שתף קטע נבחר

הורים לאוטיסטים: שנת הלימודים קוצרה בשל קיצוצים

הורים לנערים אוטיסטים טוענים כי קיבלו הודעה ממשרד החינוך, לפיה שנת הלימודים של ילדיהם תסתיים השנה ב-5 באוגוסט, 10 ימים מוקדם יותר משנים קודמות. לטענתם, הם אינם מסוגלים להשגיח על ילדיהם במשך תקופה כה ארוכה. משרד החינוך בתגובה: לא קיצצנו בחינוך המיוחד, טענת ההורים לא ברורה

"אם לא תהיה ברירה, אני אשאיר את הבן שלי במשרד החינוך בימים של החופש". כך אמרה היום (ג') ל-ynet אם לנער אוטיסט, שקיבלה הודעה ששנת הלימודים של בנה, במסגרת החינוך המיוחד, תקוצר השנה בעשרה ימים, בגלל קיצוצים.
17 בני נוער אוטיסטים, בני 14 עד 21, לומדים בבית הספר העל יסודי נוה איתן, בבקעת בית שאן. כשהחל החופש הגדול של תלמידי התיכון בארץ, ב-20 ביוני, המשיכו תלמידי החינוך המיוחד ללמוד בבית הספר במסגרת של קייטנה. לטענת ההורים, הלימודים היו אמורים להימשך, כמדי שנה, עד ה-15 באוגוסט. "השנה קיבלנו הודעה כי בעקבות קיצוצים במשרד החינוך, שנת הלימודים תקוצר והם ייצאו לחופשה כבר ב-5 באוגוסט. מדובר בנערים אוטיסטים, שחלקם מוגדרים כמקרים קשים ואלימים. גם להחזיק אותם בבית במשך שבועיים של חופשה זה קשה מאוד, אנחנו צריכים לקחת חופש מהעבודה כי הם זקוקים להשגחה צמודה", אמר אב לנער הלומד בבית הספר.

"צריך להיות צמודים אליו מהבוקר עד הלילה"

"בבית הספר יש לילד שלי מטפל צמוד. הוא בן 16, מתבגר, שההורמונים בגוף שלו משתוללים", אמרה אם לתלמיד אחר, "הוא כל הזמן רץ. לעתים קרובות הוא מפרכס לפתע ונופל, ואין נפילה שלא מסתיימת בחבלה. כשהוא בבית אנחנו צריכים להיות צמודים אליו מהבוקר עד הלילה, לא להסיר מעליו עין. יש לו רצונות משלו והוא עושה אותם בלי לחשוב אם זה מסוכן. עם חופשה של שבועיים אנחנו עוד יכולים להתארגן כדי לשמור עליו אבל אם יוסיפו לנו עוד 10 ימים לחופשה, זה בלתי אפשרי. אנחנו גם צריכים לעבוד ולפרנס את המשפחה ולא יכולים לקחת חופש מהעבודה למשך חודש.
"מעבר לכך, זאת ממש משימה בלתי אפשרית להיות איתו כמעט חודש מבלי לאבד את השפיות. אם לא יימצא פתרון, לא תהיה ברירה ואני פשוט אקח אותו ולמשרדים של משרד החינוך בירושלים", אמרה האם.

משרד החינוך: "טענות ההורים לא ברורות"

ההורים טוענים כי פנו למשרד החינוך אולם לא קיבלו מענה לבעיה. "פנינו למשרד החינוך, פנינו למנכ"לית משרד החינוך ולשרה, וקיבלנו תשובה שאין מה לעשות", אמר אחד האבות.
דוברת משרד החינוך פנינה בן שלום מסרה בתגובה: "מזה שנים מסתיימים הלימודים בחטיבות הביניים והתיכונים ב-20 ליוני בכל שנה. במוסדות בהם קיימות כיתות של החינוך המיוחד, מימן המשרד גם השנה תוספת של 45 יום נוספים עבור אותן כיתות כלומר עד ה-5.8".
לדברי בן שלום, "למרות הקיצוצים הקשים שהושתו על משרד החינוך ולמרות שהמשרד קיצץ בשעות הלימודים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, הרי שלא קוצצה פעילותו של האגף לחינוך מיוחד ואף לא קוצרו שעות הלימודים לתלמידי החינוך המיוחד. נהפוך הוא, בהמשך למדיניות השילוב עברו תלמידים רבים מהחינוך המיוחד לבתי ספר רגילים ולמרות זאת לא צומצמו השעות של התלמידים אלו ממסגרות החינוך המיוחד. צעדים אלו מצביעים על החשיבות הרבה שמייחס המשרד לצורכי החינוך המיוחד. לצערנו, בעקבות הקיצוצים הקשים שהושתו על המשרד, לא ניתן להוסיף שעות מעבר למה שהיה נהוג ומקובל עד כה. לפיכך לא ברורה טענת ההורים."

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
"לא יכולים לקחת חופש ארוך" (אילוסטרציה)
צילום: אורן אגמון
מומלצים