שתף קטע נבחר

אילת: תא הלחץ נסגר, משרד הבריאות מזהיר מצלילה

חברת "נייטרוקס" הודיעה כי מסיבות כלכליות, לא תפעיל עוד את תא הלחץ בבית החולים "יוספטל". רשות הצלילה כבר מצאה סידור חלופי להפעלת התא, אך שוקלת לאסור את הצלילה במהלך תקופת הביניים. מועדוני הצלילה זועמים: "המלצת משרד הבריאות כמוה כהחלטה על סגירת העיר"

לידיעת הצוללנים: בעקבות הפסקת פעילות תא הלחץ בבית החולים "יוספטל", משרד הבריאות מזהיר את הציבור מצלילה במימי אילת.
אתמול (ב') הוחלט בבית החולים לסגור את תא הלחץ היחיד שפעל בעיר. זאת לאחר שחברת "נייטרוקס", שהפעילה אותו בשנים האחרונות, הודיעה כי היא מפסיקה את הפעלתו עקב "אי כדאיות כלכלית". כבר בדצמבר האחרון הודיעה החברה כי תיאלץ להפסיק את פעילות תא הלחץ.
עלות הפעלת תא הלחץ מוערכת בחצי מיליון שקלים לשנה. סכום כסף זה מממן את אחזקת צוותי הכוננות מסביב לשעון. בשנה החולפת טופלו בתא הלחץ 12 צוללים בלבד - היקף מטופלים אשר לא הספיק לכיסוי ההוצאות.
במקרה של תאונת צלילה, התוצאה עלולה להיות קטלנית ללא טיפול מיידי בתא לחץ. כעת, משנסגר תא הלחץ באילת, יועברו נפגעי תאונות הצלילה לתא הלחץ שבבית החולים "אסף הרופא" בצריפין, מרחק של כשלוש שעות נסיעה באמבולנס - זמן שעלול לעלות בחיי אדם, במקרים של תאונות צלילה חמורות. אופציה נוספת שנבחנת היא הפניית הצוללנים שנפגעו באילת לטיפול בתא הלחץ שבעקבה.

"נבחן אפשרות משפטית לאסור הצלילה"

חברת "דן אירופה", שמפעילה תאי לחץ בכל העולם, אמורה לקבל אחריות להפעלת התא באילת. אך לדבריו רן לוין, סמנכ"ל בכיר ברשות לצלילה ספורטיבית, "תהליך ההתארגנות מצריך-חודשיים". בתקופת הביניים, אומר לוין, על קופות החולים לממן את הפעלת התא. אם לא יימצא מממן, בכוונת לוין לבדוק האם ניתן מבחינה משפטית לאסור את הצלילה הספורטיבית באילת.
לפני פרוץ האינתיפאדה והמשבר בענף התיירות, התבצעו מדי שנה למעלה מ-300 אלף צלילות ספורטיביות באילת. זמינות תא הלחץ בבית החולים "יוספטל" הצילה לא פעם חיים. אך נראה שלאור המשבר החריף במערכת הבריאות, האיום על ענף הצלילה עומד בתחתית סדרי העדיפויות של משרד הבריאות.
ראש עיריית אילת, שמרבית פרנסתה מושגת מענף התיירות, שלח מכתב לשר הבריאות דני נוה, וקרא לו להתערב בדחיפות למניעת סגירתו של תא הלחץ.

"משחקים בחיי אדם"

דורון זיו, דובר מועדוני הצלילה באילת, זועם על ההחלטה להפסיק את הפעלת תא הלחץ. את האצבע המאשימה הוא מפנה לעבר משרד הבריאות: "המשרד מחויב לספק את השירות של תא הלחץ. אנחנו נעשה הכל כדי שתא הלחץ באילת יפעל. נמשיך לעבוד במאה אחוז תפוקה, ואני לא חושב שענף הצלילה באילת ייפגע מההמלצה".
לדברי זיו, המלצת משרד הבריאות להימנע מצלילה כמוה כהמצה לסגור את העיר. "זו שטות מוחלטת", הוא אומר. "הם משחקים בחיי אדם, אבל עכשיו יצטרכו להטיס את הנפגעים במסוק, וזה יעלה הרבה יותר. בתור תושבי המדינה, זכותנו לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר".
בינתיים, בדובר צה"ל מבהירים כי צלילות המוגדרות "טכניות", שנועדו בחלקן לבדוק תקינות ספינות, יימשכו כרגיל - תוך שימוש בתא הלחץ הקטן שקיים בבסיס חיל הים באילת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאונה בלי תא לחץ - סכנת חיים
צילום: דני וינברג (ביקו)
צילום: דוד פילוסוף
"ענף הצלילה לא ייפגע"
צילום: דוד פילוסוף
מומלצים