שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרוסמן: בדרום הר חברון הכיבוש מראה את פניו המכוערות
  הסופר דוד גרוסמן ישתתף ביום שבת הקרוב בשיירת הזדהות עם תושביו הפלסטינים של אזור דרום הר חברון. בין המשתתפים הנוספים: מאיר שלו, משה גרשוני, יאיר גרבוז, יוסי פולק וג'ולי שלז

  ביום שבת הקרוב תתקיים שיירת מחאה של סופרים, במאים, יוצרים ואמנים ישראלים נגד אלימות המתנחלים וכוחות צה"ל בדרום הר חברון. בין המשתתפים בשיירה יהיו דוד גרוסמן, מאיר שלו, רונית מטלון, דוד טרטקובר, נסים קלדרון, דליק ווליניץ, אבי מוגרבי, משה גרשוני, ג'ולי שלז ויוסי פולק. את הפגנת ההזדהות עם תושבי דרום הר חברון הפלסטינים מארגנים פעילי תעאיוש, שותפות ערבית יהודית, הקוראים להפסקת ההתנכלויות, ההטרדות והאיומים של המתנחלים וכוחות צה"ל כלפי הפלסטינים, תושבי המקום.
  לדברי רוני שן-דר, ממרכז תקשורת ישראלי פלסטיני, ארגון תעאיוש הוקם לאחר אירועי אוקטובר ומדובר בתנועה עממית ערבית-ישראלית הפועלת בתוך ישראל. "בניגוד לדו-קיום שמדבר על חיים בנפרד, תעאיוש מדברת על חיי שוויון בשותפות. אנחנו נלחמים נגד הכיבוש ובעד זכויות שוות לערבים החיים בישראל באמצעות פעולות אקטיביות. זו תנועה לא היררכית ונטולת עמדות פוליטיות, יש בה חברים מכל קצוות הקשת האידיאולוגית. ביום שבת הקרוב נסייע לתושבי דרום הר חברון לקצור את שדותיהם. מזה שבועות שהם אינם מצליחים לעבד את השדות מפני שהמתנחלים באזור מיידים בהם אבנים, יורים לעברם באוויר וגונבים את צאנם".
  שן-דר מדברת על השחתת רכוש, אלימות נגד ילדים בדרכם לבתי הספר והטרדות והפחדות של חיילי צה"ל בתוך הכפרים. "כוחות צה"ל מנסים למנוע את הגעתם של פעילי שלום לאזור על ידי הקמת מחסומים שרירותיים והוצאת צווי 'שטח צבאי סגור', המופעלים נגד פעילי שלום בלבד ואינם חלים על מתנחלים החיים ונוסעים באותם הכבישים", היא מוסיפה.

  הדרום הפרוע ההוא

  הסופר דוד גרוסמן, שישתתף בשיירה ביום שבת הקרוב, אומר: "באזור דרום הר חברון מתחוללת מלחמה תמידית שבה הצבא והמנהל האזרחי משמשים כזרוע המבצעת של המתנחלים שמפעילים תוקפנות כלפי התושבים הפלסטינים. זה בא לידי ביטוי באין סוף התנכלויות, גירוש מהכפרים שלהם, ובכל פעם שהם באים לבצע עבודה חקלאית מכל סוג שהוא באים המתנחלים ומסלקים אותם משם באיומי נשק. פשוט הפעלת טרור שנתמך ע"י המדינה. אנחנו שם כדי למנוע מהמתנחלים והצבא לקבוע עובדות בשטח, מתוך רצון למחות על העוול הזועק לעין שמתרחש שם, ומתוך רצון להתגייס לצד הקבוצה הזו שהיא אולי החלשה ביותר מתוך הפלסטינים. מדובר באנשים שחיים בעליבות נוראה, שאפילו בתנאי המזרח התיכון אנחנו לא מכירים. באזור הזה הכיבוש מראה את פניו המכוערות והברוטליות ביותר.
  "בדרך כלל מה שאנחנו מכירים זה את הצד הידידותי של ההתנחלויות עם גגות הרעפים הקטנים והגינות המלבלבות, דברים שנראים דומה מאד לצד הישראלי של הקו הירוק. אבל שם, בדרום הפרוע ההוא, הכיבוש משיל את כל המסכות שלו. הוא מתנהג בצורה חייתית. יש שם מאבק טריטוריאלי שבו כמה מאות מתנחלים שזה מקרוב באו, מנסים לנשל כמה אלפי פלסטינים שחיים שם מדורי דורות, וכל זה בתמיכה או בעצימת עין של הצבא ובודאי בסיוע של המנהל האזרחי".
  גרוסמן הצטרף למאבק של תושבי דרום הר חברון לפני כשלוש וחצי שנים, והוא רואה חשיבות רבה בפעילות של ארגון תעאיוש במקום: "יש בפעילות הזו שמירה על כבודנו או לפחות ממה שנשאר ממנו", הוא אומר ומוסיף, "עצם ההמצאות של תעאיוש במקום אולי גורמת לצבא קצת להתבייש או קצת למתן את התנהגותו".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גרוסמן. שמירה על כבודנו
  פולק. יפגין נוכחות
  7 לילות
  מומלצים