שתף קטע נבחר

חד-הוריות: עובדות יותר, מרוויחות פחות

בעוד ששר האוצר מצהיר כי מטרת הקיצוצים בקצבאות היא לעודד יציאה לעבודה, פוגע משרדו דווקא בהטבות של אימהות חד הוריות שהולכות לעבוד; המשמעות: מי שקיבלה 4,200 שקל בחודש תקבל מעתה 3,000 שקל בלבד; ויקי כנפו, מנהיגת האמהות: "הקיצוץ הזה מעודד אותנו להישאר בבית"

שיא האבסורד: בעוד ששר האוצר, בנימין נתניהו, חוזר ומצהיר כי מטרת הקיצוצים בקצבאות הבטחת ההכנסה של האימהות החד הוריות היא לעודד אותן לצאת לעבודה, מקצץ משרד האוצר באחוזים ניכרים את שכרן של אימהות חד הוריות שיוצאות לעבודה.
מתחילת יולי, במסגרת התוכנית הכלכלית, מקוצצות קצבאות הבטחת ההכנסה של המשפחות החד הוריות בעשרו תעד למעלה מ-1,300 שקל בחודש, ובממוצע ב-600 שקל. אולם עתה מסתבר כי בכך לא מסתיימת הפגיעה באימהות החד הוריות שבחורות לצאת לעבודה. בעבר יכולה היתה כל אם חד הורית לקבל קצבת הבטחת הכנסה מלאה, ובמקביל לעבוד ולהרוויח עד 1,184 שקלים בלי לשלם מס. מי שהרוויחה מעל 1,184 שקל היתה משלמת מס של 60 אחוז על הכנסתה, משמע על כל 10 שקלים מעבר ל-1,184 שקל, היא היתה משלמת 6 שקלים מס. תנאי זה לא עודד את האימהות החד הוריות לצאת ולעבוד במשרה מלאה, ורובן בחרו לעבוד במשרה חלקית ולהרוויח עד כ-1,200 שקל.
אלא שהאוצר החליט להוריד את רף ההטבה, ומעתה כל אם חד הורית המרוויחה יותר מ-490 שקל תשלם על כל 10 שקלים נוספים 6 שקלים מס. במילים אחרות: אם עד עתה השתלם לאם חד הורית לעבור ולהרוויח עד 1,184 שקל מבלי שיפגעו בקצבת הבטחת ההכנסה שלה – מעכשיו לא ישתלם לה להתאמץ ולהרוויח יותר מ-490 שקל. לדוגמה, אם חד הורית לשני ילדים קיבלה עד כה קצבת הבטחת הכנסה בסך כ-3,000 שקל. מכיוון שלא הסתפקה בכך, יצאה לעבוד וקיבלה בתמורה 1,200 שקל – וביחד כ-4,200 שקל בחודש, ברוטו.
עתה, מקבלת אותה אם הבטחת הכנסה מקוצצת בסך 2,240 שקל. אולם בכך לא מסתיים הקיצוץ: משכרה מנוכה מס בשיעור של 60 אחוז על כל שקל נוסף מעל 490 שקל – כך שמ-1,200 השקלים שהרוויחה נותרו לה רק 780 שקל. בשורה התחתונה נאלצת האם להתפרנס מכ-3,000 שקל בלבד – כמעט 30 אחוז פחות. מהמוסד לביטוח לאומי נמסר כי מדובר בכ-26 אלף משפחות חד הוריות עובדות שייפגעו מהקיצוץ. "האוצר עובד עלינו", אמרו אתמול אימהות חד הוריות. ויקי כנפו, העומדת בראש מאבק האימהות החד הוריות, אמרה בתגובה: "הקיצוץ הזה מעודד אותנו לא לצאת לעבודה ולהישאר בבית או להרוויח שכר נמוך ביותר. אני משתכרת 1,200 שקל במסגרת עבודתי כמבשלת בחצי משרה, ואם אני אשב בבית אני אקבל 3,000 שקל. למה כדאי בכלל לעבוד? איך בדיוק רוצים לעודד אותנו לעבוד עם קיצוץ כזה? אני נשארת בלי כסף לאוכל. חושבים שאנחנו רוטשילד ומורידים לנו עוד ועוד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ויקי כנפו
צילום: עמית שאבי
צילום: מאיר אזולאי
אילנה אזולאי ובנה
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים