שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האח הגדול יתערב

  מחקר בריטי בוחן בימים אלה מערכות הגבלת מהירות אלקטרוניות, באמצעות אותות לווין. וכן, זו ממשלת בריטניה שעורכת אותו

  מכוניות שאינן מאפשרות לעבור את המהירות המרבית המותרת, נבחנות בימים אלה בניסוי מיוחד המשותף לממשלת בריטניה ואוניברסיטת לידס. במסגרת הניסוי ינהגו שמונים משתתפים ב-20 מכוניות מסוג סקודה פאביה, המצויידות במערכת ניתוק אספקת דלק למנוע - על-ידי ניתוק מצערת. מערכת זו - נעזרת לווין - נכנסת לפעולה ברגע שהנהג עובר את המהירות המותרת.
  כך למשל, כאשר עוברת המכונית מאזור בו המהירות המותרת גבוהה יחסית, לכזה בו המהירות נמוכה יותר, ואילו הנהג אינו מרפה מהדוושה, ישמע צליל אזהרה. אם הנהג לא יפעל בהתאם, שוב תבצע המערכת "מעקף" של הוראות הנהג ותשתלט על המצערת. אגב, הלווין מסוגל לקבוע את מיקומה של כל מכונית ברדיוס של 400 ק"מ רבועים, וכך כמובן גם את המהירות המרבית המותרת באותו אזור.
  כדי "להרגיע" את החוששים מאובדן שליטה, מאפשרים עורכי הניסוי לנתק את המערכת על-ידי מתגים הממוקמים על גלגל ההגה, או בעזרת לחיצה חדה על דוושת המצערת.

  מאבדים ריכוז

  לטענת משרד התחבורה הבריטי, מחקרים קודמים הוכיחו כי מגבילי מהירות מתוחכמים מסוג זה, עשויים להפחית את כמות התאונות הקטלניות ב-19%, ואת כמות הנפגעים בתאונות ב-10%. בנוסף, כך עורכי המחקר, שיפור שכזה עשוי לאפשר הפחתה מהותית של תעריפי הביטוח למכוניות, ובנסוף לזכות לתמיכה גורפת של אירגונים שונים העוסקים בבטיחות בדרכים.
  אלא שנראה כי לא הכל חיובי כל-כך, לפחות לא כפי שמארגני המחקר מבטיחים. יש מי שמיהר להזכיר כי מחקרים דומים אחרים שנערכו באוניברסיטת לידס עצמה, הוכיחו כי השימוש במערכת שכזו עלול דווקא להגביר את הסיכוי לתאונה. נהגים שלקחו חלק בניסויים דומים בעבר נטו להיות פחות מעורבים בנהיגה, רמת הריכוז שלהם ירדה באופן בולט, והסיכויים כי יקחו חלק בתאונה עלו בהתאם.

  יהיה או לא יהיה?

  השר הבריטי לבטיחות בדרכים, דיוויד ג'יימיסון אמר: "אנחנו לא מתכננים להפוך את טכנולוגית הגבלת המהירות הזו לחובה חוקתית, אבל אנחנו להוטים לראות מה אפשר ללמוד מניסוי שכזה". המשמעות היא כי יקח עוד זמן רב (אם בכלל) עד שתכנס מערכת כזו לשימוש מלא.
  שהרי שילוב מערכת השולטת "מגבוה" על פעילות האזרח צפויה בכל מקרה להתקל בבעיות משפטיות רבות. וזו רק סיבה אחת. כי מה על ההכנסות האדירות של כל מדינה מאכיפת המהירות. אתם באמת יכולים לדמיין לעצמכם כיצד מוותרת ממשלה על הכנסה שמנה שכזו? אנחנו לא.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוניברסיטת גריפית, אוסטרליה
  בעתיד יכול להיות שאם...
  צילום: אוניברסיטת גריפית, אוסטרליה
  תיסע מהר...
  צילום: דייגו מיטלברג
  אולי לא יתפוס אותך שוטר...
  צילום: דייגו מיטלברג
  אבל הלווין דווקא כן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים