדן עבדאללה השני, ונסיך הכתר הסעודי עבדאללה. ואולם ישראל ביקשה לקיים את הפסגה בירדן.
בעקבות המתיחות בין ישראל למדינות ערב, החליטו האמריקנים גם להפריד בין פגישת בוש עם שרון ואבו מאזן לבין פגישתו עם מנהיגי מדינות ערב. ייתכן שהפגישה עם מנהיגי מדינות ערב תיערך בנפרד בשארם א-שייח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מבקש לדחות הפגישה. ערפאת
צילום: איי פי
אבו מאזן. מגעים מתקדמים
צילום: AP
צילום: אלעד גרשגורן
ערפאת לא מאפשר לפעול. גדעון עזרא
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: רויטרס
בוש. שתי פסגות
צילום: רויטרס
מומלצים